Ana sayfa Köşe Yazarlarımız YOLUMUZDAKİ ENGEL – KÖŞE YAZISI

YOLUMUZDAKİ ENGEL – KÖŞE YAZISI

414
0

Eskiçağlarda bir kral yolun tam ortasına bir kaya parçası koydurmuş. Sonra da gizlenerek insanların tep­kisini öğrenmeye çalışmış.

Bir grup tüccar yolun kenarından geçerken homurdanmışlar: “Kral bizden vergi almayı biliyor; ama, yol­ları temizletmekten aciz.” Taşa dokunmadan yolun ke­narından uzaklaşmışlar.

Sonra bir grup âlim bu taşın yanına gelmiş. Her bi­ri düzenin her gün yozlaştığından kralın sadece eğlen­ceye dalıp, adamlarının çalışmadığından bahsetmişler. Onlar da lanet okuyarak uzaklaşmışlar.

Bir sığır çobanı hayvanlarıyla birlikte geçerken ta­şı görmüş ve “Bu taşın buradan kalkması gerekir. Gece olacak ve insanların geçmesi zorlaşacak” demiş ve he­men sırtından kepeneğini çıkararak işe koyulmuş. Taş çok büyükmüş yaklaşık yarım saat uğraştıktan sonra yerinden oynatıp, yolun kenarındaki bir çukura yuvar­lamış.

Terini silip geri dönerden bir de ne görsün! Bir kese, taşı kaldırdığı yerde duruyor. Kesenin ağzını açmış, içi altınla doluymuş ve içinde kralın mühürü taşıyan bir kağıt parçası varmış. Bu kağıtta şu yazılıymış:

“Kendinizi sorumlu hissedip, denemeyi göze aldığı­nız için, kralın hediyesidir.”

Başkaları bunu niye böyle yapmadı değil, ben ne ya­pabilirim diye sormalıyız kendimize.

Acaba kaç tane keseyi bana ne dediğimiz için kay­bettik? Ama günümüzde krallar olmasa da yine her taşın altında keseler olduğuna inanmalıyız. Her engel kendimizi geliştirmek için bir fırsattır.