Ana sayfa GÜNDEM İYİ Parti, Kadın Hakları için toplandı

İYİ Parti, Kadın Hakları için toplandı

204
0
PAYLAŞ

Kömez: “Türk kadını, sen güçlü olmalısın ki güçlü nesiller yetiştirebilesin”

İYİ Parti Polatlı İlçe Teşkilatı, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle dün ilçe binasında basın toplantısı düzenledi.

İYİ Parti İlçe Başkanı Mürsel Kömez ve Yönetim Kurulu üyeleri, İlçe Kadın Komisyonu ile birlikte dün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Kadınlara yönelik hakların korunması da gerektiği vurgulanan toplantıda, son 10 yılda yaşanan kadın cinayetlerine de değinildi.

Kömez: “Kadına hak vermekle iş bitmiyor, onları korumasını da bilmeliyiz”

Toplantının açılış konuşmasını yapan İYİ Parti İlçe Başkanı Mürsel Kömez, şunları söyledi: “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle bir basın toplantısı düzenlemek istedik. Onun için sizi davet ettik. Türk kadını sen güçlü olmalısın ki güçlü nesiller yetiştirebilesin.  Seçme ve seçilme hakkının sende olduğunu bil. Bu hakkı bizlere veren sizlere veren Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum. 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk kendini medeni sanan Avrupa ülkelerinde bile olmayan kadına seçme ve seçilme hakkını vermiştir. İngiltere, Fransa, İtalya bizden 10-11-15 yıl sonra bu hakkı kendi kadınlarına vermiştir. Onun için Atatürk’e bir kere daha minnet duyuyoruz. Tabi kadınımıza sadece hak vermekle bu işler olmuyor, muhtar, belediye başkanı, milletvekili hatta başbakan olan kadınlarımız var. Bunlar bizi gerçekten mutlu ediyor çünkü kadınlarımızın toplumda bir yer edinmesi bizim için çok önemli. Fakat kadınlarımıza bu hakkı verirken de özellikle son 10 yılda kadın cinayetleri, kadın istismarı, tecavüzler bunları da göz ardı etmemeliyiz. Tamam kadına bir hak veriyoruz ama kadınlarımızı da korumasını bilmeliyiz. Çünkü Türkiye’mizde maalesef son 10 yılda  bu olaylar arttı hem  kadın cinayetleri, kadın tecavüzleri, kadın istismarları hatta çocuk gelin olayları arttı. Yani kadına hak vermekle iş bitmiyor, onları korumasını da bilmeliyiz ki toplumda yeri olsun. Kadınlarımız anadır, bacıdır, kız kardeştir. Onların yetiştireceği nesiller bu ülkemizi yönetecek. Onların hakkını doğru kullanmasını bilelim ki onlarda bize hayırlı evlatlar yetiştirebilsinler.”

Özdoğan: “Kadın; ekonomik özgürlüğe sahip olmalı, devletin her kademesinde bulunmalıdır”

Kömez’in konuşmasının ardından Yönetim Kurulu Üyesi kadınlar günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı. İYİ Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Özdoğan, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu gün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü. Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bunun dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul edilmektedir. Başta ülkemiz olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kadınların en temel haklarının büyük ölçüde kağıt üstünde kaldığı bilinmektedir. Orhun anıtlarındaki kitabelerde “Devleti yöneten erkektir devleti bilen kadındır” denilmektedir. Bu sözler Türk kadınının hem ekonomik hem de siyasal bakımdan yerini açıkça ortaya koyuyor. Yani kadın; üretici, ekonomik özgürlüğe sahip, tutumlu olmalı devletin her kademesinde bulunmalıdır. Ne var ki zaman içinde Türk kadını ile Türk erkeği arasındaki eşitlik bozulmuş kadınlar birer eşya durumuna gelmişler, bütün haklarından yoksun bırakılmışlardır. Fransız devriminden sonra Avrupa’da kadınların haklarından söz edilmeye başlanmıştır. Bu etki zamanla yayılmış birçok toplumda benimsenmiştir. Yurdumuzda kadın haklan Tanzimat ile gündeme gelmiştir. Bu konuda Namık Kemal etkili makaleler yazmıştır. Türk kadınının toplumsal düzeyinin yükselmesi için çaba harcamıştır. Türk kadım 1870 de ilköğretim, 1908 de ortaöğretim 1915 de yükseköğretim olanağına kavuşmuştur. 1920 den sonra da erkeklerle birlikte karma eğitim başlamıştır.Zamanla kadın şairler ve yazarlar (Nigar Hanım,Leyla Hanım,Fatma Aliye Hanım,Halide Edip Adıvar,Nakiye Elgün gibi) yetişmeye başlamıştır. Türk kadım tarlada çalışmış,toprağı ekip biçmiş,erkeği ile birlikte Kurtuluş Savaşı’na katılmış,sırtında mermi taşımıştır.

