Ana sayfa GÜNDEM TRT’den “Polatlı Belgeseli”

TRT’den “Polatlı Belgeseli”

531
0

TRT, Polatlı’da Belgesel Çekimi Yaptı

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Türkiye ve Türkistan Kurtuluş mücadelesinin anlatıldığı ‘’3 Kılıç’’ adlı belgeselin Sakarya Savaşı bölümü çekimleri Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi ile koordine edilerek Polatlı’da gerçekleştirdi.
Sakarya Meydan Muharebesi sonrasından  Buhara’dan hediye olarak gönderilen  Kuranı Kerim ve 3 kılıç’ın hikayesinin anlatıldığı  belgeselin çekimleri POTA  görevlilerinin kılavuzluğunda Polatlı Sarıçal Tepe ve Duatepe’de  gerçekleştirildi.
POTA alan Kılavuzu Fatih Talay, Sakarya Meydan Muharebesi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş stratejilerini değiştiren ‘’Hattı Müdafaa Yoktur, Sathı Müdafa vardır. O satıh bütün Vatandır’’ taktiği hakkında bilgi verdi.
Belgeselde Talay, ‘’Polatlı’da Sakarya boylarında devam eden Sakarya Meydan Muharebesi esnasında 26 Ağustos 1921 günü Mustafa Kemal Atatürk, ‘ Hattı müdafa yoktur, sathı müdafa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça kaderine terk olunamaz’ emrini vermiş. Ve bu emir harp sanatına yeni bir boyut kazandırmıştır. Polatlı topraklarında uygulanan bu emirle Sakarya Meydan Muharebesi kesin bir zaferle sonuçlanmıştır.’’ dedi.
Belgesel, Türkistan ve Türkiye’de eş zamanlı gerçekleşen Kurtuluş mücadelesini ve Mustafa Kemal Paşa’ya Sakarya Zaferini kutlamak için Buhara’dan gönderilen 3 kılıç ve Kuranı Kerim’in hikâyesini anlatıyor.
3 Kılıç Belgeselinin yapımcı ve yönetmeni  Hasan Ali Demircan, sunuculuğunu ise Haluk Koç yapıyor.