Ana sayfa GÜNDEM Yıldızkaya: “En çok proje bizim dönemimizde üretilmiştir”

Yıldızkaya: “En çok proje bizim dönemimizde üretilmiştir”

899
0

Yıldızkaya: “Bizim hemşerimize inancımız tamdır”

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Cumhur İttifakı’nın Polatlı Belediye Başkan Adayı olarak ilan edilmesinin ardından ilk basın toplantısını dün gerçekleştirdi.

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, dün sabah kahvaltı programı düzenleyerek yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Yıldızkaya, 2014’ten bu yana hayata geçirilen projeleri anlatarak genel bir değerlendirmede bulundu, ayrıca önümüzdeki dönem projeleri hakkında ipuçları verdi. Sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldızkaya, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde rakibi ve eski Belediye Başkanı, CHP Polatlı Belediye Başkan Adayı Sami Çay hakkında ilk yorumunu da burada yaptı. Yıldızkaya ayrıca en kısa sürede AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir ile seçim çalışmalarını görüşmek üzere bir araya geleceklerini de söyledi.

“Adaletli bir dönem geçirdik”

Öncelikle 2014 yılı mahalli seçimlerinde verdikleri sözleri yerine getirdiklerini ve ikisi dışında tüm vaatleri hayata geçirdiklerini belirten Yıldızkaya, önceki dönemden kalan ve tamamladıkları projelerden de bahsetti. Herkese, her kesime aynı mesafede hitap eden projeler ürettiklerini vurgulayan Yıldızkaya, adaletli bir dönem geçirdiklerini, farklılıkları zenginlik olarak gördüklerini, adaletli bir dönem geçirdiklerini söyledi. Yıldızkaya daha sonra 2014-2018 yıllarında yapılan mimari ve sosyal bazı projelerden bahsetti.

“7000 Polatlılı kardeşimiz iş sahibi oldu”

Sosyal yardımlar konusunda Polatlı Belediyesinin çok büyük bir atılım yaparak zihniyet değişikliği gerçekleştirdiğini söyleyen Yıldızkaya, Hilal Kart uygulaması ile artık alan elin veren eli görmediğine ve bu iş için ayrılan yaklaşık 1 milyon liralık bütçenin Polatlı’da kalmasının sağlandığına dikkat çekti. Sonrasında engelsiz hayat merkezinin işlevinin artırıldığını, 1560 üye sayısına ulaştığını belirten Yıldızkaya, engelli bireylere verilen kurslar sayesinde üretim yapmaları sağlandığını söyledi. Daha sonra işsizlik sorunu hakkında konuşan Yıldızkaya; “Polatlı Belediyesi bünyesine herkesi almak mümkün değil, keşke imkan olsa da alsak. Bunu yapamıyoruz ama bu sorunu çözmek adına İstihdam merkezi kurduk. 5 yılda 5000 bin kişi hedefini 4 yılın sonunda yakaladık. Şu anda kadar yaklaşık 7000 Polatlılı kardeşimiz iş sahibi oldu.”diyerek işsizlik sorunu hakkında önümüzdeki dönemde de çeşitli projeler yapılacağını söyledi.

7’den 70’e hitap eden sosyal projeler

Polatlı Belediyesi bünyesinde kurulan Etüt merkezinde 25 öğretmen ile yılda 650 öğrenciye ücretsiz eğitim desteği verildiğini ve önümüzdeki dönemde de devam edeceğinden bahseden Yıldızkaya, daha sonra evde bakım hizmetleri hakkında konuştu, yaşlı ve ağır hastalara evlerinde ve Devlet Hastanesinde profesyonel bakım hizmeti verildiğini söyledi. Cenaze hizmetlerine değinen ve vatandaşı acılı gününde yalnız bırakmadıklarına değinen Yıldızkaya ayrıca yeni doğan bebeklerin hem doğduklarında hem de ilk yaşlarında yanlarında olduklarını sözlerine ekledi. 13 Eylül kutlamalarını haftalara yaydıklarını, Ramazan aylarında düzenlenen eğlencelerden bahseden Yıldızkaya, tarih turizminde Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi alanları ve Gordion Antik şehri tanıtımı noktasında büyük mesafe kaydettiklerini, POTA ile her hafta binlerce kişinin bu alanları gezdiğini söyledi. Bunu yanında Gordion’un UNESCO listesine girmesi için çalışmaların sürdüğünü de hatırlatan Yıldızkaya, Balon turizmi hakkında ise şu anda ara verildiğini önümüzdeki dönemde yeniden çalışma planına alınacağını söyledi. Yıldızkaya daha sonra, sporda elde edilen başarıları, alt yapı oluşturulması noktasında ise çalışmaların sürdüğünü, sporda son 30 yılın en başarılı döneminin geçirildiğini anlattı.

Mimari projeler hayata geçirildi

Yıldızkaya daha sonra mimari projeler hakkında konuştu. Yıldızkaya’nın konuya ilişkin konuşmasından ana başlıklar şöyle:

-Karapınar ve Üçpınar mahallelerimizde yaptığımız mesire alanları sayesinde vatandaşlarımız artık piknik yapmak için Temelli’ye gitmek zorunda kalmıyor.

-Şentepe’de mahallemize kapalı pazaryeri yaptık, pazarcı kardeşlerimiz ve vatandaşlarımız yağmurdan çamurdan kurtuldular. İki ayrı yerde iki ayrı pazaryeri projemiz var.

-Çok modern, her türlü imkana sahip kreş yaptık. Hem eğitime katkı hem de istihdam kaynağı oluşturuyor. Önümüzdeki dönem sayısı artacak.

