Ana sayfa GÜNDEM Ovacık: “AKP döneminde kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda katılımı geriledi”

Ovacık: “AKP döneminde kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda katılımı geriledi”

590
0

Ovacık: “Kadını sadece cinsel obje ve evde hizmet eden biri olarak gören bu zihniyeti kınıyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Selami Ovacık, AK Parti İktidarı döneminde kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda katılımının giderek gerilediğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Selami Ovacık’ın dün yaptığı basın açıklamasının hedefinde AK Parti vardı. Ovacık, son zamanlarda kadınlara yönelik bir ötekileşmenin sürdüğünü belirterek, açıklamasında AK Parti’de Başbakanlık, Bakanlık, Milletvekilliği, Meclis Üyeliği ve Belediye Başkanlığı yapan bazı isimlerin kadınlar hakkında çeşitli açıklamalarına yer verdi. Ovacık, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Senin yerin evindir,  sen çocuk doğur, temizlik yap, kocana hizmet et anlayışı”

“Son zamanlarda kadınlara yönelik sistemli bir ötekileştirme sürüp gidiyor. Senin yerin evindir,  sen çocuk doğur, temizlik yap, kocana hizmet et anlayışı hem akademik çevrede hem siyasi çevrelerde dillendiriliyor. Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluş yıllarından itibaren kadının siyasi ve toplumsal hayattaki konumunu güçlendirilmeye yönelik önemli adımlar atılmış ve verilen bu haklar, Dünya’da bir ilk olması ile örnek olmuştur. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, yaşamının her döneminde Türk kadınına büyük önem vermiştir. Atatürk; Kadını kendi yaşam ortamında tutsak haline getiren ayrımcılıklar ve tutucu kurallar ortadan kaldırılmadıkça, Türk ulusunun da tutsaklıktan kurtulamayacağına inanmış, kadını özgürleştirmemiş bir toplum gelişemez, tutsaklıktan kurtulamaz görüşünü savunmuştur. ”Kuşku yok ki devrimci adımlar, iki cins tarafından birlikte, arkadaşça atılmalı, yenilik ve ilerlemeler birlikte gerçekleştirilmelidir. Devrim, ancak böyle başarıya ulaşabilir” sözü bu görüşü kanıtlar niteliktedir. ” Dünyada hiçbir ulusun kadını, ben Anadolu kadınından daha çok çalıştım, ulusumu kurtuluş ve zafere götürmek için, Anadolu kadını kadar hizmet ettim diyemez sözü” Kurtuluş Savaşı’na katılan Anadolu kadınını yüceltmiş ve onların geleceğe umutla bakmasını sağlamıştır.”

“Cumhuriyetimizin Türk Kadınına sağladığı haklar…”

“Cumhuriyet’in ilanı ile kadınların kazanımları oldukça artmıştır. Cumhuriyet döneminde kadınların erkekler ile aynı haklara sahip olacağı düzenlemeler büyük bir hızla gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet devriminin kadınlara sunduğu en büyük kazanım, eğitim olanaklarına ulaşılabilirliğin önündeki engelleri kaldırmasıdır. Eğitimde, iş hayatında, siyasette kadın erkek fırsat eşitliği sağlanmıştır. Cumhuriyetimizin Türk Kadınına sağladığı hakları bir hatırlayalım.

1924: Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun çıkarılmasıyla birlikte, kadın ve erkeklere eşit haklarla laik bir biçimde eğitim görme hakkı verildi. Kadınlar için ilk öğretim zorunluluğunu yasal güvenceler altına alındı.

1926: Türk Medeni Kanunu ile erkeğin çok eşliliği ve tek taraflı boşanmasına ilişkin düzenlemeler kaldırıldı, kadınlara boşanma hakkı, velayet hakkı ve malları üzerinde tasarruf hakkı tanındı.

1930: Kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanındı.

1930: Doğum izni düzenlendi.

1933: Kız çocuklarına mesleki eğitim vermek amacıyla Kız Teknik Öğretim Müdürlüğü kuruldu.