“Erkeklerin çalıştığı iş ve meslek kollarında da başarırdı olduklarını kanıtlamışlardır”

“Cumhuriyet ilan edildikten sonra Atatürk öncülüğünde Türk kadını büyük aşamalar geçirmiştir. Ayrıca erkeklerin çalıştığı iş ve meslek kollarında da başarırdı olduklarını kanıtlamışlardır. Bu gün Vali, doktor, avukat, yargıç, şoför, muhtarlık, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, milletvekilliği gibi görevlerde bulunan kadınlarımız vardır. Bu aşamalara karşılık henüz tam anlamıyla kadın haklarına ulaşıldığı söylenemez. Bunun için hem kadınlarımız hem de erkeklerimizin buna inanması ve içtenlikle işe koyulması gerekmektedir. Atatürk 1923 de” Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir,” demiştir.”

Ustacan: “10 Yılda 2 bin Can”

Sonrasında konuşan İYİ Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Ustacan ise son 10 yılda yaşanan kadın cinayetlerine dikkat çekti. Ustacan, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Son 10 yılda kadın cinayetlerinde artış var. Kadınlar en çok boşanmak istedikleri ve kendi hayatlarına dair kararlar almak istedikleri için öldürülüyor. Yıl-2008-80Kadın, 2009-109Kadın, 2010-180Kadın, 2011-121Kadın, 2012-201Kadın, 2013-273Kadın, 2014-294Kadın, 2015-303Kadın, 2016-328Kadın, 2017-409Kadın, 2018 yılının ilk 6 ayında 206 kadının eşi, babası, sevgilisi, oğlu veya herhangi tanımadığı erkek tarafından katledildiği görülmektedir. TUİK verilerine göre son 10 yılda 482bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirildi. Son 6 yılda 142bin298 çocuk anne oldu ve bu çocukların büyük kısmı dini nikah ile evlendirildi. 2002’den bu yana 18 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15bin 937 olarak kayıtlara geçti.”

Ya kayıtlara geçmeyenler?

“Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener liderliğinde kurulan İyi Partinin tüzüğüne göre kadın kollarının kurulmayacağı, partinin her kademesinde yüzde 25 kadın kotası uygulanacağı  ve kadına şiddet, cinsel istismar ve terör suçlarından mahkum  olanların üye yapılmayacağı. Üye iken bu suçları işleyenlerin partiden çıkarılacağı belirtilmiştir. İyi Parti Polatlı Teşkilatı olarak başkanımız Sayın Mürsel Kömez önderliğinde kadın komisyonu çalışmalarımız başlamıştır. Meclise sunulacak somut bir raporda eminiz ki büyük katkılarımız  bulunacaktır. Bu mağduriyeti yaşayan kadınlarımıza kapımız sonuna kadar açık olacaktır. Son olarak sözlerimi şu cümle ile bitiriyorum. “Kadına tekme atacak tek canlı yavrusudur o da karnında iken…”

(Haberin videosunu www.polatliistiklal.com veya www.youtube.com “İstiklal Gazetesi” kanalından izleyebilirsiniz)