Ana sayfa GÜNDEM Işık’tan Çalışan Gazeteciler Günü açıklaması

Işık’tan Çalışan Gazeteciler Günü açıklaması

356
0

” Sadece gazetecilik mesleğini yüceltmek için çalışan tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü  kutluyorum”

Polatlı’nın Sesi  İstiklal Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet IŞIK,  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, her geçen gün önemi ve sorumlulukları artan basın emekçilerinin bu ülkenin geleceğinde bir pay sahibi olmak konusunda önemli bir görevi yerine getirdiğini ifade etti.

Polatlı’nın Sesi  İstiklal Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet IŞIK,açıklamasında “Ben bu günü,çalışan gazeteci tanımının içine girebilen meslektaşlarımın günü olarak görüyor,onlar adına en yaşlı gazete emekçisi olarak özel bir açıklama yapmak istiyorum.

Gazetecilik mesleği, geçmişten bu güne demokrasinin sağlıklı ve verimli şekilde işlemesini sağlayan en önemli güçlerden  biridir. Gazetecilerin bugün üstlenmiş olduğu görev ve sorumluklar, Doğru ve objektif habercilik kavramları ile birleşip hakikatler bütün yönleriyle doğru ve tarafsız bir şekilde aktarılarak toplum gerçeklerle aydınlatılmalıdır.

Çağdaş, sosyal, laik bir hukuk devletinin sağlıklı işleyişi açısından yasama, yürütme ve yargı erkleri birbirinden ayrı işlerini yapmalı,bu konuda basının da eleştirisel yönlendirmeleri de devreye girerek demokratik sistemin işleyişi denetlenmelidir.Özellikle halka çok yakın olan,onlarla iç içe yaşayan,onların sorunlarını en iyi bilen;Yerel gazeteciler ekonomik baskılarla ezilmemeli,korkmadan özgürce eleştirisel bakışla ve çok kez muhalif bir yaklaşımla meseleler Doğru ve objektif şekilde ortaya koymalıdır.Örneğin gazetecinin adaleti, gazetesindeki tüm siyasi fikirlere ayırdığı yerle ortaya çıkar.Tersi bir anlayış,gazetecilik değil belli kişi ,kurum ya da zümrenin temsilcisi  yandaş bülten çıkarmaktır.

Eğer gazeteci sadece işini yapıyorsa,halkın şikayetlerini yetkililere iletip yapılıp yapılmadığını takip ediyorsa, bu gazetecilerin yapmış oldukları hizmetin bedeli hiçbir şekilde ödenemez. Bu nedenle gazetecilik mesleği, gerek toplumun doğru bir şekilde aydınlatılması, gerekse demokratik rejimin sağlıklı işleyişi açısından vazgeçilmez bir meslek dalıdır. Özellikle yerel gazetecilerin görevlerini ifa ederken basın meslek ilkelerine riayet ederek toplumu aydınlatmaları çok önemli bir konudur.

Sonuçta,her geçen gün önemi ve sorumlulukları artan basın emekçilerinin bu ülkenin geleceğinde özel bir pay sahibi olmak konusunda önemli bir görevleri vardır.

Basın meslek ilkelerine ve etik değerlere uyan, devletimizin ve milletimizin hassasiyetleri ile milli birlik ve beraberliğimizi  koruyan sadece gazetecilik mesleğini yüceltmek için çalışan tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü  kutluyorum.”dedi.