Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Başarı -KÖŞE YAZISI

Başarı -KÖŞE YAZISI

155
0
PAYLAŞ

“Sabah kalkan, akşam yatan, ve bu ikisi arasında dilediğini yapan kişi başarılıdır.”

-Bob DYLAN

Sözlüğümüzde başarı: “Kişinin yetenek ve yetişmeye bağlı olarak gösterdiği ansal ya da eylemsel etkinliklerinin olumlu ürünü” olarak tanımlanmaktadır.

Kişiden kişiye göre  değişebilmektedir. Ahçının başarısı farklı olabilmektedir. İşini iyi yapabilmekde başarılı olarak  görülmektedir.

Ders notlarının yüksekliği ile ölçülebilmektedir.  Sadece başarı sınav notlarından oluşmamaktadır. Elde edilenlerin koşullara orantısını getirmektedir.

İnsanları susturarak değersizleştirebilmektedir. Kişinin istenen hedeflere ulaşması olarak görülmektedir. Bol gülebilmeyi ve çok sevmeyi; rahat olabilmeyi getirmektedir.

Çocukların sevgisini kazanabilmektir. Dürüst eleştirmenlerin onayını alabilmektir. Sahte dostların arkadan vurmalarına dayanabilmektir.

İnsanlardaki güzel yanı bulmaktır. Karşılık beklemeden  kendiliğinden vermektir. Bildiğin şekilde yaşamayı sunmaktadır. İnsanın kendine verdiği sözü tutabilmesidir. İnsanın sevdiği  bir işte çalışabilmesidir.

İyi yapmayı ve odaklanmayı getirmektedir. İnsanlığa faydalı olacak değerler yaratmaktır. Başa çıkmayı, yeteneklerini geliştirmeyi, öfkeyi yönetebilmektir.

Fikir edinmeyi başkalarını dinlemeyi, gözlemlemeyi getirmektedir. Samimiyeti,  gayreti  önemsemektir.İyi yemeğe, iyi müzik dinlemeğe, sanata-edebiyata ve değişik alanlara zaman ayırabilmektir. Televizyonda gözükmek, artist olmak veya ünlü olmak değildir.

Önemli olan yere düşüp düşmemek değildir, tekrar ayağa kalkıp kalkmamandır. ilkelerini unutmamaktır. Ne için, neler için mücadele ettiğini bilmektir.

Kendini gerçekleştirmekten geçmektedir. Doğru yolda, yoldan keyif alarak ilerleyebilmektir. Düşünceleriniz doğrultusunda yaşayabilmektir. Zamanı iyi yönetebilmektir.

Başarmak için doğru hareketleri  yapmaktır.  Öz disiplinle başlamaktadır..Başarı  anlık tatminlerden uzak durmaktır. Yola devam edebilme cesaretini göstermektir.

Sağlıklı bir meyve ağacına benzer bir yandan kendi yükselerek kök salarken bir yandan da meyveleri ile insanlara yeni imkanlar sunabilmektir.

Devamlılığı farkındalık yaratabilmektir. İyileştirilen bir sosyal durum bırakarak dünyanın iyileşmesine katkıda bulunmaktır.

Keşkelerle değil iyikilerle dolu bir yaşamın olmasıdır. Huzurlu yaşayabilmektir. Çevrenizde iyi tanınmaktır, saygı görmektir.