Ana sayfa GÜNDEM Uyku Apnesinin Kansere neden olduğunu biliyor muydunuz?

Uyku Apnesinin Kansere neden olduğunu biliyor muydunuz?

460
0

Özel Polatlı Can Hastanesi, uyku apnesi hastalığı hakkında bilgilendirdi. Uyku süresi ve kalitesinin kanser hastalığı arasındaki ilişkiyi anlattı.

Özel Polatlı Can Hastanesince konuya ilişkin yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Tıp biliminin ilerlemesi ile kanserle ilgili birçok yeni bilgi açığa çıkıyor. Bunlardan biri de uyku süresi ve kalitesi ile kanser arasındaki ilişki. Kadınlarda meme ve yumurtalık, erkeklerde prostat, pankreas, kolon, mesane ve akciğer kanseri 6 saatten az uyuyanlarda ve uzun süre vardiya usulü çalışarak gece aşırı ışığa maruz kalanlarda daha sık görülüyor. Uyku süresi, kalitesi, melatonin hormonu salınımı ve ışığa maruziyet süresinin değerlendirildiği ve yaklaşık 22 yıl devam eden bir çalışma, özellikle orta ve ağır derecede uyku apnesi olan kişilerde kanser gelişiminin ve kansere bağlı ölümlerin 2.5- 5 kat arttığını ortaya koydu.”

Uyku apnesi hangi tetikleyici mekanizmaları devreye sokarak kanserin gelişmesine neden oluyor?

“Horlama, uykuda nefesin durması, sabah yorgun uyanma ve gündüz aşırı uyku hali gibi belirtilerle kendini gösteren uyku apnesinin tedavi edilmediği taktirde, diyabet, insülin direnci, kalp krizi, hipertansiyon, kalpte ritim problemleri, felç, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, kilo verme güçlüğü, unutkanlık, depresyon ve gündüz aşırı uyku haline bağlı iş ve trafik kazalarında artış yaşanmasına neden olduğu biliniyordu. Ancak son araştırmalar uyku apnesinin kanserle de ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Peki uyku apnesi hangi tetikleyici mekanizmaları devreye sokarak kanserin gelişmesine neden oluyor? Apne uyku sırasında horlama ve nefes kesilmeleri ile yaşanan bir durum. Nefes durup oksijen seviyesi düşünce beynimiz uyanıp ‘Boğuluyorsun! Nefes al’ komutu vermesinin üzerine tekrar nefes alınıyor ve oksijen düzeyi de normale dönüyor. Ancak bu iniş ve çıkışlar vücut için stres yaratıyor. ‘Oksidatif stres’ olarak tanımlanan bu durum, DNA hasarına neden olarak tümör gelişiminde kilit rol oynuyor.”

‘Melatonin güçlü bir antioksidan’

Biyolojik saatimizdeki sapmalar, melatonin hormonu salınımının bozulması veya gecikmesi, uyku saatlerinin değişmesi de hücrelerde davranış bozuklukları ve DNA hasarını ortaya çıkarıyor. Bu da kansere zemin hazırlıyor. Melatonin hormonu, kansere karşı koruyucu ve tümör gelişimini engelleyen güçlü bir antioksidan. Az uyuyanlarda ve vardiya usulü çalışanlarda melatonin salınım mekanizmasının bozulması nedeniyle kanser daha sık görülüyor.

Uyku kalitesi kanser tedavisine de etki ediyor

Kanseri önlemek kadar teşhis edilmiş bir kanserin tedavisinde de düzenli ve kaliteli uyku önem taşıyor. Stresli ve ağır bir süreç olan kanser tedavisinde, endişe ve depresyona bağlı uykusuzluk, ağrı ve tedavi yan etkilerine bağlı uyku bölünmeleri sık görülen sorunlar arasında yer alıyor. Bazı kişilerde özellikle kansızlık dönemlerinde görülen huzursuz bacak sendromu da uyku sorunlarına bağlı olarak çok daha ağır seyredebiliyor. Kansere eşlik eden uyku apnesinin kemoterapi ve radyoterapiye yanıtı azalabiliyor. Kanser olanların uyku süresine ve kalitesine dikkat etmesi, kanserle savaşta önemli rol oynuyor. Bu nedenle tedavi ve takip sürecinde mutlaka bir uyku uzmanından destek alınması gerekiyor.

Melatonin seviyenizi böyle artırın

Mümkün olduğunca erken yatın. Uykuya dalmayı kolaylaştıracağı için oda ısısının ılık hatta hafif soğuk olmasını sağlayın. Odada elektronik cihaz bulundurmayın, eğer varsa tamamen kapatın. Tam karanlık ortam sağlamaya çalışın. Bunun için gece ışığı kullanmayın, gerekirse uyku maskelerinden yararlanın. Geç saatlere kadar televizyon izlememeye özen gösterin. Mavi ışık kaynağı beyni kandırarak melatonin salgılanmasını baskılayacağı için gece yatmadan 1-2 saat öncesinde bilgisayar ve akıllı telefon ışıklarına maruz kalmamaya çalışın. Gün içinde mümkün olduğunca günışığından yararlanın. Yatmadan önce odayı havalandırın ve belirli aralıklarla yastık ve yataklarınızı değiştirmeye özen gösterin.