Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ HER BECERİ BİR GÜN İŞE YARAR -KÖŞE YAZISI

HER BECERİ BİR GÜN İŞE YARAR -KÖŞE YAZISI

342
0

Ankara’daki öğrencilik yıllarım hep yoksullukla geçmiştir. Günlerce parasız dolaştığım, tuzsuz makar­nalara talim ettiğim olmuştur.

Yine, cebimde sadece bir çay parası olduğu bir gün mahallemizdeki kahveye girdim. Çayımı içtim, çay çok güzeldi. Üstelik hararetim de vardı, bu çay beni kesme­di. “Keşke bir çay param daha olsaydı, diye düşünüyordum. (Hiç böyle bir şeyi çok isteyip de hemen ardından elde ettiğiniz oldu mu? Simyacı’da yazdığı gibi “Bir şeyi çok isterseniz bütün ev­ren size yardım eder.” Eder mi sizce?) Bu arada elinde bağlanmamış kravatla birisi kahveye girdi ve kahveciye seslendi:

“Orhan Abi kravat bağlayabilir misin? Hükümet’te bir işim var da.” Orhan Abi, hayır anlamında başını sal­ladı. Kahvede benden başka birkaç ihtiyar vardı. On­lar da hayır anlamında başını salladılar. Ben yardımcı olabileceğimi söyledim. Ben kravatını bağlarken, adam da “Orhan Abi, yap delikanlı ile ikimize demli birer çay “demez mi? Ben kravatını bağladıktan sonra adam

çok teşekkür etti. Çayları ödedi ve kahveden çıktı. • • •

İnsan daima yeteneklerini geliştirmeli ve aranan in­san olmalı. Ne kadar fazla yeteneğimiz varsa o kadar fazla insana ulaşır ve o kadar rahat ederiz.