-İlk açtığımız proje olan Bilim merkezimiz ve Gök evimiz pek çok öğrenciyi ağırlıyor ve katkı sunuyor.

-Birçok ücretsiz Wi-Fi noktası oluşturduk.

-Sokak hayvanları konusunda bu kurumun tarihindeki en büyük harcamaları yaptık. İnşa ettiğimiz barınakta şu anda 400-500 köpek bakılıyor.

-Hayvancılığın hızla geliştiği ilçemizde lokasyonu çok düzgün bir hayvan pazarı inşa ettik.

-Hanımlar konağı inşa ettik, o gün bu gündür burası Polatlılı hanımların durak noktası oldu.

-Şehitlik mahallemizde Cüneyt Sertel Sosyal Tesisi inşa ettik, buradaki kütüphaneyi gençlerimiz hınca hınç dolduruyor. Burada bulunan toplantı salonumuzda hizmetlerimiz ücretsiz.

-Polatlı’da yaklaşık 50 parkı yeniledik, daha modern hale getirdik.

-Göreve geldiğimizde sadece temeli atılmış İlahiyat Fakültesini tamamlayarak Gazi Üniversitesine tahsis ettik.

-Çok modern bir Aquapark inşa ederek bozkırın ortasında çocuklarımızı, gençlerimizi su ile buluşturduk, çok beğenildi ve ilgi gördü.

-Bütün sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmek maksadı ile TMO silonun olduğu yerde inşa ettiğimiz Kent Konseyi binasında yerleşimler tamamlanmak üzere yakında açılışını gerçekleştireceğiz.

-Şehit Fırat Çakıroğlu adını verdiğimiz çok modern bir Gençlik Merkezi inşa ediyoruz. İnşaat sektörünün içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle önümüzdeki yaza tamamlanacak diye düşünüyoruz. Onun hemen karşısında şehrin trafik sorununu çözmek adına 250 araçlık asansörlü katlı otopark inşa ediyoruz.

-Şehre 100 yıl boyunca yetecek bir Belediye binası inşa ediyoruz. Hem trafiğin hafiflemesine katkı sağlayacağız, hem de vatandaşlarımızın hizmete ulaşmaları daha kolay ve hızlı olacak.

-Şehrin en büyük bütçeli projesi Kartaltepe Alışveriş ve Yaşam Merkezini açtık. %60 doluluk olmasına rağmen vatandaşlarımızdan çok büyük ilgi gördü. Bu bir ihtiyaçtı. Şehrimizden geçen araçlara hitap etmek istiyorduk. Baktığımızda ciddi sayıda yabancı plakalı araç gördük. Polatlı’ya çok büyük bir değer kattığını düşünüyorum.

-Özellikle Şehitlik ve Şentepe mahallesinde çok büyük ve modern yürüyüş yolları yaptık. İddia ediyoruz Ankara’da böylesi yok.

-1999 yılından beri Polatlı Belediyesine iş makinesi alınmamıştı. Araç filomuzu genişlettik, iş makineleri aldık.

“82 kırsal mahallemizin hepsine hizmet götürdük”

Yıldızkaya, konuşmasının sonunda; “Bütün bunları Polatlı’nın kaynaklarını iyi kullanarak, tasarruf ederek yaptık. Bizim dönemimiz önceki döneme göre kaynakların daha az olduğu bir dönemdir. Biz kaynak üreterek, tasarruf ederek, parayı doğru yöneterek ciddi mesafe aldık. Polatlı Belediyesinin mücavir alanı hastane ile sanayi çıkışı kadardı, bugün 82 köyümüz mahalle oldu. 82 kırsal mahallemizin hepsine hizmet götürdük. Bütün bunları tamamlamış olarak hemşerilerimizin huzuruna gönül rahatlığı ile çıkıyoruz. Geriye dönüp baktığımda şunu da yapsaydım dediğim hiçbir şey kalmadı. Şehrin kurulduğundan beri en çok proje bizim dönemimizde üretilmiştir. Daha yaptığımız işlerin çoğunu saymadım bile, çok büyük efor sarf ettik. Bugün burada bunları göğsümüzü gere gere söylüyoruz.”dedi ve yerel seçimlerin herkese hayırlı olmasını diledi.

“Polatlı halkı engin sağduyusuyla en doğru kararı verecektir”

Daha sonra Cumhur İttifakı hakkında konuşan Başkan Yıldızkaya, “Ben 13 Eylül 2018 tarihinden beri MHP Adayıyım. Günümüz siyasetinde ittifaklar anlayışı gelişti. Cumhur ittifakının fikir babası ve mimarı da sayın genel başkanımızdır. Bu kapsamda AK Parti Polatlı’da aday çıkarmama kararı aldı. Sayın Cumhurbaşkanımız şahsımız takdim ederek bunu ilan etti. Ben burada Sayın Genel Başkanımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza şahsıma bu görevi layık gördükleri için teşekkür etmek istiyorum. Cumhur İttifakı kapsamında bütün aday arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Yine ittifak kapsamında Büyükşehir Belediye Başkan Sayın Mehmet Özhaseki’ye başarılar diliyorum. Milliyetçi Hareket Partisi girmiş olduğu bu yolda tüm gücüyle hem MHP’li belediyelerin olduğu yerleri hem de Cumhur ittifakına dahil olan yerlerde elinden gelen gayreti gösterecektir diye düşünüyorum. Polatlı’mızda da aday olanlara olacaklara hepsine başarılar diliyorum. Polatlı halkı engin sağduyusuyla en doğru kararı verecektir. Bizim hemşerimize inancımız tamdır.”dedi.