Ana sayfa GÜNDEM Kıymaz: “Esnafına sahip çıkan oda başkanı lazım, sağda solda demagoji yapan değil!”

Kıymaz: “Esnafına sahip çıkan oda başkanı lazım, sağda solda demagoji yapan değil!”

587
0

Borçlu esnaf, dükkanının anahtarını Esnaf Kefalete getirdi

Polatlı Marangozlar Mobilyacılar Keresteciler Odası Başkanı Hamza Kurt, odasının kredi borçlu üyeleri ile birlikte Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz’ı ziyaret etti. Borçlu esnaflar dükkanlarının anahtarlarını Kıymaz’a sundu.

Polatlı Marangozlar Mobilyacılar Keresteciler Odası Başkanı Hamza Kurt ve üyeleri, esnafın sıkıntılarına çözüm bulmak adına dün Polatlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ertuğrul Kıymaz’a ziyarette bulundu. Kefalete kredi borcu bulunan 73 esnaf dükkan anahtarlarını Başkan Kıymaz’a teslim etmek istedi. Kıymaz; “Kimsenin kapısını kilitlemeyeceğiz, sona kadar açacağız” diyerek anahtarları geri verdi. Kıymaz ayrıca Başkan Kurt’u esnafının yanında olduğu için tebrik etti.

“Ertuğrul Başkanımız çok çaba gösterdi, esnafımızın arkasında durdu”

Ziyarette ilk olarak konuşan Oda Başkanı Kurt, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Biliyorsunuz esnafımız sıkıntıda, zor bir sınavdan geçmekteyiz. Polatlı Marangozlar Mobilyacılar Keresteciler Odası Başkanlığı olarak odamıza gelen sıkıntıları Ertuğrul ağabeyimize iletmek üzere buradayız. Ne demişler; düşersen dara Ertuğrul Kıymaz’ı ara. Biliyorsunuz Esnaf Kefalet Başkanlığından ötesinde bize ağabeylik yaptığı için Bu yaşanan sıkıntıları Ertuğrul ağabeyimize anlatmak için geldik. Malum 24 Haziran’da biz hükümete reisimize gereken desteği verdik. Ama maalesef 24 Haziran’dan bugüne kadar yaşanan sıkıntılar, yapılan işlerin dışarıya gitmesi sorunları devam etti. Dardayız, sıkıntıdayız, hükümet çiftçiye destek verdi, borçlarını erteletti. Geçenlerde Ertuğrul Başkanımızla görüşmemizin ardından temerrütler %45’ten %20’ye düştü. Ertuğrul Başkanımız çok çaba gösterdi, esnafımızın arkasında durdu.”

“Lafa geldiği zaman herkes konuşuyor”

“Türkiye nasılsa Polatlı da apayrı bir Türkiye’dir. Gazetelere demeç veriyoruz, birlik beraberliği savunuyoruz ama maalesef biz ve Ertuğrul Kıymaz yalnız kalıyoruz. Seçim bittikten sonra geçime bakmamız lazımken maalesef birbirimizin koltuklarına sallama yapıyoruz. Önümüzde bir belediye başkanlığı seçimi var, aynı durumu yine orada da görüyoruz. Hepimiz sıkışığız, şu anda bize 73 tane anahtar teslim edildi. Bildiğiniz gibi genel kurulda esnaf kefalet yönetimine üç ay borç ertelenmesi için yetki verdik. Ağabeyimiz de sağ olsun 3 ayın ardından 3 ay da kendi bekledi. Yarın bir gün biz icraya düştüğümüzde yöneticileri suçlamamamız lazım. Üç gündür çağrıda bulunmama rağmen bugün burada 20 kişi ile ziyarete geliyoruz, sağduyulu düşünmüyoruz. Lafa geldiği zaman herkes konuşuyor, icraata geldiği zaman herkes birbirinden çekiniyor. Biz burada borçlar konusunda sıkıntıda olduğumuzu, borçlarımız ertelenebiliyorsa ertelenmesini üst birliklerine anlatması için geldik. Bizim 213 mevcudumuz var. Bunlardan 73 kişinin Esnaf Kefalete kredi borcu olduğu için bugün o esnaflarımız dükkanlarının birer anahtarını buraya getirdi. Biz Ertuğrul ağabeye güveniyoruz ve birer anahtarlarımızı ona veriyoruz. İnşallah yazın da geri alırız diye umuyoruz. Başkanımızın bize yardımcı olacağından umutluyum.”

