Ana sayfa GÜNDEM Gordion UNESCO dünya mirası listesine bir adım daha yaklaştı

Gordion UNESCO dünya mirası listesine bir adım daha yaklaştı

615
0

Frig Medeniyetinin Başkenti Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası listesine alınması için Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Polatlı Belediyesi arasında protokol imzalandı.

Ekim ayının başında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde imzalanan protokol neticesinde iki kurum ortaklığında oluşturulmasına karar verilen özel birim; Gordion’un UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alması için gerekli çalışmaları yürütecek.

Protokolün kapsamı belirlendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Polatlı Belediyesi arasında imzalanan Gordion Antik Kenti Alan Yönetim Plan Protokolü ve Dünya Miras Listesi adaylık dosyası hazırlama sürecinde gerçekleştirilen işbirliği protokolü kapsamında; Gordion Antik Kenti’nin arkeolojik sınırları ve etki alanı içerisindeki tarihi, kültürel ve doğal değerlerin korunması için gerekli planlamalar yapıldı. Doğal değerleri korumak, geliştirmek, ulusal ve uluslararası tanıtımını yapmak, gelecek kuşaklara aktarımını sağlamak amacıyla gerçekleştiren işbirliğinin esasları belirlendi.

Başkan Yıldızkaya; “Hedefimiz UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesinde Yer Almak”

Polatlı’nın iki önemli değerinin tanıtımı ve turizm dünyasına kazandırılması için yürüttükleri çalışmalarda yeni bir aşamaya geçtiklerini ve bu kapsamda Eşek Kulaklı Kral Midas’ın şehri Gordion’un UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alması için Kültür Bakanlığı ile eşgüdüm içerisinde çalışmalara başladıklarını söyleyen Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya açıklamasında; “Daha önceki yıllarda yapılan çalışmalarla Gordion Antik Kenti UNESCO’nun Dünya Geçici Miras listesine girmeye hak kazanmıştı. Dört yıl önce POTA adı altında kurduğumuz Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezimizin kültürel mirasımızın tanıtılması amacıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında adaylık sürecimizin eğitsel, sosyal ve kültürel faaliyetleri tamamlandı. Bundan sonraki hedefimiz Gordion’un Dünya Mirası Listesi’nde yer almasını sağlamaktır. Bu hedefimizi sağlamak amacıyla imzaladığımız protokol neticesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Gordion Alan Yönetimi Başkanlığı’nı kuruyoruz. Kalıcı listede yer almak ve Polatlımıza tarih turizmi konusunda bir basamak daha atlatmak amacıyla çalışmalarımızı aynı özveriyle sürdüreceğiz.” Cümlelerine yer verdi.