Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Koyun mu Kaplan mı? -KÖŞE YAZISI

Koyun mu Kaplan mı? -KÖŞE YAZISI

476
0

Bir çiftçi, şehirdeki pazardan aldığı koyunu yürüyerek köyüne götürüyordu. Yolda koyunu alırken yaptığı sıkı pazarlığı hatırlıyor ve kendi kendisini tebrik edi­yordu.

O sırada, yolun kenarında saklanmış olan dört hırsız, çiftçinin ardındaki koyunu çalmaya karar verdiler ve aralarında gizli bir plan yaptılar.

Hırsızlardan birisi ortaya çıkıp çiftçiye yaklaştı. Selam verdikten sonra şöyle dedi:

“Amcacığım, bu kaplanı nereye götürüyorsun? Şehirde kaplan satmaya mı başladılar artık?”

Çiftçi şaşırmış bir şekilde cevap verdi.

“Sen neden bahsediyorsun Allah aşkına? Bu yaşa gelmişsin, kaplanla koyun arasındaki farkı göremiyor musun? Bu bir koyun, kaplan değil.”

Sonra yürümeye devam etti. Aradan birkaç dakika geçmemişti ki, ikinci hırsız, çiftçiye yaklaştı ve, “Amca, bu kaplanı nereye götürüyorsun? Bu arada, cesaretine hayran kaldım. Bir kaplanla ıssız bir yolda yürümeye herkes cesaret edemez,” dedi.

Çiftçi ona da ardındaki hayvanın bir koyun olduğu­nu söyledi; ama, küçük de olsa içinde bir şüphe uyandı. Hayvan ya gerçekten kaplan idiyse? Geriye döndü, hay­vana baktı; ah, evet bu bir koyundu. Ama ya…

Derken, üçüncü hırsız geldi adamın yanına.

“Bana bu kaplanı nasıl yakaladığını anlatır mısın?” diye sordu çiftçiye.

Adam bu defa cevap vermeden hızlı hızlı yürümeye başladı. İçindeki şüphe giderek büyüyordu. Tamam, o hayvanın koyun olduğunu kendisi biliyordu; ama, bu kadar insan niye durup dururken hayvana kaplan di­yordu ki? Yoksa, kendisi mi yanılıyordu?

Çok geçmeden, dördüncü hırsız çıktı adamın kar­şısına.

“Aman Allahım! Şu kaplanın güzelliğine ve aza­metine bak! Amca nereden buldun bu yırtıcı hayvanı. Aman dikkat birilerini parçalayıp yemesin!…”

Çiftçi şimdi şüpheler içinde kıvranıyordu. Bir sürü insan kendisine o hayvanın kaplan olduğunu söylemiş­ti, demek ki bir bildikleri vardı. Onu evine götürdü­ğünde üstüne atılırsa ne yapacaktı? Koyun gibi görünü­yordu, evet, ama ya gözleri onu aldatıyorsa? Hayatını tehlikeye atmaktansa, bu hayvandan kurtulmak daha emin bir yoldu. Böyle düşünerek, koyunu bırakıp kö­yüne doğru kaçmaya başladı.

Saklandıkları yerden çıkan hırsızlar da koyunu gö­türüp pişirdiler ve kendilerine mükemmel bir ziyafet çektiler.