Ana sayfa GÜNDEM Ovacık: “Engelleri Kaldırmak İçin yanınızdayız!”

Ovacık: “Engelleri Kaldırmak İçin yanınızdayız!”

411
0

Ovacık: “Engellileri Muhtaç Bırakmayacağız”

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Selami Ovacık, 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Selami Ovacık, 3 Aralık Dünya Engelliler günü mesajında engelli bireyler için yapılması gerekenlere dikkat çekti. Ovacık, mesajında şunları söyledi: “Engelsiz bir Türkiye için; Eşit, Adil ve Herkesin Mutlu olduğu bir Türkiye için, Daha fazla çalışacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Beldelerimizden Genel Merkezimize kadar tüm örgütümüzle, herkesin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesi umuduyla çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kurulduğumuz günden bugüne her zaman haksızlığa uğrayan, dezavantajlı toplum kesimlerinin yanında olduk. Eşit, Adil, herkesin mutlu olduğu ve insanca yaşadığı bir Türkiye umudumuzu gerçekleştirmek için bu zamana kadar çalıştık ve daha fazla çalışmaya kararlıyız. Türkiye’de kaç engelli olduğu, ne oranda iş gücüne katılabildiği, katılanların ve katılamayanların mesleki, eğitimsel ve cinsiyet dağılımlarının ne olduğu güncel olarak bilinmemektedir. Resmi rapor ve istatistiklerde birbirinden çok farklı sayılar açıklanmaktadır. Türkiye’de nüfusun %5,5’i görme sorunu, %4,7’si işitme sorunu, %4,5’inin yürüme sorunu yaşadığı saptanmıştır. Türkiye nüfusunun % 12,29’u engellidir. Yurttaşların eşitliği Anayasa hükmüdür ve fakat engellilerin diğer bireylerin sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden mahrum edildikleri küresel düzeyde kabul edilmektedir. ”

ERİŞİM SORUNU: “2005 Yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı yasanın en önemli hükmü erişim sorununu 7 yıl içerisinde çözme vaadidir.  Bu yasanın yürürlüğünün üzerinden 13 yıl geçmiştir. Halen erişim sorunu çözülmemiştir.Bu sorun tüm haklara erişimin ön koşuludur.Amasız fakatsız erişilebilirlik sorunu ivedilikle çözülmelidir. SAĞLIK SORUNU: Sağlık, yaşam hakkıyla doğrudan ilintili temel bir haktır. Son yıllarda sağlık alanında yaşanan özelleştirmelerle birlikte, SGK. kapsamında nitelikli bir hizmet alabilme olanağı kalmamıştır. Ayrıca sağlık hakkı, sağlık uygulama tebliği (SUT) n deki kısıtlamalar, katkı payı istenmesi, kaliteli tıbbi cihaz ve malzemelerin karşılanmaması ve 1Yılı bulan randevu alma sorunları ile ihlal edilmektedir. Bu sorunlarla tüm yurttaşlarımız  karşı karşıyadır.”

EĞİTİM SORUNU: “Türkiye de kadın engellilerin %54,9’u, erkek engellilerin ise % 32,1’i okur yazar değildir. Türkiye de engelliler içerisinde lise ve üzeri eğitim düzeyi oranı %7,7’de kalmıştır. Okur yazar olabilmek bir çok temel hak ve özgürlüklere ulaşabilmek için eğitime ihtiyaç duyan çocukların özel eğitim hakları yaş, saat sınırlaması, rapor alma zorluğu ve nitelikli personel eksikliği gibi nedenlerle ihlal edilmektedir.”

İSTİHDAM SORUNU: “Engellilerin sadece %20’si iş gücüne katılabilmektedir. Bunlarında en az %20’si iş bulamamaktadır. Dolaysıyla, milyonlarca kişi işsizdir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı EYHGM Ekim ayı bültenine göre 284,951 kişi %70 ve üzerinde engelli raporu olduğu için ortalama 461 TL, 338,814 Kişi %40-69 Oranında engelli olduğu için ortalama 314 TL engelli maaşı almıştır. Bu miktarlarla insanca bir yaşam imkansızdır. Ayrıca, işsiz engellilerin sadece ¼ ‘ne sosyal yardım yapılmaktadır. On binlerce engellinin aylığı kesilmiştir. Kesilen aylıklar nedeniyle ciddi dramlar yaşanmaktadır. Haksız kesilen engelli aylıkları derhal geri bağlanmalıdır.”

“Hatalı düzenleme nedeniyle on binlerce engelli ve yaşlının geliri kesilmiştir”

“Evde bakım ücreti akrabaların gelirine de bakılarak bağlanmaktadır. Bu düzenleme hatalıdır. Bu hatalı düzenleme nedeniyle on binlerce engelli ve yaşlının geliri kesilmiştir. Haksız kesilen gelirler geri bağlanmalı ve 7/24 bakım hizmeti sunan anneler sigortalı yapılmalıdır. 4857 sayılı iş kanunun 30. Maddesine göre kamuda %4 oranında engelli çalıştırılması öngörülmüştür. Yıllardır yasayla tanınan engelli kadroları doldurulmamıştır. Boş duran 20.000’i aşkın kadro derhal doldurulmalıdır. Ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınma düzeylerinin en önemli ölçütlerinden biri, engellilere yönelik oluşturduğu yaşam standardıdır. Sağlık, eğitim ve istihdam politikalarında engellilere yönelik bütüncül bir planlama engellilerin bağımsız yaşaması için koşulları oluşturmakta ve yoksulluğu azaltan en önemli faktör olmaktadır.”

“Engelsiz bir Türkiye için daha fazla çalışacağız”

“Engellilerin sorunları burada ifade ettiklerimizle sınırlı değildir. İfade ettiklerimizin çok daha fazlasını yaşadıklarını biliyoruz. Ayrıca, engellilerin yaşadığı sorunların diğer bireylerin yaşadığı sorunlardan ayrı görmüyoruz. İnsan odaklı sosyal devlet politikalarıyla başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşların sorunlarının çözüleceğine inanıyoruz. Bu mücadelede engelli, engelsiz tüm bireyleri ortak mücadeleye çağırıyoruz. Eşit, adil ve herkesin mutlu olduğu bir Türkiye umudumuz için daha çok çalışacağız. Başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü birinci önceliğimizdir. Ülkemiz oldukça zengindir. Ülkemiz kaynakları doğru kullanıldığında engellilerin, yaşlıların, hastaların ve işsizlerin ekonomik sorunları çözülecektir. Adil paylaşımın güvencesi Sosyal Devlet ilkeleri Devlet Yönetimine hakim kılınacak ve sorunlar çözülecektir. Yalnız değilsiniz, sizlerde bizleri yalnız bırakmayın birlikte başaracağız. Tüm yurttaşlarımızı, engellilerin hak mücadelesine duyarlı olmaya ve engelli vatandaşlarımızla yan yana durmaya davet ediyoruz. 1. Engelleri Kaldırmak İçin yanınızdayız! 2. Engelsiz bir Türkiye Mümkün CHP Çözer. 3. Engellileri Muhtaç Bırakmayacağız. Engellilerin hakça, insan onuruna uygunca yaşayabilmeleri için, daha fazla çalışacağız. Kamuoyuna Saygıyla Duyururuz.”