Ana sayfa GÜNDEM Çağımızın Hastalığı;Alışveriş Bağımlılığı

Çağımızın Hastalığı;Alışveriş Bağımlılığı

466
0
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-09-23 04:34:54Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comÿ

” Kişilerin stresle başa çıkamadığı durumlarda göstermiş olduğu ve sonucunda anlık rahatlamanın olduğu tepkiye, alışveriş bağımlılığı denebilir…”

Bağımlılık denilince akla ilk  alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı veya sigara bağımlılığı gibi konular gelmektedir. Ama gelişen zaman ve teknolojiyle beraber çağımızda, alışveriş bağımlılığı oldukça artmıştır. Alışveriş bağımlılığını artıran bir durum ise gelişen teknolojiyle beraber her an elimizin altında olan telefonlardan, bilgisayarlardan istediğimiz gibi online olarak mağazaya gitmeye bile gerek kalmadan istediğimiz ürünü   rahatça alabilmemizdir.

Peki alışveriş bağımlılığı nedir?Alışveriş bağımlılığı bir dürtü kontrol bozukluğudur. Kişi artan miktarlarda ve sıklıkta, çoğunlukla da planladığından daha fazla alışveriş yapar ve kendini durduramaz. Alışveriş kolik diye de tanımladığımız alışveriş bağımlıları ihtiyacından ve gereğinden fazla kontrol dışı para harcayan kişilerdir.Bu kişiler para harcamaktan kaçamaz. Bu kişilerin stresle başa çıkamadığı durumlarda göstermiş olduğu ve sonucunda anlık rahatlamanın olduğu tepkiye alışveriş bağımlılığı denir.

Neden olur?

-Dürtü kontrolünde zorlanma ve kişilik yapısı türü-Kontrolcülük-Heyecan arayışı-Duygusal ve zihinsel boşluğu doldurma ihtiyacı-Duygularla başa çıkamama ( yalnızlık, üzüntü, kaygı gibi olumsuz duyguların yanı sıra heyecan ve mutluluk gibi olumlu duygularla da başa çıkamama )-Kredi kartının bilinçsizce kullanımı ve reklamlar-İnternette ve telefonla pazarlama imkanlarının artması.

Belirtileri nelerdir?

-Belirtileri kişinin önceye göre dikkat çekecek, fark edilecek şekilde fazla alışveriş yapması ve bunun bilincinde olmamasıdır. Araştırmalara göre erkekler elektronik eşyaya yönelirken, kadınlar ise; kozmetik ve giyime yönelmektedir.

Çözüm yolları?

-Öncelikle kişinin bunun alkol, sigara bağımlılığı gibi bir problem olduğunun ve uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gerektiğinin bilincinde olması ve uzman desteği alması gerektiğini kabul etmesi gerekir.-Uzman desteğiyle terapi sürecinde alışveriş bağımlılığına kişiyi sürükleyen sebepler analiz edilerek tedavi edilebilir.-Alışverişe çıkarken yanında kontrol eden bir yakının olması, alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi yapılması çözüm süreci için pratik öneriler olabilir.