Ana sayfa GÜNDEM Dereköy, Pehlivanoğlu’nu andı

Dereköy, Pehlivanoğlu’nu andı

498
0

Dereköy: “Ülkücü Yiğit Mustafa Pehlivanoğlu’nu Rahmetle Anıyoruz”

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, 12 Eylül darbesinden sonra idam edilen ilk ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nu ölüm yıl dönümünde andı.
Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, 12 Eylül darbesinden sonra idam edilen ilk ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu’nun ölüm yıl dönümü nedeniyle anma mesajı yayımladı. Dereköy, mesajında şunları söyledi: “12 Eylül 1980 askerî darbesinden önce yapılan yargılama sonunda idam cezasına çarptırılan Mustafa Pehlivanoğlu 2 yıl kadar hapis yattıktan sonra 7 Ekim 1980 tarihinde idamı onaylandı ve  7 Ekim’i 8 Ekim’e bağlayan gece yarısından sonra, Mamak Cezaevi’nde maalesef idam edildi. Pehlivanoğlu, Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi. 12 Eylül darbesinden sonra idam edilen ilk ülkücü idi.”

“Mustafa Pehlivanoğlu’nun asılan solcu Necdet Adalı’ya denge olsun diye idam edildiğini belirtti”

“Balgat’ta 10 Ağustos 1978 gecesi mahalledeki 5 kahvehane kimliği belirsiz kişilerce tabancalarla tarandı, 5 kişi yaşamını yitirdi. Tarihe ‘Balgat katliamı’ olarak geçen bu olayda, sol görüşlülere ait üç kahvehanede 3, ülkücülere ait iki kahvehanede de 2 kişi yaşamını yitirdi. Olaydan sonra operasyona başlayan polis, 3 kilometre uzakta, ülkücülerin yoğun olarak oturduğu Karapınar Mahallesi’ne baskın düzenledi ve bir grup genci gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Mustafa Pehlivanoğlu da vardı. Mustafa Pehlivanoğlu mahkeme süresi boyunca polis ifadesinin işkence zoruyla alındığını ve kendisinin masum olduğunu iddia etti. İdam kararını veren Sıkıyönetim Mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan daha sonra anlattığı anılarında, Mustafa Pehlivanoğlu’nun asılan solcu Necdet Adalı’ya denge olsun diye idam edildiğini belirtti. Ailesi idamı ancak infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiklerinde öğrenebildi.”

“Mustafa’lar ölür, Allah davası ölmez, Türk milliyetçiliği yaşar”

İşte Mustafa Pehlivanoğlu’nun idamından önce anasına ve babasına yazdığı mektup:  ”Sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yasa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Benim sizlere karşı islemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin. Hakkınızı helal edin. Ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar Cenab-ı Hakk’ın ve Onun Resulünün, Yüce Peygamberimizin yolundan ayrılmadım. Alın yazımız böyle yazılmış. Kader ne ise onu çekeceğiz. Ben de kardeşim Haydar gibi bir an önce Allah’ın huzuruna çıkacağım. Eğer benim günahım varsa Cenab-ı Allah’ın huzurunda çekmeye hazırım. Yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah’tan bulsunlar. Şunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, Mustafa’lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakındır. Zafer her zaman Allah’a inananlarındır.  Bunun için hiç üzülmeyin. Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. Sizden ricam ağlamayın. Anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. Hakkım varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin.  Son olarak, abime, yengeme, yeğenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, Cenab-ı Allah’ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.  Oğlunuz Mustafa” Mustafa Pehlivanoğlu başta olmak üzere 12 Eylülde haksızlığa uğrayarak idam edilen tüm kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun.”