Ana sayfa GÜNDEM Suriyeli çocuklar da gelin olmasın…

Suriyeli çocuklar da gelin olmasın…

917
0

Suriyelilere yönelik; erken yaşta evlilik ve çocuk işçiliği semineri

Yenimahalle Muhtarlığı ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği işbirliği ile dün Polatlı Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda Suriyelilere yönelik; erken yaşta evlilik ve çocuk işçiliği konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Suriyelilere yönelik; erken yaşta evlilik ve çocuk işçiliği konusunda, Yenimahalle Muhtarlığı ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ortak çalışması ile seminer programı düzenlendi. Toplantıda Suriyeli ailelere; çocukların erken yaşta evliliklerinin önlenmesi gerektiği, çocukların eğitimlerine önem verilmesi gerektiği, erken evliliğin çocukların ruh ve beden sağlığı açısından sakıncaları anlatıldı. Konuşmacılar tarafından Türkçe yapılan anlatım derneğin tercümanı tarafından Arapça’ya çevrilerek katılımcılar için anlaşılır olmasına gayret gösterildi.

Bilgiç; “Muhtarlığımıza gelen 13-14-15 yaşındaki çocukların kucaklarında bebekler vardı”

Yenimahalle Muhtarı Esra Bilir Bilgiç, toplantı öncesinde gazetemize yaptığı açıklamada seminerin amaçlarından bahsetti. Her çocuğun öncelikle çocukluğunu yaşaması gerektiğine değinen Bilgiç; “Yenimahalle Muhtarlığımız ve Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Merkezimizin ortak çalışmasıyla çocuk işçiliği ve erken yaşta evlilik konulu bir seminer bilgilendirici toplantı düşündük. Onların ilk ziyaretinde göçmenlerin sorunlarından sıkıntılarından bahsederken benim dikkat çekmek istediğim nokta erken yaşta evlilikti. Muhtarlığımıza gelen 13-14-15 yaşındaki çocukların kucaklarında bebekler vardı. Bana göre her çocuk çocukluğunu yaşamalı, her kadın kadınlığını yaşamalı, bu erken yaşta evliliğe dikkat çekip bu evlilikleri azaltmak. En azından çocuk gelinler onlarda da olmasın, herkes yaşını yaşında yaşasın. Yani tam döneminde yaşasın istedim. Bu konuda duyarlılık gösterdiler böyle eğitici bir toplantı düzenlemeye karar verdik. Yenimahalle Muhtarlığı olarak onlar bizi ziyarette bulunmuşlardı daha sonrası sohbet sonrasında böyle bir çalışmanın herkes açısından verimli olacağını düşündük. İlk toplantıyı gerçekleştiriyoruz, inşallah önümüzdeki dönemlerde devam edecek. Biliyorsunuz Yenimahalle’de Suriye sığınmacıların sayısı Polatlı genelindekinin çok üstünde yani en fazla sayı bizim mahallemizde mevcut. Bu çalışmanın devamı gelir diye umuyorum en azından toplumu ilgilendiren sorunlarda onlara da duyarsız kalmamak gerekiyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Başta Kaymakamlığımız olmak üzere, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, yer tahsis konusunda yardımcı olan Halk Eğitim Müdürlüğümüze, derneğimize ve basın mensuplarına teşekkür ediyorum.”cümlelerine yer verdi.

Oba: “Hem çocuk işçiliğinin hem erken yaşta evliliğin birçok açıdan çocuklar üzerinde etkisi var”

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Proje Koordinatörü Cansu Oba, gazetemize yaptığı açıklamada eğitimin içeriği hakkında bilgi verdi. Oba, şunları söyledi: “Eğitimimiz aslında temel olarak çocuk işçiliğinin önlenmesi, erken yaşta evliliklerin önlenmesi ve aynı zamanda çocukların eğitim hakkıyla eğitime okullara yönlendirilmesi hakkında bir eğitimdir. Çünkü hem çocuk işçiliğinin hem erken yaşta evliliğin birçok açıdan çocuklar üzerinde etkisi var. Psikolojik açıdan bu süreçten etkilenebiliyorlar. Hem de aynı zamanda çocuk işçiliği gelişimsel açıdan çocukların fiziksel açıdan da gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen bir yöne sahip. O yüzden biz de bu konuyu ele alırken hem bu açılardan almaya çalıştık hem de aynı zamanda ailelerin eş zamanlı olarak çocukları okula eğitim sistemine yönlendirirken başvurabilecekleri kimi sosyal yardım mekanizmaları var, şartlı eğitim yardım bunlardan bir tanesi bu yardımlar kamu kurumları tarafından veriliyor. Hem mülteciler yararlanabiliyor bu yardımlardan hem de Türk vatandaşları yararlanıyor. Bu tür uygulamaların aslında önlenebilmesi adına aynı zamanda ilgili sosyal yardım mekanizmaları ile ilgili de aileleri bilgilendirmeyi amaçladık bu etkinlikte.”

Bilgiç: “Burası Türkiye ve biz çocuk gelinlere karşıyız”

Suriyeli ailelere yönelik eğitim, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği Psikologu Büşra Topçu, Sosyal Hizmet Uzmanı Gurbet Göster ve Sağlık Eğitmeni Kübra Kürt’ün anlatımıyla gerçekleştirildi. Yenimahalle Muhtarı Esra Bilir Bilgiç, seminerin başında bir konuşa yaparak Suriyeli kadınlara seslendi. Bilgiç; “Çocuklarımız daha çocuk ama kucaklarında bebekleri var. Çocukları bırakın oyuncak bebekleriyle oynasınlar bebek yapmasınlar. Bebek ile oynayacak yaştayken çocuk yapmasınlar. Burası Türkiye ve biz çocuk gelinlere karşıyız. Bunu hepimizin sağlaması lazım. Çocuklarımıza sahip çıkalım. 18 yaşını geçsin sonra anne olsunlar. Gördüğüm kadarıyla kadınlarımızın adına hep erkekler konuşuyor,  kadınlarınızı söz sahibi yapın.  Kadınlarımız kendi isteklerini kendi söylesin eşleri değil. Çocuk geline hayır, çocuklarımız çocuk olacak, okumayı yazmayı öğrenecek hedefimiz bu olsun, eğitimli olsunlar, tarlada çalışmasınlar, okulda kitap okusunlar.  Okuma yazma bilmeyen 10-17 yaş arası çocuklarınızı buraya gönderin okuma yazma öğrensinler.”dedi. Seminer, uzmanların anlatımı ve katılımcıların sorularının cevaplanması ile devam etti.