Ana sayfa GÜNDEM Osteoporoz riskiniz var mı?

Osteoporoz riskiniz var mı?

607
0

Özel Polatlı Can Hastanesi Osteoporoz hakkında bilgi notu paylaştı.

Osteoporoz hakkında yapılan bilgilendirmede şu ifadeler yer aldı:

Yaşı 50’yi geçen biriyseniz, özellikle de kadınsanız, hele bir de ince yapılı ve minyon yapıdaysanız, osteopeni ya da Osteoporoza yakalanma riskinizin daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Gittikçe yaygınlaşan ve birbirinin devamı olan bu iki sorun, orta yaşlıların ve “kadın kadına sohbetlerin” değişmez konularından biri haline gelmiştir. “Kemikler ne zaman, ne olduğunda Osteopenik ya da Osteoporoz damgası yiyor, bu iki teşhisin Osteopeni( kemiklerin zayıflaması) de, Osteoporoz( kemik erimesi)  da kemiklerde güç azalmasının, ana matriks (kemik dokuda buluna hücre içi madde)kaybının ve kırılganlık artışının işaretidir. Osteopeni, sürecin başlangıç hali, daha hafifi, daha erken dönemidir.
Osteopeni zamanında fark edilip de tedavi  edilmezse  süreç  zamanla  Osteoporoza doğru ilerleyip daha tehlikeli sonuçlara zemin hazırlar. İsterseniz konuyu daha iyi anlayabilmek için yaşlanma sürecinde kemiklerimizde nelerin olup bittiğine bir bakalım… Kemiklerimiz sürekli bir “yapım-yıkım” faaliyeti içindedir. Yapılarındaki iki farklı hücre grubundan biri (Osteoblastlar) yapımdan, diğeri (Osteoklastlar) ise yıkımdan sorumludur. Osteoblastlar yapım sürecini yürütürken pek çok minerale, farklı vitaminlere ama en çok da kalsiyuma ve D vitamini ikilisine ihtiyaç vardır.

Osteopeni Nasıl Teşhis Edilir?

Kemik dokusunun yoğunluğu, 25-30 yaşlarında zirve yapar. Sonraki yıllarda giderek azalmaya başlar. Menopoza giren kadınlardaysa, kemik yoğunluğu açısından çok hızlı ve tehlikeli bir viraja girilir. Hormonal değişiklikler (östrojen kaybı) kemikleri olumsuz etkiler.
Bazen çok daha genç yaşlarda da hormonların dengesiz veya yetersiz olması yüzünden Osteopeni veya Osteoporoz başlayabilir. Çok zayıf vücut yapısına sahip olanlar, sigara içenler, aşırı alkol tüketenler, yetersiz ve kötü beslenenler erken yaşta Osteoporoz riski altındadır.
Osteoporoz, orta yaş grubu kişilerde, bir kemik kırığı yaşandığında ilk akla gelen sorun olmalıdır. Basit bir travmadan sonra bile kemik kırığı olursa bunun altında kemik dokusunun yoğunluk kaybı yatıyor olabilir. Kemiklerde yeterince mineral yani tuz birikimi olmayınca Osteopeni gelişir. “Yalancı kemik kırığı” diye adlandırılan kemik yüzeyinde çatlaklar oluşur ve kemikler eğrilip bükülür. Temel kemik dokusunun gücü normal olmasına rağmen Osteoporoz gelişen kemikte yoğunluk daha azdır. Birçok merkezde osteoporoz tanısı dansitometriyle konur.