Ana sayfa GÜNDEM Mehmet Akif’te “Kodlama Saati” etkinliği

Mehmet Akif’te “Kodlama Saati” etkinliği

808
0

Mehmet Akif Öğrencilerine “Kodlama Saati” etkinliği

İlçemiz Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulunda geçtiğimiz gün Kodlama Haftası dolayısıyla ‘Hour of Code’ (Kodlama Saati) etkinliği düzenlendi.

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Topluluğu, Polatlı Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu Öğrencileri ile Dünya Kodlama Saati (hour of code) kodlama etkinliği gerçekleştirildi. Mehmet Akif Ersoy Okulu öğrencileri etkinlik kapsamında tüm dünya ile aynı anda gerçekleştirilen workshop çalışmasında kodlama deneyimi elde etti. Etkinlik ilçemizde diğer birkaç okulda da düzenlenecek.

Hour of Code nedir?

Kodlama Saati “Hour Of Code”, 180’den fazla ülkede gerçekleşen 10 milyonlarca öğrenciye ulaşmış küresel bir harekettir. Code.org tarafından organize edilen, halka açık, kar amacı gütmeyen, bilgisayar biliminin hayatımızdaki katkısını daha fazla okulda öğretilmesini sağlayarak arttırmaya adanmış, aynı zamanda kadınların ve azınlık ırklardan öğrencilerin de katılımını arttırmayı amaçlayan bir organizasyondur. Kodlama Saatini destekleyen ortaklar arasında Microsoft, Apple, Amazon gibi şirketler de vardır.

Kodlama nedir?

‘Kodlama’ (İngilizcesi coding) programlamadır.  Belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlem sıralamasıdır. Kodlama etkinliklerinde de, bilgisayara yapması gerekenleri söyleyen komutlar dizisi oluşturuyor ve programlıyoruz.

Kodlama Haftası, Science Education Week

Kodlama üstadı  Grace Murray Hopper anısına her yıl, doğum tarihine denk gelen haftada (9 Aralık 1906) Bilgisayar Bilimleri Haftası (Science Education Week ) düzenlenmekte. Amerikalı kadın bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli asker olan Hopper, Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarından biridir ve hayatı süresince kodlama konusunda pek çok ilke imza atmıştır.

Kodlama saati etkinliği, Hour Of Code düzenlemek

Konuyla ilgili herkes, dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir Kodlama Saati etkinliğini organize edebilir. Etkinlikler Kodlama Haftasında yoğunlaşmakla birlikte, yılın herhangi bir zamanında yapılabilinir.