Ana sayfa GÜNDEM Ulu Önder Atatürk, Vefatının 80. Yılında Yâd Edildi

Ulu Önder Atatürk, Vefatının 80. Yılında Yâd Edildi

584
0

Polatlı, Ulu Önderimiz Atatürk’ü andı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80’inci yıl dönümünde ilçemiz Cumhuriyet Meydanı ve 13 Eylül Kültür Merkezinde düzenlenen tören ve etkinliklerle anıldı.

10 Kasım Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni, saat 08.45’te Cumhuriyet Meydanı’nda Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan ve Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın Atatürk Anıtı’na çelenklerini sunması ile başladı. Çelenklerin sunulmasının ardından saat 9’u 5 geçe sirenler eşliğinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Ata’nın huzurunda protokol ve öğrenciler tarafından yakılan meşalelerin ardından, Ulu Önder Atatürk’ü Anma programı 13 Eylül Kültür Merkezi’nde devam etti.

Bu yılki programı Beştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hazırladı

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenin ardından 13 Eylül Kültür Merkezi’nde devam eden 10 Kasım Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma programı; Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Topçu ve Füze Okulu personelleri tarafından yapılan Atatürk sunumunun ardından, Polatlı Beştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program sergilendi. 10 Kasım Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Törenlerine; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Kurum Kuruluş Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, askeri erkân, gaziler, siyasiler, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kahraman bir asker, saygın bir liderdi…

13 Eylül Kültür Merkezinde gerçekleştirilen anma töreninde açılış konuşmasını yapan Polatlı Beştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Yıldız Albayrak, şunları söyledi: “Milli Mücadelemizin ve İstiklal Harbimizin Başkumandanı, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80. Yılı münasebetiyle okulumuz tarafından hazırlanan 10 Kasım Atatürk’ü anma törenine teşriflerinizden dolayı teşekkür ederim. 10 Kasım’ların; Atatürk’ün 57 yıllık hayatında mücadelesini, milletimize kazandırdıklarını ve kazandırmak istediklerini anlama bakımından önemi büyüktür. Yaşamı boyunca her fırsatta çocuklara, gençlere seslenen, onlara bayramlar armağan eden Ulu Önder Atatürk, gençliğe olan inanç ve güvenini, benim en büyük eserim dediği Cumhuriyeti; ‘İstikbal sizindir, Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve sürdürecek olan sizlersiniz’ sözleriyle gençliğe emanet olarak bırakmıştır. Gazi Mustafa Kemal, önderlik ettiği İstiklal Mücadelemiz, elde ettiği eşsiz zaferler ve kurduğu Cumhuriyetimiz ile tüm dünyanın takdirini kazanmış Kahraman bir asker, saygın bir liderdi. Tarihte iz bırakmış liderleri diğer liderlerden ayıran en bariz özellik; kendilerine duydukları özgüvendir. Herkesin ümitsizliğe düştüğü anlarda tarihte iz bırakan liderler yeni bir başlangıcı hayal ederler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, işgal donanmaları İstanbul’a demir attıklarında o ‘geldikleri gibi gidecekler’ demiştir. İşgal donanmaları geldikleri gibi gitmişlerdir. Bu düşüncelerle vefatının 80.yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla, vatanımız uğruna fedakarca şehit ve gazi olan kahramanlarımızı bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum.” Konuşmaların ardından şiirlerin okunması ve oratoryo gösterisi ile program sona erdi. Programın ardından Polatlı Beştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hazırlanan Atatürk sergisi katılımcılarca gezildi. Öğrenciler, yaptıkları eserlerden ilçe protokolüne hediye etti.

(Haberin videosunu www.polatliistiklal.com veya www.youtube.com “İstiklal Gazetesi” kanalından izleyebilirsiniz)