Ana sayfa GÜNDEM Ruh Sağlığı hakkında ne kadar bilgiliyiz?

Ruh Sağlığı hakkında ne kadar bilgiliyiz?

434
0

Kişinin kendisi ve diğer insanlarla uyum ve denge içinde olması hali olarak tanımlanan Ruh Sağlığı hakkında ne kadar bilgiliyiz?

Özel Polatlı Can Hastanesi, ruh sağlığı hakkında bilgilendirmede bulundu, yanlış bilinenleri açıkladı, bilinmeyenleri ortaya koydu. Yapılan bilgilendirmede şu ifadeler yer aldı:

“Sağlık; bedensel, ruhsal ve toplumsal iyilik hali olarak tanımlanır. Bu çok genel tanımdır. Her belirti bir hastalık değildir, eğer her belirtiyi bir hastalık olarak düşünecek olursak hiç kimsenin sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Ruh sağlığının tanımını yapmak daha güçtür. Ruh sağlığı, kişinin kendisi ve diğer insanlarla uyum ve denge içinde olmasıdır. Bu uyum katı kurallara bağlı olmayıp değişkenlik ve belli ölçülerde esneklik taşır. Hemen akla ruh sağlığı yerinde olan bir kişi ne gibi özellikler taşır sorusu gelir.”

Toplumda bir yeri olmalı, iş yapmalı, başarmalı…

“Kişinin kendi kendisi ile uyumlu olması, nedeni belli olmayan ve uzun süren kuruntu, kaygı korku ve kuşkulardan uzak olması. Kişi yakin ve uzak çevre ile sağlıklı bir ilişki ve iletişim kurabilmelidir. Kişi yakın ve uzak çevre ilişkileri dışında saygı duymalı, sevebilmeli bunun karşılığında saygı duyulan sevilen bir kişi olabilmelidir. Kendine güvenmeli, yetenekleri, özellikleri, gruba göre artı ve eksileri ile kendini değerlendirebilmeli ve kabul etmelidir. Toplumda bir yeri olmalı, iş yapmalı, başarmalı ve başarıları ile mutlu olmalı, daha iyiye ulaşmak için çaba göstermelidir. Gelecek için gerçekçi planları olmalı, bunlara ulaşma çabası içinde olmalı eğer bu amaçlara ulaşamazsa yerine geçebilecek yeni planlar yapabilmelidir. Karşılaştığı engeller karşısında yılmamalı, bunlarla bas etme gücü olmalıdır.
Bağımsız karar verme ve uygulama yetisi olmalıdır.”

Ruh sağlığının bozulması fiziki hastalıklardan daha derin sorunlar yaratabilmekte

“İçine bulunduğu toplum ile uyum içinde olan inanç ve değer yargılarına sahip olmalıdır.
Kişi her şeyi zamanında yapma becerisine sahip olmalı, Eğlenme, dinlenme sosyal aktivitelere katılma, kendini geliştirme için zaman ayırabilmelidir. Sigmund Freud ruh sağlığını “Sevmek ve çalışmak” olarak tanımlar. Gerçekten sevebilen, paylaşabilen ve çalışan bir kişi ruh sağlığını koruyor demektir. Belki de Goethe’nin yaptığı olgun insan tanımı ayni zamanda ruh sağlığı yerinde olan birisinin tanımı olarak da kabul edilebilir. Çünkü ”Olgun insan kendine gülebilen insandır.” demektedir. Aynı şekilde ”Ruh sağlığını koruyabilen insan kendine gülebilen insandır.” denebilir. Ruh sağlığı içinde yaşanılan koşullara göre değişebilir, bozulabilir veya koşullar düzelince düzene girebilir. Kişileri siyah-beyaz gibi ruh sağlığı yönünden sağlıklı ve sağlıksız olarak değerlendirmek olası değildir. Ruh sağlığının bozulması kişinin yakin çevresi ve is ortamı, başarma düzeyi vb. faktörleri olumsuz yönde etkilediğinden; ruh sağlığının bozulması fiziki hastalıklardan daha derin sorunlar yaratabilmektedir.”