Ana sayfa GÜNDEM Son Gün 1 Ekim 2018

Son Gün 1 Ekim 2018

611
0

Yapılandırılan Borçların Geçerli Olması İçin Son Tarih 1 Ekim 2018

Polatlı Vergi Dairesi Müdürü Gültekin Erdoğmuş ve mesai arkadaşları PTO Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya’yı vergi yapılandırma konusu ile ilgili istişarede bulunmak üzere ziyaret etti.

Başkan Sakarya yaptığı açıklamada; 7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu mükelleflerin birikmiş, faiz binmiş ve ödenemeyecek duruma gelmiş vergi ve diğer borçlarının ödemelerinde kolaylık sağlanması amacıyla çıkarılmış bir kanundur. Bu kanun ile borçlu mükelleflere büyük kolaylıklar sağlanmış oldu. Yakın tarihimizde böylesine kapsamlı bir kanun hiç çıkarılmamıştır. Neredeyse tüm borç türlerinde herkese peşin ödemelerde indirim ve taksitlendirme imkânı sunulmuştur. Bu nedenle, özellikle birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan bu kanundan yararlanmaya devam edebilmek için borcunuzun  1. taksitini 1 Ekim Pazartesi günü mesai bitimine kadar yatırmayı unutmayın diyerek üyelerine hatırlatmada bulundu.

Son Gün 1 Ekim 2018

7143 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılan borçların peşin ödeme ile 1. taksit ödemeleri için Son Gün 1 Ekim 2018.

Kanun kapsamında yapılandırılan borçların tamamının 1 Ekim 2018 tarihine kadar ödenmesi halinde katsayı uygulanmayacak olup Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutardan %90 oranında ve idari para cezalarının aslından da %25 oranında indirim yapılacaktır.

Peşin ödemeler, yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı veya faiz uygulanmadığından taksitli ödemeye göre daha avantajlıdır.

Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanmaya devam edilmesi için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi şarttır.

Ödemelerinizi;

  • İnteraktif Vergi Dairesi uygulamamızdan (IOS ve Android), anlaşmalı banka şubelerinden,  PTT işyerlerinden ve vergi dairelerinden,
  • www.gib.gov.tr adresinde yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünden 02:00 – 22:00 saatleri arasında anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi ve yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile

yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya “www.gib.gov.tr” adresi yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Muhtemel yoğunluk sorunları ile karşılaşmamak için ödeme işlemlerinizi son günlere bırakmamanızı önemle hatırlatırız.