Ana sayfa GÜNDEM Pazarcı Esnafı Kan Ağlıyor!…

Pazarcı Esnafı Kan Ağlıyor!…

863
0

“Enflasyon rakamlarındaki artış, fiyatlara yansıdı ve pazarcı esnafını da vurdu.”      

Perşembe günü PERPA’da kurulan pazarda, her hafta görülen kalabalık yoktu. Bu durumu pazarcı esnafına sorduk, bin ah işittik. Kimisi 30 yıldır böyle kriz görmedim dedi kimisi ise bu hafta geldim ama önümüzdeki hafta gelmem, soğukta beklemeye değmez dedi.

Esnaflarımız neler dediler

Pazarda yaklaşık 20 yıldır  bu işi yapan Hamza Almaç yaptığımız röportaj da şöyle konuştu “Millet de para yok ki millet de para olsa da piyasalar dönse. Yani emeklisi memuru işçisi yok vatandaş yok. 20 yıldır pazarcılık yapıyorum. Böyle bir sorun görmedik. Alan da yok satan da yok burada bekliyoruz. Valla piyasaları hızlandırmak lazım. Önce üretimi çoğaltmak, bir çiftçiyi yakın köylerimiz yetiştirsin bunları yani Polatlı yetiştirsin daha ucuza mal edelim.” dedi.

Pazarda yıllardır çocukluğundan beri bu işi yapan Öcal Karaca çok şükür işler kesat dedi. İşte o cümleler ” Allaha  şükür , İşler kesat. 15 senedir bu işi yapıyorum. 15 yıl boyunca böyle bir durgunluk kesinlikle görmedim. Pazarcı esnafı  kan ağlıyor.” dedi.

Yine Pazarcı esnafından Samet Çetin tek kelimeyle her şeyi anlattı. Kan ağlıyoruz dedi.

Kredi kartı ile ekonomi….

Çiftçiler giderek artan maliyetlere karşın ürünlerini aynı fiyata bile satamadıklarından yakınırken, pazarcılar alım gücünün günbegün azaldığını ve durumu borç ertelemeyle idare ettiklerini söylediler.İsmini vermek istemeyen bir pazarcı “Pazar bitik, iş yok, vatandaşta  para yok. Emeğimizin karşılığını bu kış günlerde zor alırız. Kredi kartlarına takla attırıp krediyle aktarma yapıyoruz, bugünü yarına, yarını öbürküne. Yazın idare edebiliyoruz, ama kışın zor. Yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Sadece bizim değil, herkesin hali böyle. Baksanıza, pazarda kimse yok.” dedi.

Meyve lüks oldu….

Ekonomik durumlarının gün geçtikçe kötüye gittiği anlatan ve pazarda yıllardır meyve satan bir pazarcı, “Eskiden işlerimiz daha iyiydi. Ekonomik durumumuz da daha iyiydi. Şimdi geçimimizi bile sağlayamıyoruz. Eskiden meyve sebze alan insanlar artık meyve almayı lüks olarak görüyor. İnsanlar artık öncelikli ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor” dedi.

Üretip satanda şikayetçi..

Pazarda ürettikleri ürünleri satmak için getiren  ve satış yapan pazarcılarda satışların düşük olmasından şikayetçi olurken pazara gelen vatandaşların ürünleri satın almaları için fiyatları düşürmelerine rağmen satışların çok zayıf olduğundan dert yandılar. Üretim maliyetini bile karşılayamadıklarını belirten bizzat üretici pazarcılar bile , maliyete göre satışların çok düşük fiyatlarda seyrettiklerini söyleyerek “Bizler ürün yetiştirmek için ilaç ve gübre kullanıyoruz. İş gücü kullanıyoruz. Ürünlerimizi topladıktan sonra pazara getirip vatandaşa satmak için nakliye araçlarımızda yakıt yakıyoruz. Bunların üzerine ürettiğimiz ürünlerin maliyeti de eklenince zarar ettiğimiz bile oluyor. Fiyatları attıramıyoruz. Fiyatlarımızın bu halinde bile satış yaparken fiyatları attırdığımız takdirde tüm ürettiğimiz ürünlerimiz elimizde kalacaktır” dediler.

Karaca : Ben açık ve net söylüyorum, Pazarcı  esnafı yok olmak üzere

Polatlı Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı ve Türkiye Pazarcılar Federasyon Başkanı Ali Karaca ile görüştük.

İstiklal Gazetesi Mehmet Işık : Sayın Başkanım ; Bugün pazarcılarla görüştüğümüzde pazarcının kan ağladığını, işlerin çok kötü olduğunu ifade ettiler. Geçen haftaki olay ve bu genel durumla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Polatlı Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı ve Türkiye Pazarcılar Federasyon Başkanı Ali Karaca Ben açık ve net söylüyorum Pazar esnafı yok olmak üzere.Bu sorunu dile getirmek üzere , bir haftadır Bakanımızla, Ankara Valimizle beraber toplantılar düzenledik. Toplantılarda ürünün direk vatandaşa ucuz bir şekilde nasıl verileceği konuşulurken bir de gördük ki tam tersine çıkacak yasayla vatandaşın yiyeceği ürün, iki katı daha zamlanacak. Biz buna itiraz ettik. Direk pazarcının ürünü köylüden alıp getirip burada satması gerekir. Direk pazarcı ürünü köylüden alıp direk satarsa vatandaşın cebinden daha az para çıkar. Örnek veriyorum mandalina 1 lira Mersin’de pazar yerinde 1 buçuk liraya veya 2 liraya satılır kalitesine göre. Ama biz buna aracı olan halcilere komisyonculara yönlendirdiğimiz zaman ne olur halci bunu 1 lira aldığı ürünü bize 2 liraya verecek bizde bunu 3 liraya satacağız. Burada zarar edecek olan vatandaştır,tüketicidir ve pazarcı esnafımız bu şartlarda daha çok kan ağlayacaktır” dedi.