Ana sayfa GÜNDEM İlçe Milli Eğitimden öğrencilere yönelik konferans

İlçe Milli Eğitimden öğrencilere yönelik konferans

563
0

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce geçtiğimiz gün 13 Eylül Kültür Merkezinde ilçemiz öğrencilerine yönelik “Yürüyeceksin Millet Yürüyecek Arkandan” konulu konferans düzenlendi.

SADED derneğince “Yürüyeceksin Millet Yürüyecek Arkandan” konulu konferans geçtiğimiz gün Polatlı’da yapıldı. Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç’ın öncülüğünde, 13 Eylül Kültür Merkezi’nde gün boyunca devam eden konferans üç ayrı seansta yüzlerce öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. Konferans öncesi konuşmacılar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ile birlikte Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer’i makamında ziyaret ettiler ve konferans hakkında bilgi paylaşımında bulundular.

Geçmişten ilham alıp geleceğe yön vermeleri gerektiğini anlattı

Eğitimci yazar SADED Başkanı Tahir Fatih ANDI, Eğitimci yazar SADED Onursal Başkanı Fatma TAMGÜNEY ve Van 100. Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki TAŞTAN tarafından verilen konferansa İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican KILIÇ, eşi Esra KILIÇ, İlçe Müftüsü Hayri CİHANGERİ eşi Yasemin CİHANGERİ ile Şube Müdürleri, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Konferansta Gençlik Değerlerini Keşfediyor temalı bir konuşma yapan Yazar Tahir Fatih Andı, tarihsel süreç içerisinde gençliğin aldığı aktif role değinerek zamanın gençlerinin geçmişten ilham alıp geleceğe yön vermeleri gerektiğini kaydetti. Öğrencilere, Çanakkale Savaşı yıllarını içeren yakın tarihten bahseden Andı, atalarının, Türkü, Kürdü, Arabı, Lazı ve Çerkeziyle Çanakkale’de el ele, gönül gönüle çarpışarak bir birlik ve beraberlik ruhu sergilediklerini belirtti.

“Asıl birlik ve beraberlik Çanakkale ruhundadır”

İmandan ilham alarak, vatan için, ırk farkı gözetmeksizin Diyarbakır’dan, Filistin’den, Van’dan Adana’dan ve memleketin dört bir tarafından ecdadın cepheye koştuğunu söyleyen Andı; bugün de memleketin böylesi bir birlik ve beraberlik ruhuna muhtaç olduğunun altını çizdi. “Asıl birlik ve beraberlik Çanakkale ruhundadır. Bizler aslında Çanakkale’yi; anmadan çok, anlamalıyız.” diyen Andı şunları söyledi: “O günkü gençler, geleceğimiz için büyük bedelleri göze aldılar. 10-18 yaşlarındaki sizin gibi gençler cephede çarpışıyordu. O zaman memleketin birçok lisesi mezun dahi veremediler, diploma alamadılar fakat bize bu bayrağı diploma olarak bıraktılar. Din ve vatan için birlik ve beraberlik içinde cepheye koştular. O cepheye gidenlere hep beraber bakalım; Türk, Kürt, Çerkez, Arnavut, Boşnak… Bugün Çanakkale’ye gittiğinizde sizi farklı memleketlerin şehitlikleri karşılar. Filistin’den, Gazze’den gelen Ümmeti Muhammed’in evlatlarının bulunduğu şehitlikler karşılar. Çanakkale, el ele gönül gönüle topyekûn bir milletin zaferidir, şahlanışıdır. İşte bizler aynı şekilde bugün de şiddetle bu Çanakkale ruhuna muhtacız.” Konuşmasının devamında Çanakkale destanında gençlerin sergiledikleri fedakârlıklara örnekler veren Andı, gençleri sadece derslere odaklandırarak, maneviyatının öldürülmemesi ve tarihten gelen ruhla diri tutulması gerektiğinin de altını çizdi. Programda, Eğitimci Yazar Fatma TAMGÜNEY de konuyla ilgili gençlere tavsiyelerde bulundu,“Sevgili gençler, biz sizlere güveniyoruz. Geleceğimiz sizsiniz” diyerek seslendi. Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü ve İlçe Müftüsü ve eşleri tarafından konuklara plaket ve çiçek hediye edildi. Yazar Andı’nın ‘Yürüyeceksin Millet Yürüyecek Arkandan’ adlı kitabının öğrencilere hediye edilmesi ve imzalanmasıyla program son buldu.