1933: Köy Kanunu’nda değişiklik yapılarak kadınlara köylerde muhtar olma ve ihtiyar meclisine seçilme hakları verildi.

1934: Anayasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı.

1936: İş Kanunu yürürlüğe girdi. Kadınların çalışma hayatına düzenleme getirildi.

1937: Kadınların yeraltında ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılmasını yasaklayan 1935 tarihli 45 sayılı ILO sözleşmesi kabul edildi.

1945: Analık sigortası (doğum yardımı) 4772 sayılı yasa ile düzenlendi.

1949: Yaşlılık sigortasının kadın ve erkekler için eşit esaslara göre düzenlenmesi 5417 sayılı yasa ile sağlandı.”

“AKP’nin kadınlara bakışını gözler önüne seriyor”

“AKP döneminde ise kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda katılımı giderek geriledi, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında verdikleri haklar ile yüceltilen Türk kadını, AKP döneminde ötekileştirmelere ve ayrımcılığa maruz kaldı. AKP’li siyasilerin  ve üniversitelere atadığı akademik hocaların  kadınlar ile ilgili kullandığı sözler, AKP’nin kadınlara bakışını gözler önüne  seriyor. Dekan ve öğretim görevlisi olan bazı akademisyenlerin kadına bakışları; ”İyi bir çocuk yetiştirmenin ve iyi bir ‘ev hanımı’ olmanın ‘bakan, başkan ya da başarılı bir iş kadını’ olmaktan daha ‘elzem’’ olduğunu söylemesi ”Kadının iş hayatında yeri olmamalı” ”9 yaşında kızlar evlenebilir” , ”Ben her zaman cahil insanın ferasetine güveniyorum okumuş insandan korkarım”……bunlar saymakla bitmez. Akademik seçimlere itibar etmeyen onların seçtiği hocaları atamayan üçüncü sıradaki akademisyenleri atayan, sadece kendi seçilmesi durumunda seçimin meşruluğunu kabul eden zihniyetin atadığı hocaların görüşleridir.”

“Siyasilerin kadın hakkındaki görüş ve düşünceleri”

“İşte AKP’de Başbakanlık, Bakanlık, Milletvekilliği, Meclis Üyeliği ve Belediye Başkanlığı yapan siyasilerin kadın hakkındaki görüş ve düşünceleri;

– “Ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum”

– “Kız Çocuğu öyle nereye giderse gitsin olmaz. Yalnız bırakılan ya davulcuya ya zurnacıya, kaçar.”

– “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralıktır, “Kadına şiddet abartılıyor”

– “Kızlı-erkekli aynı evde ne yapıyorlar belli değil”

– “Benim bedenim, benim kararım diyenler feministtir.”

– “Kız mıdır, kadın mıdır bilemem”

– “Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum.”

– “Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar.”

– “Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masum”

– “Tecavüze uğrayan da kürtaj yaptırmamalı, Bosna’da kadınlar tecavüze uğradı ama doğurdular.

-” uğruyorsa neden çocuk ölsün? Anası ölsün.” (İ. Melih Gökçek)

– “Medya olayları abartıyor. Kadına yönelik şiddet algıda seçicilik”

– “Türk kadını evinin süsüdür.”

– “Evdeki işler yetmiyor mu?”

– “Kızlar okuyunca erkekler evlenecek kız bulamıyor.”

– “İşsizlik oranı niye artıyor biliyor musunuz? Kadınlar çalıştığı için,

– “Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus

– “Kadınsa o da iffetli olacak. Mahrem namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak, bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak”

– “Affedersiniz etekleri giymişler”

– “Kadına şiddet demek konuyu büyütüyor”

– “Annelerin, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir”

Kadını sadece cinsel obje ve evde hizmet eden biri olarak gören bu zihniyeti kınıyoruz, Türk kadınının toplumda çok önemli bir yeri vardır. Türk kadını aile ve toplum arasında köprüdür. Kadınlarımız başımızın tacıdır.”