Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Başkası Olma Kendin O! – KÖŞE YAZISI

Başkası Olma Kendin O! – KÖŞE YAZISI

246
0
PAYLAŞ

Ormana bir canlılık getirmesi için, aslanın emriyle bir şarkı yarışması düzenlenmiş. Kazanan, ömür boyu hiçbir hayvan tarafından saldırıya uğramayacakmış.

Eşek, adaylardan biriymiş ve şarkısına başlamış. Ondan başka herkes kulaklarını kapatmış. Bilge ve an­layışlı kaplumbağadan başka hiç kimse onu alkışlama­mış.

Sırayla bütün hayvanlar hünerlerini göstermişler. Sıra bülbüle geldiği zaman, güle olan aşkını simgeleyen bir ezgi söylemiş ve bütün orman duygusal bir havaya bürünmüş. Herkes bülbülün birinci olacağını düşünür­ken papağan sıranın kendisinde olduğunu söylemiş.

Kendinden önce sahneye çıkan bülbül başta olmak, üzere bütün hayvanların nefis bir taklidini yapmış. Onun becerisi aslanın da çok hoşuna gitmiş. Tam papağan birinci seçilecekken yaşlı bilge kaplumbağa şöyle diyerek itiraz etmiş:

“Sevgili Kralım! Biliyorsunuz bu yarışmaya herkes kendi sesiyle katılacaktı. Oysa biz papağanın kendi se­sini dinleyemedik. Bir de kendi sesinden bir şarkı din­leyelim o zaman kararımızı veririz.”

Ancak papağan başkalarını taklit etmekten ken­di sesini unutmuş ve hiçbir şey söyleyememiş böylece bülbül birinci seçilmiş.