Ana sayfa Köşe Yazarlarımız ELMAS – KÖŞE YAZISI

ELMAS – KÖŞE YAZISI

412
0

Rafael Solano yenilgiye uğramış ve fiziksel açıdan tükenmişti. Kurumuş nehir yatağında sürüklenip oraya gelmiş bir kaya parçasının üzerinde otururken yanın­dakilere:

“Bu kadar yeter, daha fazla uğraşmanın anlamı yok, bir sürü çakıl denedik; ama, bir tane bile elmas bula­madık. İşi bırakıyoruz.” Araştırma ekibi Venezüella su yolunda aylardır elmas arıyordu.

Adamlarından biri “Ama efendim bir taş daha de­neyelim bu güne kadar 999.999 tane denedik bari 1 milyon olsun” dedi.

Solano “Rakamların uğuruna inanma, binincide, onbinincide, yüzbinincide ne oldu? Hiçbir şey” yanın­daki “Lütfen efendim bunu da elekten geçirip inceleye­lim” deyince “Peki ama bu son” dedi.

Solano nehir yatağından bir taş aldı. Bu diğer taş­lardan biraz farklıydı ve bir süre sonra ekiptekiler, bir elmas bulduklarını fark ettiler. Söylendiğine göre, New York’lu bir kuyumcu Rafael Solanoya bir milyonuncu taş olan bu elmas için 200.000 dolar vermiş. “ÖZGÜRLEŞTİRİCİ” adı verilen bu taş bugüne kadar bulunan en büyük ve en parlak elmastır.

  • • •

Soru: Ne zamana kadar yılmadan çalışacağız, de­neyeceğiz?

Cevabımız elde edene kadar olmalıdır.

Eğer insanlar bizler gibi çabuk bıkıp vazgeçseydiler, sabırlı olmasaydılar, bugünkü icatların büyük çoğunlu­ğu gerçekleşmiş olmayacaktı.