Ana sayfa GÜNDEM Çelebi: “Eğitim ve sağlık olanaklarından yararlanamayan çok sayıda çocuk var”

Çelebi: “Eğitim ve sağlık olanaklarından yararlanamayan çok sayıda çocuk var”

313
0
PAYLAŞ

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Genel Sekreteri Halil Çelebi, 20 Kasım “Dünya Çocuk Hakları Günü” nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

CHP İlçe Genel Sekreteri Halil Çelebi, 20 Kasım “Dünya Çocuk Hakları Günü” hakkında kutlama mesajı yayımladı. Çelebi ayrıca çocuk haklarına da değinerek bazı eksikliklere dikkat çekti. Çelebi, açıklamasında şunları söyledi:

“20 Kasım, 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır. Sevgi dolu yürekleri, önyargısız ve aydınlık bakışlarıyla çocuklar, insanlığın umudu, geleceğin güvencesi ve barış ortamının sağlanmasında en önemli güçlerdir. Çocukların yarınlara en iyi biçimde hazırlanmalarında sevginin temel araç olduğunu unutmamamız gerekir. Onlara karşılaştıkları güçlükleri aşma ve sorunları çözme yetisi kazandırmak, doğru kararlar vererek yaşamın her alanında başarılı olabilmelerinin yolunu açmak için temel koşullar sevgi ve güvendir.
Çocukların korkusuz bir dünyada, kardeşçe, kaygılardan uzak bir yaşam sürmeleri, çağdaş yaşamın tüm olanaklarından yararlanmaları ve sorunlarına çözüm üretilmesi, haklarının korunması ve sevgiyi temel alan çalışmaların amacına ulaşabilmesiyle mümkündür. Günümüzde, açlık ve yoksullukla savaşan, şiddete uğrayan ve kötüye kullanılan, zorla çalıştırılan, eğitim ve sağlık olanaklarından yararlanamayan çok sayıda çocuk var.”

“Yaşam koşullarını iyileştirmek ve geleceğe ilişkin umutlarını korumak…”

“Onlara destek olmak, sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, yaşam koşullarını iyileştirmek ve geleceğe ilişkin umutlarını korumak tüm insanlığın işbirliğini gerektirmektedir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 20 Kasım1989’da kabul edilen, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkenin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi, tüm çocukların sahip olduğu haklar konusunda evrensel ölçütlerin yerleşmesini amaçlamakta ve gelecek kuşakların haklarını güvenceye almaktadır. Çocuk haklarının yaşama geçirilmesinde, yazılı belgelerle sınırlı kalmayıp, eksiksiz uygulanmasında, toplumsal bilincin oluşmasında, aileden başlayarak, tüm topluma ve devlete önemli görevler düşmektedir. Doğdukları andan başlayarak çocukların sahip oldukları haklara saygı gösterilmesi, ruh ve beden sağlıklarının korunması ve şiddetten uzak bir ortamda yetiştirilmeleri konusunda anne-babalar başta olmak üzere tüm toplumun eğitilmesi, onların şiddet kültürünü değil, insanlık değerlerini özümsemiş kuşaklar olarak yaşama hazırlanması yönünden büyük önem taşımaktadır.”

“Savsaklanmaması gereken toplumsal bir sorumluluktur”

“Son günlerde artan, yüreklerin sızlamasına neden olan, çocuklara yönelik insanlık dışı şiddetin ve istismarın önüne geçilmesi için çaba göstermenin, bu olumsuzluklardan etkilenen çocuklara sahip çıkmak savsaklanmaması gereken toplumsal bir sorumluluktur. Ayrıca, kimsesiz çocukların bir aile ortamı içinde yetişmelerini olanaklı kılacak koruyucu aile konusundaki duyarlılığı artırmak, sokaklarda yaşamak zorunda kalan, küçük yaşta çalıştırılan çocuklara sağlıklı ve mutlu bir gelecek sunmak için gönüllü ve özverili çalışmaların artması gerekmektedir. Bu konuda herkese büyük sorumluluk düştüğü unutulmamalıdır. Çocuk Hakları Günü’nde, çocukların tüm haklarının korunduğu, açlıktan, yoksulluktan, savaştan, şiddetten ve kötülüklerden arınmış, sevginin, hoşgörünün ve barışın egemen olduğu bir dünyada yaşayabilmek umuduyla geleceğimiz olan tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyor, esenlikler diliyorum.”