DOLAR 8,81780%
EURO 10,3192-0.03%
ALTIN 495,67-0,09
BITCOIN 373635-4,33%
Ankara
20°

AÇIK

05:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Meme kanserinde erken teşhis önemli

Meme kanserinde erken teşhis önemli

ABONE OL
16 Kasım 2018 12:03
Meme kanserinde erken teşhis önemli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadınlarda Meme Sağlığı

Özel Polatlı Can Hastanesi, kadınlarda en sık görülen meme kanseri hakkında bilgi notu paylaştı, erken teşhisin önemini anlattı.

Kadınlarda meme sağlığı büyük önem taşıyor. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü ve yaklaşık olarak 8 kadında birinin, hayatının bir döneminde kapısını çalıyor. Oysa erken evrede yakalandığında meme kanseri artık tedavi edilebilir bir hastalık. Bu kanser türü akciğer kanserinden sonra, dünya genelinde, rahim ağzı kanseri (serviks) ile görülme sıklığı en yüksek olan kanser türlerindendir. İstatistiklere göre her 8 kadından birinin hayatının belirli zamanında meme kanserine yakalanmaktadır.

Meme kanseri en fazla menopoz dönemindeki kadınlarda

Kanser hücreleri genellikle memelerin süt kanallarında oluşur. Meme kanseri en fazla menopoz dönemindeki kadınlarda oluşur fakat herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir. Meme kanseri erkeklerde de görülmesine rağmen oldukça nadirdir. Her 100 kadına karşın bir erkekte görülmektedir. 20 yaşından sonraki her kadın meme muayenesini, adetten bir hafta sonra ve menopoz sonrası ile belirli bir günde yapmalıdır. Her ay düzenli olarak kendi meme muayenesini yapan kadınlarda meme kanseri teşhisi daha erken konulmakta ve yaşam süresi daha uzun olmaktadır. Meme muayenesini kadınlar ayna karşısında da yapabilirler. Ayna karşısında memede, ciltte bir değişiklik, cildin içine çökmesi ya da ciltte tümseklik bu muayene ile görülebilir. Meme kanserinin belirtilerinden şüphelenildiğinde hızla harekete geçilmelidir. Kanser erken evrede (ilk evrede) teşhis edildiğinde meme kanseri tedavisinin başarı ile sonuçlanma oranı %90’ların üzerinde olmaktadır.

Meme kanseri tanısında kullanılan yöntemler nelerdir?

Belirtiler doğrultusunda uygulanacak olan meme kanseri tedavisi programı için doktorunuzun yapacağı testler, tümörün başladığı alan ile sınırlı olup olmadığını  ya da vücudunuzun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığını anlamak için yapılır.

Meme kanseri tedavisinde tanı için şu yöntemler kullanılmaktadır;

Mamografi: Meme dokusunun röntgen ışınları ile incelenmesi esasına dayalı bir yöntemdir. Mamografi tarama amaçlı veya tanı amaçlı yapılabilir. Tarama amaçlı mamografi hiçbir yakınması olmayan kişilere yapılırken, tanı amaçlı yapılan mamografide şüpheli kitle veya bölgenin daha detaylı tetkiki olanağı vardır.

Mamografi Cihazı

Ultrasonografi: Ses dalgalarının dokulardan geri yansıması esası ile çalışır. Mamografide bulunan bir şüpheli kitle veya alanın, veya hastanın eline gelen kitlenin sıvı veya katı olduğunu anlamak için kullanılır. İçi sıvı dolu olan kitleler yani kistler kanser açısından önemli bir tehdit oluşturmazlar. Buna karşılık, içi katı olan yani kitleler memenin tümörleridir. Bunların iyi veya kötü huylu olduğu ayrımını düzenli takipler veya başka ileri yöntemlerle yapmak gerekir. Bu incelemede radyasyon yoktur. İnce iğne biyopsisi: Standart enjektör iğnesi ile hücresel düzeyde örnek alıp mikroskop altında bunların incelenmesidir. Kalın iğne biyopsisi: Bu amaç için yapılmış, kalın bir iğne ile doku parçası alınarak bunun incelenmesidir. Yukarıda belirtilen tüm teşhis ve tedavi  yöntemler Özel Polatlı Can Hastanesi’nde güvenli ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.