Ana sayfa GÜNDEM Çelebi: “Ayırma, kayırma ve buyurma egemen olmuştur”

Çelebi: “Ayırma, kayırma ve buyurma egemen olmuştur”

498
0

Çelebi: “AKP yönetiminde toplum, birbirine düşmanlaştırıldı”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Genel Sekreteri Halil Çelebi dün yazılı bir basın açıklaması yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Genel Sekreteri Halil Çelebi dün yaptığı basın açıklamasında toplumdaki kutuplaşmalardan, siyasi bazı söylemlerin yanlışlığından ve toplumun şu anda bulunduğu durumdan söz etti. Çelebi, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir grup var ki hak etmedikleri makam ve güçlerle donatılmıştır”

“Siyasetin dili zehirlendi. Kendi saflarını sıkılaştırma uğruna milleti kamplaştırma, dışlama, kutuplaştırma devam ediyor. Ülkedeki hukuk endişe verici hale gelmiştir. Neyin suç olarak damgalandığının, ceza hukuku kitaplarındaki suç tarifiyle uzaktan yakından bir ilgisi kalmadı hukuka ve yargıya güven yerlerde sürünmektedir. Ödüllendirme-cezalandırma, terfi-tenzil mekanizmalarında keyfilik hâkimdir. Ayırma, kayırma ve buyurma egemen olmuştur. Ehliyet ve liyakat ortadan kaldırılmıştır. Bir grup var ki hak etmedikleri makam ve güçlerle donatılmıştır. Daha da vahimi bu hal normalleşmektedir. Ülkeyi yöneten AKP Genel Başkanı toplumun %50’sini temsil eden siyasi partileri, onların genel başkanlarını ve dolayısıyla oy veren yurttaşları milli olmamakla suçluyor. Zillet ittifakı  ve terörist birlikteliği olarak görüyor bunu kendisine oy vermeyen ancak onların ödediği vergilerle maaşını alan biri olarak bu yurttaşların gözüne baka baka her gün televizyonlardan rahatça söylüyor. Bana oy veren milli vermeyen milli değil, hain, terörist bu nasıl mantık bunu üzüntüyle karşılıyoruz. Seçimleri kazanmak uğruna bu söylemlerde bulunurken toplumu hızla ayrıştırıyorsunuz. Genel seçimlerde yaptığınız yetmiyormuş gibi şimdi de yerel seçimlerde iller bazında ülkeyi bölüyorsunuz, bu iller milli bunlar değil yazıktır günahtır bu kirli dil ve söylemden biran önce uzaklaşın.”

“Bu zat da her gün AKP ve MHP dışındaki partileri Zillet ittifakı olarak topluma anlatmaya çalışıyor”

“AKP Genel Başkanının yanına birde Milliyetçi olduğunu söyleyen ama milliyetçilikle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir siyasi parti genel başkanı eklendi. Bu zat da her gün AKP ve MHP dışındaki partileri Zillet ittifakı olarak topluma anlatmaya çalışıyor. Kutuplaştırma görevini o da yerine getirmeye çalışıyor. İktidar olmak istemiyor çünkü devleti yönetecek bilgi ve birikime sahip değil,  muhalefet yapamıyor ülkeyi uçuruma sürükleyen iktidarı eleştirmek yerine muhalefet partilerini eleştiriyor, Tek başına Yerel seçimlere katılmak istemiyor çünkü belediye kazanamayacak bu parti bir an önce AKP’ye katılmalıdır. Ancak o zaman bu koltuk sağlamlaşır yoksa birileri gibi kapının dışına her an konabilir. İki partinin genel başkanları sürekli devletin bekası için her türlü fedakârlığı yaptıklarını topluma anlatmaya çalışıyorlar ama kendi bekaları için bunu yapıyorlar. Devleti oluşturan unsurlara sahip çıkamamışlar, devlet bekasından bahsediyorlar.”

“AKP’nin yarattığı bu “kutup ikliminde” artık toplumsal barış yeşermez”

“Devleti oluşturan unsurlara baktığımızda,  Toprak; (Ege Adalarına sahip çıkamamışsın, Süleyman Şah türbesine sahip çıkamamışsın) Millet   ( Milleti etnik ve mezhepsel olarak ayırmışsın, toplumu kutuplaştırmışsın aralarına nifak tohumu ekmişsin.) Kuvvet (Ergenekon ve Balyoz süreçleri ile askeri ve yargıyı bitirmişsin.) Bu üçünün olmadığı bir yerde hangi bekadan bahsediyorsunuz geriye bir beka kalıyor oda sizin bekanız… AKP yönetiminde toplum, birbirine düşmanlaştırıldı. Yaşam alanları daraltıldı, haklar törpülendi ve medyanın kara propagandasıyla bunlar ‘normalmiş’ gibi topluma zerk edildi. Üstelik, popülist dini söylemlerle birlikte kendi tabanını daha da kemikleştirmeye demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atıldı. AKP’nin yarattığı bu “kutup ikliminde” artık toplumsal barış yeşermez. Ülkedeki kutuplaşmayla sosyal/toplumsal barışı tehdit eden AKP; Ortadoğu coğrafyasındaki kirli ittifaklarıyla, mezhep siyaseti izlediği için bugün Ortadoğu bataklığında emperyalistlere hizmet ediyoruz.  16 yıllık AKP iktidarı kendi rejim bekası için kendinden olmayan herkesi, düşman ya da terörist olarak etiketleyip önce devlet işleyişini sonra da laik Cumhuriyetin temel dinamiklerini ve kazanımlarını hedef alarak yok etme yolunu seçti.Kutuplaşma ve düşmanlaştırma üzerine beka inşasına girişti.”

“Huzurlu bir ülke inşa etmek zorundayız”

“Her türlü muhalif sesi ortadan kaldırıp Türk’ünden Kürd’üne, Alevi’sinden Sünni’sine akademisyeninden, gazetecisine, memurdan işçisine, köylüsünden kentlisine, kadınından çocuğuna herkesin yaşamında onarılmaz yaralar açtı. Toplumun tüm bileşenlerinin arasını açtı,
kutuplaştırdı, böldü ve parçaladı. AKP Ülkeyi, bugün dünyada Erdoğan rejimi olarak tanımlanan siyasal İslamcı bir rejime doğru sürüklüyor. AKP’nin içerde ve dışarıda izlediği siyasal İslamcı, mezhepçi politikalarından derhal kurtulmak için önümüzdeki yerel seçimler bir fırsat olarak görülmeli, ülkemizde toplumsal barışın, coğrafyamızda da kalıcı barışın yeniden inşası için çalışmalıyız.
Düşman değil, dost üretmek; kindar nesiller yerine içeride ve dışarıda barış ve huzur içinde yaşama arzusu olan yurttaşlar yaratmak, bu ülkenin aydınları, emekçileri, kadınları, gençleri olarak demokratik değerlere sahip huzurlu bir ülke inşa etmek zorundayız.”