Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ GENÇLİK ELDEN GİTMEDEN -KÖŞE YAZISI

GENÇLİK ELDEN GİTMEDEN -KÖŞE YAZISI

91
0
PAYLAŞ

Bir zamanlar küçük bir kasabada dünyalar güzeli bir kız yaşarmış. Elbette böyle güzel bir kızın taliplisi de çokmuş. Sadece kendi kasabasından değil başka yerler­den bile, kızı istemeye gelirlermiş. Kendine güveni çok fazla olan kız bunların hepsini reddetmiş.

Aynı kasabada çok yakışıklı bir delikanlı varmış. O da diğerleri gibi kıza yangınmış. Fakat gururundan dolayı durumu açıklamaya çekiniyormuş. Arkadaşla­rı “Git kızı iste bak herkesi reddetti demek ki onun da sende gönlü var” demişler.” Delikanlı ise “Eğer beni de reddederse ben artık bu kentte kalamam” demiş.

En sonunda kızı istemeye karar vermiş. Fakat kızın burnu o kadar havalardaymış ki, bir çırpıda delikanlıyı reddetmiş.

“Artık bu kasabada kalamam” diyerek, büyük bir kente göç etmiş delikanlı.

Yıllarca kasabasına uğramamış. Kentte aynı fabrika­da çalıştığı bir kızla evlenmiş, çocukları olmuş, huzurlu bir şekilde hayatını yaşıyormuş. Bir gün kasabasından, babasının ağır hasta olduğuna ilişkin bir telgraf almış. Hemen kasabasına gitmiş; fakat, ancak babasının ölü­müne yetişebilmiş. Birkaç gün köyde kalmış. Bu arada bir gün kahvede çocukluk arkadaşıyla otururken o gü­zel kız aklına gelmiş ve onun kiminle evlendiğini ar­kadaşına sormuş. Arkadaşı da “Kasabadan biri ile” ce­vabını vermiş. Az sonra da elinde sopa önünde iki-üç inekle geçen birini göstererek:

‘Bak işte kocası bu’ demiş. Arkadaşı adama bir bakmış, kasabanın belki de en çirkin ve çelimsiz kişi­lerinden biriymiş. Delikanlı arkadaşına sormuş: “Niçin onunla evlendi?” Arkadaşı da yanıtlamış.”Git kendisine sor, bak evi hemen orada bahçesinde güller olan ev.”

Delikanlı bu durumu bir türlü içine sindiremiyormuş, bunun üzerine doğru kadının evine gitmiş. Kadın kapıyı açıp ne istediğini sorunca da “Senin güzelliğin dillere destandı. Senin aşkından buraları terk ettim. Herkesi reddeden bu güzel kız kimbilir kiminle evle­necek diye günlerce düşündüm. Fakat kocanı görünce hayalkırıklığına uğradım. Affedersin ama niçin bu çir­kin adamı tercih ettin?”

Kadın: “Sana cevabı biraz sonra vereceğim; ama, önce bahçeme git ve güllerin arasından en güzel gü­lü bularak bana getir. Ancak bir kuralım var: Bahçede geçtiğin yerlere bir daha geri dönüp gül koparmayacaksın. Bu yüzden dikkatli ol.”

Adam bahçede ilerlerken sarı bir gül görmüş, tam onu koparacakken biraz ileride daha güzel pembe bir gül görmüş tam onu koparacakken biraz ileride kırmızı bir gül görmüş, bu şekilde güller arasında dolaşırken bir de ne görsün? Bahçe duvarına gelmiş ve önünde sa­dece yaprakları solmuş bir gül varmış ve onu koparıp kadına gitmiş.

Güzel kadın bahçenin en güzel gülünü beklerken bir de ne görsün? Yaprakları solmuş, cılız mı cılız bir gül, bunun üzerine kız adama seslenmiş:

“Bak gördün mü? Her zaman daha iyisini bulmak isterken bir de bakarsın ki ömür geçer ve sen en kötü­süne razı olmak zorunda kalırsın. Bu yüzden gençlik elden gitmeden fırsatları değerlendirmek, elindekilerin kıymetini bilmek gerekir.”