Ana sayfa GÜNDEM Türkiye Bilardo Federasyonundan Büyük Tepki

Türkiye Bilardo Federasyonundan Büyük Tepki

846
0

Türkiye Bilardo Federasyon Başkanı Ersan Ercan, bir süre önce Bilardo sporu aleyhinde bazı dizilerde gösterilen sahneler ve verilen olumsuz sosyal mesajlara son verin şeklinde yaptığı uyarıyı dikkate almayan Ulusal bir Televizyonda yayınlanan “ÇUKUR” isimli dizi senarist ve yönetmenini dün sosyal medyada yayınladığı Basın Bülteni ile kınadı.

Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ecz.Ersan ERCAN ; Çukur Dizisi Hakkında Basın Bülteni başlığı ile yayınladığı bildiride “Bilardo sporunun çeşitli dizilerde olumsuz konu edilmesi üzerine, son olarak da Ay Yapım şirketi sorumluluğundaki “Çukur” dizisinin 19/11/2018 ve 26/11/2018 tarihli yayınlanan bölümlerinde; Ülkemizde 30.000’i aşkın lisanslı sporcusunun olduğu, Avrupa’nın en çok ilgilenilen 5 sporu arasında yer alan, ülkemize uluslararası platformda defalarca Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları kazandırmış ve İstiklal Marşımızı yurtdışında dinlettirmiş onlarca sporcumuzun bulunduğu bilardo sporunun alaşağı edilmesi, hakarete uğrayıp, kötünün, uğursuzun beslendiği bir unsur olarak lanse edilip, son derece çirkin bir algı yaratılmasından ötürü Federasyonumuzca bu kıymetli spor dalının felsefesi ve uygulayan üzerindeki katkıları ile ilgili bilgilendirme yapılması zaruri görülmektedir.

Bilardo; Fair play anlayışının en üst seviyede olduğu ve sporcularının centilmenliği esas aldığı hatta spor kıyafetlerinin bile son derece özenli, saygılı ve şık olduğu aristokrat kökenli bir spor dalıdır.

Bilardo şampiyonalarını izleme fırsatını bulursanız, kültürünü gözlemleme fırsatını yakalarsınız. Sporcuların papyonlarını takarak yarıştığı, güzel sayı aldığında rakibini alkışlama nezaketinde bulunduğu, sporcular atış yaparken oyuncuların konsantrasyonunun bozulmaması için tabiri caizse izleyenlerin nefeslerinin dahi tutulduğu, saygı, hoşgörü ve hırsın muhteşem bir ahenkle sergilendiği, masa başına geçtiğinizde hiçbir atışın bir önceki ile benzer olmadığı, saç teli inceliğinde sayıların kaçtığı, çok uzun yıllarını bu sporuna adamış onlarca, yüzlerce değil binlerce insanın olduğu Türkiye’deki en yaygın masa spordur bilardo.

Ünlü fizikçi Nicola Tesla, bilardonun şimdiye kadar yapılan en güzel tanımda aynen şöyle diyor;

” Bilardo; Satranç kombinasyonları, fizik yasaları ve insan beyni ile vücut hareketleri arasındaki gözle görülür dikkat çekici bağlantının birleşiminden oluşan algılanması belki de en güç mükemmelliğin oyunudur”.

Shakespeare’in “Anthony ve Cleopatra” adlı oyununda, Cleopatra’nın Charmian’a söylediği “Hadi, gel bilârdo oynayalım.” repliği ve bilardonun kelime anlamının dilimize “Top oynamanın sanatı” olarak çevrilmesi ile ülkemizde sanat adına yapılan yapımlarda; bilardonun ve bilardo oynayanların kötü, karanlık, kavga, arzız, hırsız, yalan, dolan, uğursuz ve izbe terimleri ile bağdaştırılması son derece tezat ve ironiktir.

Ayrıca bilardo sporunda ülke olarak Dünya’da ilk 3 sırada yer almaktayız.

Federasyon Yönetimi olarak ise ülkemizde “doğru bilgiye hakim olmayan” kesimin bilardoya olan bu kötü önyargı ve kalıp düşüncesini yıkmak için yoğun çaba ve mücadele ederken; TV yapımlarından güzide sporumuzun imajını sarsacak görüntü ve ifadelerin yer almaması için gayret göstermeleri ülkemize madalya kazandırmış kıymetli sporcularımız, Federasyonumuz ve elbetteki bu zerafet sporuna haksızlık etmemek adına çok değerlidir.

Bu hususta tüm yapımcılardan hassasiyetimizi göz önünde bulundurmalarını saygılarımızla rica ederim.”dedi. Polatlı Belediyespor Bilardo Takım Antrenörü ve TBF. 2.kd. antrenör Mehmet Işık konuya ilişkin yaptığı paylaşımda tüm bilardo sporcularını anılan diziye tepki göstererek izlememelerini işaret etti ve “Polatlı Belediyespor Bilardo Takım Antrenörü,yöneticisi ve kaptanı ek olarak 40 YILLIK bilardo sever olarak şahsi tepkimdir… Bu günden itibaren ÇUKUR dizisinin evimde ve iş yerimde izlenmesine izin vermeyeceğim.Ayrıca ÇUKUR izlenen yeri terk edeceğim.” dedi.