“Maalesef bazı oda başkanları kişisel düşmanlığı devam ettiriyor, artık yeter. Esnaf batıyor ama başkanlar batmıyor”

“Ayrıca şunu da söylemek isterim ki; Yöneticiler arasındaki kişisel olayları basına yansıttıkları için üzülüyorum. Hepimizin kişisel problemleri olabilir ama toplumda konuşulduğunda yöneticilik ve şahsi meseleler birbirinden ayrılmalıdır. Polatlı esnaf ve sanatkarları olarak 12-13 odamız var. Kavga, gürültü, dedikodudan artık yeter. Gelin birliğimizi sağlayalım. Maalesef bazı oda başkanları kişisel düşmanlığı devam ettiriyor, artık yeter. Esnaf batıyor ama başkanlar batmıyor. Ertuğrul Kıymaz’ın esnaf ve sanatkarın yanında olduğu, Ankara’da bizleri çok iyi temsil ettiği için yanındayız. Ertuğrul Ağabeyin de esnaf olması bizim için avantaj, çünkü esnafın derdini daha iyi biliyor. Öbür başkanlarımız da esnaf ama maalesef koltuk sevdasına düşüyorlar.”

Kıymaz: “Allah’a çok şükür paramız da var, insanlığımız da var”

Kooperatif Başkanı Kıymaz ise yaptığı konuşmada her zaman esnafın yanında olduğunu vurguladı. Kıymaz, şunları söyledi: “Öncelikle Hamza kardeşimi tebrik ediyorum. Benim için de geçerli olan esnafına sahip çıkan oda başkanıdır. Bugün o esnafına sahip çıkmış almış buraya gelmiş. Kendisine sonuna kadar kapımız açıktır. Bu zor günlerde kısır çekişmekten ziyade esnafa sahip çıkmak gerekiyor. Biz 5 aydır çok zor günler geçirdik. Bize 5 ay içerisinde 300-500 lira para geldi. Aylık kredi dağıtımı da 2,5-3 milyon arası dönüşüm ile oldu. O dönüşüm kilitlendiği zaman o krediyi ben de veremez hale geldim. Beş aydır sıkmış olduğumuz kemerin karşılığını da gördük. Bugün Allah’a çok şükür paramız da var, insanlığımız da var, hiçbir sıkıntımız da kalmadı.”

“Bana esnafına sahip çıkan oda başkanı lazım”

“Hamza kardeşimizin de ifade ettiği gibi 3 aylık bir yetki aldık ama bu 3 ayda aksamalar başladı. Değerli esnaf kardeşlerim; paranız olmayabilir, krediyi ödeyemeyebilirsiniz. Krediyi üst üste bindirmenin hiç anlamı yok. %45’e varan temerrüt faizi %20’lere indi. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza, Genel Başkanımız Abdülkadir Akgül Bey’e şahsım ve hepinizin adına teşekkür ediyorum. Genel Başkanımız Polatlı’mıza çok değer veriyor. Ben aynı zamanda yönetimindeyim. Ben bugün buralarda sıkıntı çekmiyorsam arkamdaki destek genel başkanımızdır. Şu anda beş günlük bir dondurma yapıldı, sanırım yeni bir sürpriz var. Bu 5 gün içerisinde esnafa bir güzellik olacak. Biz dün olduğu gibi bugün de sizlerin yanındayız. Bana esnafına sahip çıkan oda başkanı lazım. Sağda solda demagoji yapan değil. Esnafına sahip çıkan oda başkanı benim başımın tacıdır. 5-6 aydır esnaf zor günler geçiriyor ve demagoji ile bu işler olmuyor. Tabi ki ticarette bir takım sıkıntılar olacaktır. Sıkıntınız olabilir ama çare yine burada, biz çözeceğiz. Durup dururken temerrüt faizini yemeyin.”

“Esnaf ayakta kalsın diye uğraşıyoruz”

“Buraya gelin sorunları birlikte çözelim. Burada konuşulan burada kalır, buradaki sırrı ne ben ne de personelim paylaşmaz, dışarıdan duyan olmaz. Ankara’da 107 kooperatif arasında Polatlı Esnaf Kefalet Kooperatifi 3’üncü sıradadır, Türkiye genelinde ise 1061 kooperatif arasında 10’uncu sıradayız. Bugün itibariyle 132 Milyon TL plasman yapmışız, 8-9 sene önce 15 Milyon TL ile aldık. Yani biz zirve yaptık. Ben de esnaflıktan geldiğim için çok dikkat ediyorum, esnafı rencide etmeyelim, esnaf ayakta kalsın diye uğraşıyoruz. Esnaf bizi anlasın, biz de esnafı anlıyoruz.”

Kurt: “Bize güvendiği için ve anahtarları geri verdiği için teşekkür ediyoruz”

Konuşmaların ardından esnaflar anahtarları teslim etmek istedi fakat Kıymaz geri çevirdi. Kıymaz; “Bu anahtarları sahibine ver Hamza, sonuna kadar yanınızdayım Hamza… Kimsenin kapısını kilitlemeyeceğiz, sona kadar açacağız.” diyerek anahtarları Kurt’a verdi. Hamza Kurt ise; “Biz güvendiğimiz insanlara anahtar teslim edebiliriz. Ertuğrul Ağabeyimize güvendiğimiz için anahtarları teslim ediyoruz, o da bize güvendiği için ve anahtarları geri verdiği için teşekkür ediyoruz.”diyerek teşekkür etti.