Ana sayfa GÜNDEM Şarbon nedir? Nasıl bulaşır?

Şarbon nedir? Nasıl bulaşır?

807
0
PAYLAŞ

Can Hastanesi, şarbon hakkında bilgilendirdi

Polatlı Özel Can Hastanesi, Şarbon hastalığı, çeşitleri, belirtileri, alınması gereken önlemler ve bulaşma yollarına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Kurban Bayramının hemen sonrasında ithal hayvanlarda ortaya çıkan ve kamuoyunu oldukça tedirgin eden şarbon hastalığı konusunda ne kadar bilgiliyiz? Polatlı Özel Can Hastanesi, Şarbon hastalığı konusunda bilgi notu yayımladı. Can hastanesince yapılan bilgilendirmede, hastalığın çeşitleri, belirtileri, alınması gereken önlemler ve bulaşma yolları hakkında bilgi verildi.

Şarbon Nedir?

Şarbon, otcul hayvanlarda görülen bir bakteri türüdür. Bilimsel ismi şarbon bacillus anthacris tir. Bu hastalık gömülme yerine göre 3 e ayrılır: Deri Şarbonu, Akciğer Şarbonu, Bağırsak Şarbonu. En ölümcül olanı akciğer ve bağırsak şarbonudur. Hastalığın insandan insana bulaşma ihtimali düşüktür.  Ülkemizde görülen şarbonun %85 i deri şarbonudur. Bu da bir nebze içimizi rahatlatıyor.

Şarbon Nasıl Bulaşır?

Şarbonlu hayvanlarla doğrudan temas veya dolaylı olarak temas etmek, hayvanın etinin yenilmesi, kesilmesi sırasında temas edilmesi, ayrıca laboratuar çalışmaları sonucu dikkat edilmezse bulaşabilir.

Hastalığın Belirtisi

Deri şarbonu: deride ağrı, sızı ve kabartılar. Akciğer şarbonu: solunum yoluyla bulaşır soğuk algınlığına benzer etkiler gösterir, halsizlik, ateş yükselmesi, nefes alıp vermede güçlük. Bağırsak şarbonu: bu türde şarbonlu hayvanları etlerin çiğ ve az pişmiş olması risk oluşturur. Enfeksiyon bağırsaklara yerleşir. Karın ağrısı mide bulantısı kanlı ishal ve iştah kaybı gelişir.

Alınacak Önlemler

Şarbonlu olduğundan şüphelenilen veya şarbondan ölen hayvanlar asla kesilmemeli ve yüzülmemelidir. Ölen hayvanlar yakılarak imha edilmeli veya 2 metrelik çukur açılarak üzerine sönmemiş kireç dökülüp gömülmemelidir. Hayvanların bulundukları yerler ve taşıdıkları nakil vasıtaları temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Hasta hayvanların temas ettiği yem maddeleri altlıklar gübre yakılarak imha edilmelidir. Hastalık şüphesiyle yetkili birimler tarafından müşahede ve karantina süresi sona ermeden hayvanlar kesilmemeli ve etleri tüketilmemelidir. Güvenmediğiniz yerlerden et alışverişi yapılmamalı çiğ süt ve peynir seçilirken aynı özen gösterilmelidir.