Ana sayfa GÜNDEM Ekmek üreten ve satanlara hijyen eğitimi

Ekmek üreten ve satanlara hijyen eğitimi

227
0
PAYLAŞ

İlçe Tarım Müdürlüğünden Hijyen Eğitimi

Ekmek fırınlarında, ekmek satış yerlerinde (ekmek bayileri) çalışan tüm personellere belli aralıklarla Hijyen Eğitimi verilecek.

İnsanların temel gıdaları arasında yer alan ekmeğin, tüketicilere daha hijyenik bir şekilde sunulabilmesi, ilgili işyerlerinde çalışan personellerin bilgi seviyelerinin arttırılması amacıyla Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 12.11.2018 tarihinde 14:00-16:00 saatleri arasında İlçemiz Ziraat Odası Toplantı Salonunda(Zafer Mah. Gordion Cad.)  Hijyen Eğitimi verilecek. Zorunlu olan eğitimin katılımcılarına sertifika verilecek. Sertifikasız personeli bulunan iş yerlerine idari para cezası uygulanacak.

Ekmek fırınları ve ekmek satış yerlerinde tüm personele

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce, ekmek fırınları ve ekmek satış yerlerinde tüm personele hijyen eğitimi verileceği hususunda açıklama yapıldı. Buna göre ekmek fırınlarında, ekmek satış yerlerinde(ekmek bayileri) çalışan tüm personellere belli aralıklarla Hijyen Eğitimi verilmesi planlandı. Yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı: “04.01.2012 tarihli ve 28163 sayılı resmi gazetede yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinin EK-2 madde 10′ unda ” Bu Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecileri sorumluluk alanları ile ilgili çalıştırdıkları personelin gıda hijyeni ile ilgili konularda eğitilmelerini sağlarlar. Bu Tebliğ kapsamında verilecek eğitimlerle ilgili olarak Bakanlık; ilgili meslek federasyonu, kamu kurum ve kuruluşları ve üniversiteler ile işbirliği yapar, denilmektedir.”

“Çalışan personellerin katılması zorunlu”

“Bu kapsamda sadece ekmek fırınlarında, ekmek satış yerlerinde(ekmek bayileri) çalışan tüm personellere belli aralıklarla Ankara Ticaret Odasında Hijyen Eğitimi verilmesi planlanmıştır. Ancak İlçemizdeki tüm fırın çalışanlarının ve ekmek bayilerinde çalışanların Ankara da eğitime katılmaları hem zaman kaybı ve hem de masraflı olacağı için Hijyen Eğitiminin Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından verilmesi kararlaştırılmıştır. Eğitime sadece ekmek fırınlarında, ekmek satış yerlerinde(ekmek bayileri) çalışan personellerin katılması zorunlu olup, diğer işyerlerinde(Market, pastane, bazlamacı, gözlemeci, lokanta v.b)  çalışan personeller katılmayacaktır.”

“Sertifikası olmayan personelleri çalıştırdığı tespit edilen işyerlerine ceza”

“İnsanların temel gıdaları arasında yer alan ekmeğin, tüketicilere daha hijyenik bir şekilde sunulabilmesi, ilgili işyerlerinde çalışan personellerin bilgi seviyelerinin arttırılması amacıyla Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 12.11.2018 tarihinde 14:00-16:00 saatleri arasında İlçemiz Ziraat Odası Toplantı Salonunda(Zafer Mah. Gordion Cad.)  Hijyen Eğitimi verilecektir. Eğitimin hemen sonrasında sınav yapılacak olup, sınavda başarılı olan personellere sertifika verilecektir. Eğitim ve sertifikalar ücretsizdir. Sınav kâğıdına TC Kimlik Numarası yazılacağından eğitime katılacak olan personellerin kurşun kalem ve Nüfus Cüzdanıyla gelmeleri gerekmektedir. İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden veya Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürlüğünden alınmış olan Hijyen Eğitim Belgeleri, yapılacak olan Hijyen Eğitimi sonrası verilecek olan sertifika yerine geçmemekte olup, ilgili tüm personellerin bu sertifikayı alması gerekmektedir. Yapılacak olan denetimlerde ilgili sertifikası olmayan personelleri çalıştırdığı tespit edilen işyerleri hakkında 5996 sayılı Kanunun 41/a maddesi gereği idari para cezası kesilecektir.”