Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ DEV ELMALAR – KÖŞE YAZISI

DEV ELMALAR – KÖŞE YAZISI

415
0

Bir sofi bir zamanlar bir kralı ziyaret etmiş. Sofiden çok hoşlanan kral onunla dost olmuş.

Sofi, birkaç ay sonra: “Ben artık krallığının en uzak diyarlarında yaşayan yoksullara yardım etmek üzere gitmeliyim.” demiş. Kral kalması için ısrar ettiyse de, sofi görevini yapması gerektiğini söylemiş. Kral: “Peki seninle bir daha nasıl irtibat kuracağım?” diye, sorun­ca, sofi krala bir mektup vererek şöyle demiş: “Eğer bir gün, bir adam size gelir ve dünyada hiç benzeri bulun­mayan iri meyveler yetiştirdiğinden bahsederse, o za­man bu mektubu aç, benim işim bitmiş olacak ve se­nin yapacak işlerin olacak.” Kral mektubu almış ve onu özenle bir kasaya kilitlemiş.

Sofi, söylediği gibi yapmış. Sıradan insan gibi ya­şamış, herkes tarafından saygı duyulan bir kişi olarak yaşamını sürdürmüş.

Bir gün bir adam, çok parası olabileceğini tahmin ederek sofinin evine girmiş. Her ne kadar sofi hiç para­sı olmadığını söylese de buna kızan hırsız, sofiyi öldü­rerek katil olmuş. Evi ararken de üzerinde “DEV ELMA TOHUMLARI” yazılı bir çuval bulmuş ve hemen onu almış”Para bulamadım; ama, bu tohumlar beni zengin edecek” demiş.

Gerçekten bu tohumlar dünyada eşi benzeri olmayan irilikte ve kırmızılıkta elmalar vermiş. Adam “Şimdi, bu tohumları krala satarsam çok zengin olurum. O da diğer krallara gösteriş olsun diye bunları almak zo­runda” diye düşünerek kralın huzuruna çıkmış.

Pek çok güçlükle karşılaştıktan sonra kralın huzu­runa çıkmış ve ona: “Haşmetli Kral, burada sepetimde bir adam kafası büyüklüğünde elmalar var. Bakınız!” demiş.

Kral meyveyi ilk gördüğünde çok şaşırmış; ama, hemen sofinin söyledikleri aklına gelmiş sonra mektu­bun saklandığı hazineden getirilmesini istemiş, mektup gelince de mektubu açmış, mektupta şunlar yazılıymış: Dev elmaları yetiştiren adam, ondan ne kadar saygın­dık kazanmış olursa olsun, benim katilimdir. Şimdi ada­let yerini bulsun.”

Katil ödül için gittiği yerde, cezasını bulmuş.