Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ SORUMLULUK, ATILGANLIK, PİŞMANLIK, FIRSATLAR, BECERİ, CESARET – KÖŞE YAZISI

SORUMLULUK, ATILGANLIK, PİŞMANLIK, FIRSATLAR, BECERİ, CESARET – KÖŞE YAZISI

55
0
PAYLAŞ

“Karanlığa sövme kalk bir mum yak.”

Biz insanların en çok^yaptığı işlerden birisi de kendi işimizi iyi yapmaktan ziyade, başkalarının işlerine ka­rışmak oluyor.

Bir gün ünlü yazar ve şair Shakespearee, asıl işi şemsiye üretmek olan bir adam, incelemesi ve değer­lendirmesi için şiirlerini yollamış. Shakespeare şiirlere

bakınca, şiirden çok her şeye benzediğini fark etmiş, fakat İngiliz centilmenliği içinde cevap verme zorun­luluğu hissetmiş ve adama bir telgraf çekmiş, telgrafta şu yazılıymış: “Dostum, siz şemsiye yapın, sonra yine şemsiye yapın, hep iyi şemsiyeler yapın.”

Dört arkadaş bir tatil beldesinde oturmuşlar, okey oynuyorlar. Oyunun en heyecanlı yerinde elektrikler kesiliyor. Birkaç dakika bekledikten sonra her biri şi­kayete başlıyorlar. Birisi elektrik idaresini suçluyor, bir diğeri devleti, üçüncüsü sitenin elektrik tesisatını döşe­yen elektrikçiyi suçlarken, ev sahibi de böyle bir yerden yazlık aldığı için babasını suçluyor.

Bütün bunlar olurken kenarda oyunu izleyen kü­çük kardeş, kimseye görünmeden yavaş yavaş mutfağa yöneliyor, orada bulunan çakmağı yakıyor ve misafir odasına geçerek, orada bulunan ışıldak dediğimiz şarjlı aydınlatıcıyı odaya getiriyor.

Oradakilerin şaşkınlığı arasında onlara sesleniyor:

“Sorun çözülmüştür. Oyununuza devam ediniz.”

Bütün mesele şurada: “Sorunun mu, yoksa çözü­mün mü parçasıyız?”