Ana sayfa GÜNDEM İlköğretim Haftası Kutlandı

İlköğretim Haftası Kutlandı

1321
0

İlköğretim Haftası Sevim Aras’ta Kutlandı

2018-2019 Eğitim Öğretim yılının başlaması ile birlikte, her yıl okulların açıldığı ilk hafta kutlanan İlköğretim haftası için bu yılki kutlamalar Sevim Aras İlkokulunda yapıldı.

Bu yıl Sevim Aras İlkokulunda yapılan İlköğretim Haftası kutlama programı, ilçe protokolü, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin katılımıyla gerçekleşti. Programa; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Kent Konseyi Başkanı Tekin Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve eşi Esra Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Cemil Karakaya, Belediye Kültür Müdürü Veli Keskin, AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul idarecileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan program, protokol konuşmaları, şiirlerin okunması, koro ve halk oyunları gösterisinin ardından sona erdi. Program sonunda 2.sınıf öğrencilerince, bu yıl okula yeni başlayan 1.sınıf öğrencilerine Türk Bayraklı balonlar teslim edildi, sonra balonlar havaya bırakılarak İlköğretim haftası coşkuyla kutlandı.

“Hizmetlerin en kutsalını üstlenen kişilersiniz”

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, programda yaptığı konuşmada şunları söyledi; “2018-2019 eğitim-öğretim yılının, başta çocuklarımız ve öğretmelerimiz olmak üzere aziz milletimiz için hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum. Uzun bir tatilin ardından 17 Eylül 2018 pazartesi günü yeni eğitim-öğretim yılına huzur ve güven içinde girmenin mutluluğu içindeyiz. Çok kıymetli öğretmen arkadaşlarımız, Sizler mesleklerin en onurlusunu seçen, hizmetlerin en kutsalını üstlenen kişilersiniz. Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olacak ve bu güzel ülkenin geleceğini belirleyecek nesilleri yetiştirme gibi büyük bir sorumluluğunuz var. Başöğretmenimiz Atatürk, mesleğinizin güzelliğine milletimizin öğretmenlerden beklentilerini ve size olan sonsuz güvenini “muallimler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözleriyle özlü bir biçimde dile getirmiştir. Başöğretmenimizin izinden yürüyerek fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek için hiçbir özveriden kaçınmayacağınızı biliyorum. Çünkü öğretmenlik, bir ideal, bir fedakârlık mesleğidir.”

“İlk mesajım kitap okumanın hayatımızdaki önemi ve anlamı”

“Sevgili öğrenciler; Sizin eğitiminiz için seferber edilen tüm imkânlar, aziz milletimizin sizlerin geleceği için ortaya koyduğu fedakârlıkların eseridir. Size sunulan eğitim imkânlarını en iyi şekilde değerlendirerek, kendinizi geleceğe birikimli ve donanımlı şekilde hazırlayarak, ülkemizi ve milletimizi sevindireceğinizi lütfen unutmayınız. Bu eğitim-öğretim yılında ilk mesajım kitap okumanın hayatımızdaki önemi ve anlamı üzerine olsun. İyi bir kitabın hayatınızda, kendinizi ifade etme tarzınızda ufkunuzun gelişmesi ve zihninizin özgürleşmesindeki etkilerini çok sonra fark edersiniz. Bu yüzden kitapları yanı başınızdan hiç eksik etmeyin ve okuma öğrenme arzunuzu, sevginizi hiç yitirmeyin. Bu nedenle, okulunuzu seviniz, öğretmenlerinize karşı saygılı olunuz, arkadaşlarınızla daima güzel ve sıcak ilişkiler içinde bulununuz, planlı ve programlı ve düzenli çalışmayı ve yaşamayı alışkanlık haline getiriniz. Yeniliklere her zaman açık olunuz. Araştırınız. Bilimsel düşünmeye bilgi ve teknoloji üretmeye çalışınız.”

“Millet olarak geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğiz”

“Sayın anneler, babalar; Eğitimin yaşam boyu süren dinamik bir süreç olduğunu biliyorsunuz, çocuklarınız ilk ve sürekli öğretmenleri sizlersiniz. Onların ilk davranış biçimlerini yaşam boyu süren alışkanlıklarını ailelerinden ve çevresinden edindiklerini dikkate alınız. Eğitimin öğrenci- öğretmen – veli üçgeninden oluşan gelişme ortamı olduğunu asla unutmayınız. Değerli misafirler; Türkiye için güzel, kendini yetiştirmiş bir nesil görmek istiyorsak küçük yaşlardan itibaren değerler eğitimine önem vermeliyiz. Okulda değerler eğitimi sadece bir branştaki öğretmenin görevi değildir. Tüm derslerde değerler eğitimine yer verilmelidir. Gelecek nesillerin sorumluluğu hepimizin omzuna yüklenmiştir. Değerler eğitimi hem velilerin hem de eğitimcilerin önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Bu konuya önem verdiğimiz oranda millet olarak geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğiz. Öğrencilerimize milli, manevi, ahlaki değerlerimizi kazandırmak ve bu değerler hakkında öğrencilerimizde ve toplumda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunun için akademik başarı, değerler eğitimi ve okuma konusu çok önemlidir. Bu vesile ile 2018-2019 eğitim-öğretim yılında geleceğimizin teminatı sevgili yavrularımızı öğretmenlerimize emanet ediyor; yeni eğitim-öğretim yılının başta sevgili öğrencilerimiz ve ailelerine, fedakâr ve onurlu mesleği temsil eden saygıdeğer öğretmenlerimize ve tüm ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor; başarı dileklerimi ve sevgilerimi sunuyorum.”

“Ülkemiz eğitim alanında pek çok yeniliklere kavuşmuş durumdadır”

Okul Müdürü İlker Terzi ise yaptığı konuşmada; “Yeni bir öğretim yılının başlangıcında sizlerle birlikte olmanın, Türkiye’nin aydınlık geleceği olacak çocuklarımızı yetiştirecek değerli meslektaşlarımla ve ülkemizin geleceği çocuklarımızla birlikte olmanın heyecanı ve gururu içinde sizleri saygıyla selamlıyorum. Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, ağaç dik, 10 yıl sonrasıysa tasarladığın ama 100 yıl sonrasıysa düşündüğün öyleyse halkı eğit. Bir kez ürün verir ekersen tohum, eğer dikersen bir kez 10 kez ürün verir ağaç, eğer halkı eğitirsen 100 kez olur bu ürün. Gerçekten de eğitime değer vermek, eğitimi olmazsa olmazların içine almak, çağdaş toplumun en önemli özelliklerinden ve vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bunu başarabilen toplumlar, toplumsal kalkınmayı, daha önce başarabilmiş toplumlardır. Bunu başaramayan toplumların kaderi ise geri kalmışlığın kalın çizgileri içinde kalmaktır. Ülkemiz eğitim alanında pek çok yeniliklere kavuşmuş durumdadır. Devletimizin yapmış olduğu politikalar sonucunda 90 kişilik sınıflardan 15-20’şer kişilik sınıflara, teknoloji ile donatılmış sınıflara kavuşmuş durumdayız. Devletimizin, bizim ve paydaşlarımızın ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin ve bizlerin, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin görevi, okulumuza sahip çıkmak ve desteklemektir. Ulu Önder Atatürk’ün bize ışık tutan şu sözleriyle sözlerime son vermek istiyorum; ‘Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur’. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, yöneticilerimize ve milletimize hayırlı olmasını diler, sevgi ve saygılarımız sunarım. İlköğretim haftamız kutlu olsun.”dedi.