Ana sayfa GÜNDEM Her Bağış Yeni Bir Hayat

Her Bağış Yeni Bir Hayat

306
0
PAYLAŞ

Devlet Hastanesi, organ bağışının önemine dikkat çekti

Polatlı Devlet Hastanesi Organ Bağışı konusunda farkındalık yaratmak, organ nakli ve bağışı hakkında bilgi vermek amacıyla dün bir basın toplantısı düzenledi.

Polatlı Devlet Hastanesi, dün yerel basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda organ bağışının önemi ve bu konuda vatandaşların doğru bilgiye ulaşması gerektiği anlatıldı. Toplantıya; Polatlı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin Arslan, Başhekim Yardımcıları, sağlık personelleri, yerel basın mensupları katıldı. Ülkemizde böbrek nakli bekleyen 22 bin 346 hasta, Karaciğer nakli bekleyen 2 bin 132 hasta, Kalp nakli bekleyen bin 61 hasta ve akciğer nakli bekleyen 63 hasta bulunuyor. Ayrıca Ankara genelinde 297 hasta kornea nakli bekliyor. Hal böyleyken Polatlı Devlet Hastanesi Organ Bağışı konusunda duyarlı olunması gerektiğini vurguladı.

Organ bağışında 1’inci; Polatlı Devlet Hastanesi

Polatlı Devlet Hastanesi, Ankara ve ilçeleri arasında 173 bağış ile 6’ncı, Devlet Hastanesi olarak ise 1’inci konumda bulunuyor. Bölgede ise; 14 İl ve ilçeleri arasında 16’ncı, Devlet Hastanesi olarak ise 7’nci sırada olma başarısı gösteriyor. Dün yapılan toplantının ardından hastane girişinde organ bağısı standı. Konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şu bilgiler verildi:

Organ Bağışı Nedir?

Kişinin hayatta iken, özgür iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Bağış yapıldıktan sonra sadece bir yoğun bakım ünitesinde beyin ölümü kararı alınması halinde organlar kullanılmaktadır. Diğer ölüm hallerinde organlar alınamaz.

Ülkemizde Nakli Yapılan Organlar;

Böbrek, Karaciğer, Kalp, Akciğer, Pankreas, İnce Bağırsak.

Ülkemizde Nakli Yapılan Dokular;

Kalp Kapağı, Kornea, Kemik, Kemik İliği, Deri, Yüz ve Ekstremite.

Kimler Organ Bağışında Bulunabilir?

18 Yaş veya üstünde olup akli dengesi yerinde olan herkes ; -Sağlık Müdürlükleri -Hastaneler -Organ nakliyle ilgili dernek,vakıf ve kuruluşlara başvurarak, doku ve organ bağışında bulunabilirler.

“Ne yazık ki insan ancak organ alıcısı durumuna gelince organ bağışının önemini fark edebiliyor”

“Hastanemiz Organ Bağışında 2017 yılında Ankara ilinde 52 sağlık kuruluşu arasında 173 bağış sayısı ile Devlet Hastanesi olarak 1. sırada yer almaktadır. Bölgede ise (Ankara Bölge Koordinasyon Merkezine bağlı 14 ilin bulunduğu)136 sağlık kuruluşu arasında 16. Devlet Hastanesi sıralamasında ise 7. Sırada yer almaktadır. 2018 yılı itibariyle 10 ay boyunca ilçemizdeki lise dengi 10 okulda farkındalık eğitimi verilmiş olup, birçok kurumda ve cumhuriyet meydanında kurulan standlarla 161 bağış kaydı oluşturulmuştur. Hastanemiz Organ Bağış Birimi hafta içi mesai saatleri arasında zemin kat polikliniklerde; konu ile ilgili bilgi almak, bağışta bulunmak isteyen vatandaşlarımızı hizmet vermeye devam etmektedir. Hastanemiz organ bağış birimi 3-9 Kasım 2018 organ bağış haftası etkinlikleri kapsamında; halkımızın farkındalığını artırmak amacıyla hastanemiz girişinde 7 Kasımda stand açıyor.”