Ana sayfa GÜNDEM Kuşoğlu ve Sarıbal Soğan depolarını inceledi

Kuşoğlu ve Sarıbal Soğan depolarını inceledi

610
0

CHP Genel Başkan Yardımcıları, Polatlı soğan depolarında

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile birlikte dün Polatlı’da soğan depolarını gezdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal dün Polatlı’ya gelerek “Soğan” meselesini yerinde incelediler, Ziraat Odası ve Ticaret Borsasını ziyaret ederek bilgi alan Vekiller, ayrıca soğan tarlası ve soğan depolarını da yerinde incelediler. CHP’li vekillere Polatlı İlçe Başkanı Selami Ovacık ve Yönetimi de eşlik etti. Öncelikle depolar ziyaret edildi, daha sonra soğan tarlasında incelemelerde bulunuldu.

“Çiftçiye ‘terörist’ demek son derece yanlıştır”

Sarıbal, burada yaptığı açıklamada, “Hükümet başarısız tarım politikalarının faturasını çiftçiye çıkarmaktadır. Polatlı’da soğan stokçuluğu olmamıştır, zaten doğal bir depolama sistemi mevcuttur. Bunu stokçuluk olarak yansıtmak ve çiftçiye ‘terörist’ demek son derece yanlıştır. Aslolan hükümetin tarım politikalarının iflas ettiğidir. Tarım ürünlerinde ithalatı çiftçi üzerinde bir baskı, tehdit unsuru olarak kullanan hükümetin tarım politikalarını kınıyoruz. Tarımsal üretimin her alanında maliyetler artmaktadır. Taban gübresi yüzde 140 zamlanmıştır. Diğer tarımsal girdiler aynı oranda artmıştır. Buna mukabil üretilen ürünün fiyatlarında artış olmamıştır. Tarım alanındaki tüm veriler çiftçilerin iflasa sürüklendiği yönündedir” diye konuştu.

“Ortada hükümetin söylediği gibi bir kaçakçılık ve spekülatif bir şey yok”

CHP’li Kuşoğlu da “Polatlı’da ceza alan tek bir çiftçi veya tüccar yok. Soğanın durumunu görüyorsunuz. Maalesef soğan hastalıklı ve sıkıntılar var. Burada gördüğünüz gibi hastalıklı soğanlar ayıklanmaya çalışılıyor. 25 seneden beri her yıl Polatlı’da depo edilen soğan hükümetin yanlış politikaları sonucu bugün pahalanmış durumda. Bununda üreticiye bir katkısı yok. Hepimizin sofralarının baştacı olan bu ürün maalesef hükümetin spekülatif amacıyla kullanılıyor. Yoksa ortada hükümetin söylediği gibi bir kaçakçılık ve spekülatif bir şey yok” diye konuştu.”