Ana sayfa Hülya İle Gündeme Dair ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN HEP BİRLİKTE! – KÖŞE YAZISI

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN HEP BİRLİKTE! – KÖŞE YAZISI

240
0
PAYLAŞ

Emeğini, yüreğini sevgisini kısacası tüm hayatını bu yola adamış gerçek anlamda gazetecilik yapan ve severek yapan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan gazeteciler gününü kutluyorum. Bu gün sizin gününüz! Coşun, sevinin, eğlenin, şımartılın… Sıkıntılarınızı, sorunlarınızı hiç değilse bu gün dile getirin. Yerelde gazeteci olmanın sıkıntıları çok fazla… Gazete sahibiysen başta maddi imkansızlıklarla mücadele edersin. Haberciysen, bilgi almak, vermek adına, gece gündüz sokaklarda, sıcak soğuk demeden koşturursun. Zamanla yarış edersin. Tehlikelere maruz kalırsın, bazen hedef gösterilirsin, suçlanırsın. Halkın gözü kulağı sesi olmak için yoğun bir çaba emek verirsin. Verirsin de büyük özveriyle emekle sevgiyle hazırladığın o gazete, senin çektiğin çile emeğe özveriye layık okunur mu? Yoksa hiç okunmadan bir köşeye atılır mı? Onu da düşünürsün bazen… Okumak dedim de gerçekten bu emeğe saygı gösterip gerçek anlamda okuyan, düşünen, bilgi sahibi olan insanlarımız var mıdır? Durum böyleyse emek boşa gitmemiş olur. Tarafsız, objektif, ilkeli, hiçbir sistemin siyasetçinin dişlisi olmadan habercilik yapan tüm çalışan gazetecilerin günü kutlu olsun.

Basına toplum adına sosyal bir özgürlük verildiğinde, özgün köşe yazılarıyla size buradan hitap etme mutluluğuna erişmeyi çok isterim. Yazacağınız her şeye bir kısıtlama getirilmesi, kendi özgür düşüncelerinizi ortaya dökememek oldukça sıkıntılı. Benim gibi yazarak düşüncelerini, ifade edenler için korkarak yazmak zor. Zor dostum zor!

Yabancı bir basında üzülerek okuduğum, The Globe Post’un haberinde; “Bugün Çalışan gazeteciler günü, ancak ortada kutlayacak Bir Türk medyası kalmadı” diye Manşet atılmış. İlaveten 2010 yılında yapılan anayasa değişikliğinin ardından bir haber portalı Bianet’in verilerine göre en az 10.000 Medya işçisi işini kaybetti. Türkiye Gazeteciler Cemiyetine göre ise en az 780 Türk gazeteci geçen yıl basın kartlarını kaybetti. Daha fazlası da var anlatılan bu şekilde devam ediyor. En üzüldüğüm ise Dünya basınında yer alan “BUGÜN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ANCAK ORTADA KUTLAYACAK BİR TÜRK MEDYASI KALMADI” başlığı gerçekten Türkiye için, hepimiz için üzüleceğimiz bir ifade! İnşallah bir sonraki çalışan gazeteciler günü kutlamasına dünya basını bu manşetini değiştirir. Tüm temennilerim bu yönde…