Ana sayfa GÜNDEM Yıldızkaya: “Kendimizden şüphemiz yoktu”

Yıldızkaya: “Kendimizden şüphemiz yoktu”

1822
0

Yıldızkaya: “Her kesimden oy alacağız”

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin 13 Eylül’de Polatlı Belediye Başkanlığına adaylığını ilan ettiği Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, yerel seçim hazırlıkları hakkında genel bir değerlendirmede bulundu. 

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Polatlı’ya gerek kendisini yeniden Polatlı Belediye Başkanlığına aday göstermesinin ardından ilk kez konuştu. Başkan Yıldızkaya, yoğun programına rağmen adaylık süreci hakkında soruları cevapsız bırakmadı. Yıldızkaya, adaylığının açıklanmasına ilişkin ilk yaptığı değerlendirmede “Kendimizden şüphemiz yoktu” dedi. 2014 yılında verdikleri tüm sözleri yerine getirdiklerini belirten ve 2014 yılında yaklaşık %48 oy oranı ile seçildiklerini de hatırlatan Yıldızkaya, 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerinde bu oranın %60’ın üzerinde olacağını beklediklerini söyledi.

Başkan Yıldızkaya, şunları söyledi:

>>>Genel Başkan Sayın Devlet Bahçeli geldi ve isminizi zikretti. Ama ondan öncesinde o kadar büyük bir merak vardı ki, Mürsel Yıldızkaya olacak, olmayacak söylemleri kulisler uzunca bir zaman bu sorularla çalkalandı. Şimdi bu meraklar giderildi. Bu süreçte siz neler yaşadınız, neler hissettiniz ve adaylık süreciniz hakkında neler söyleyeceksiniz?

“2013 yılının Mayıs ayında, Sayın Genel Başkanımız yine Polatlı’ya gelmişti, heykel meydanındaki bir mitingde adaylığımı açıklamıştı. O gün Türkiye’de ilk defa aday açıklanan belediye başkan adayıydım. Tabi ki çalıştık gayret ettik Sayın Genel Başkanımız takdir etti. Hemşerilerimiz destek oldu, Allah nasip etti, bu göreve geldik ve geçen 4 buçuk yılda da ben bilgim, tecrübem, yeteneğim, dağarcığımda ne varsa bu şehre hizmet etmeye çalıştım. Tabi bunun takdirini Polatlı halkı yapacak. Son dönemde de seçimler yaklaştıkça tabi ki siyaset konuşuluyor, yerel seçimlerin atmosferi genel seçimden daha da farklı olur. İnsanların mevcut belediye başkanının siyasi duruşunu, geçmişini, geleceğini, bundan sonrasını konuşmaları çok doğal, ben bunu saygıyla karşılıyorum. Ama tabi gıyabımızda yapılan spekülasyonlar çokçaydı, ben de bunu duyuyordum ama spekülasyonlara cevap vermek doğru değildi. Zaten bizim kendimizden şüphemiz yoktu. Sayın Genel Başkanımızla defalarca Genel Merkezimiz içerisinde görüştük. Kendilerini Polatlı’ya ziyaretlerini zaten talep etmiştik. 13 Eylül kutlamalarımız sebebiyle 13 Eylül günü olmasını planlamıştık. Bizden önce de sadece Etimesgut Belediyesi ile ilgili Ankara’da bir toplantı yapıldı. Etimesgut Belediyesi’nin festivali vardı, Sayın Genel Başkanımız orada Sayın Başkanın adaylığını ilan etti, ondan sonra da Polatlı’ya geldi. Bizi onurlandırdı, kendilerine teşekkür ediyorum.”

“Halkımızın teveccühünü kazanmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz”

“Biz dün olduğu gibi bugün de bu şehre değer katmaya, bu şehrin sorunlarına çare üretmeye, hemşerilerimizle birlikte olmaya, elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Nihaiyi  kararı vatandaşlarımız verecekler. Herkesin siyasi görüşüne saygımız var. İktidar partisinden muhalefet partilerine kadar her bir partinin Polatlı’da çok kıymetli mensupları var. Buna saygı duyuyoruz ama yerel seçimlerin atmosferi her zaman farklı olur. Yerel seçimlerde oy geçişgenlikleri de çok farklı olur. Bu da adaya, projeye, Belediye Meclis listesine, adayın şahsına, seçim vaatlerine, beyannamesine, mesaja, üsluba vs. bağlıdır. Biz yine halkımızın teveccühünü kazanmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

>>>Genel Başkan Bahçeli’nin Büyükşehirlerde AK Parti ile bir ittifakın söz konusu olabileceği ama İlçe bazında bunların söz konusu olmadığı şeklinde konuşmaları vardı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

“Sayın Genel Başkanımızın ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Cumhurbaşkanımızın da buna benzer cümleleri var. Ama henüz ittifakın ne şekilde olacağı, bütünüyle mi bir ittifak olacak yoksa bölgesel ittifak mı yapılacak şeklinde netlik yok.  Genel Başkanların görüşleri bu konuyu nihayetlendirecek, onlar karar verecek. Ben kişisel öngörümü söylersem; ittifakın büyükşehirlerde olacağını ama ilçelerde, Anadolu’nun birçok yerinde bunun olabilmesinin zor olacağını düşünüyorum. Çünkü yerelde siyaset yapmak çok farklıdır. Yerel seçimlerin atmosferi iklimi çok farklıdır. Dolayısıyla ben yerelde ittifak ön görmüyorum. Bu benim kişisel kanaatim ama önümüzdeki günlerde parti genel merkezleri böyle bir karar alırsa da bizler bu karara saygı duyar gereğini yaparız.”

>>>2014 seçimlerinde sağ ve sol kesimden çok büyük destek aldınız. Birçok kesim tarafından oldukça sevilmenize rağmen çokça da eleştiri alan başkanlar arasındasınız. İnsani olarak her zaman sizi sevenler bazı stratejik hatalar yaptığınızı ve en önemli unsur imarla ilgili bazı hatalar yaptığınız dile getiriliyor. Bu eleştiriyi yapanlara neler söyleyecek siniz?

“Tabi ki biz insanız, hata yapmadık demek doğru olmaz, hatalar yapılır ama telafisi mümkün olan hatalar vardır olmayan hatalar vardır. Bahsettiğiniz imar konusuyla ilgili, bir takım art niyetli çevrelerin ısrarla, bilerek, isteyerek yapılan işi bizim üzerimize yıkmak istediğini düşünüyorum ve tasarlayarak şahsımızı buradan yıpratmak niyetiyle yola çıktıklarını biliyorum. Bunun doğru olmadığını belirtmek istiyorum. Keşke 2014’te olduğu gibi şehirdeki imar çalışmalarının bütün yetkisi bizde olabilseydi, maalesef değil. Şuanda Polatlı Belediyesinin bu konudaki yetkisi, bu konudaki salahiyeti parselasyon yapma içerisinde değildir. Yani bahsi geçen emsalleri planı yapan, onaylayan, hazır hale getiren Büyükşehir Belediyesidir. Her yerde böyle maalesef. Ben bunu doğru bulmadığımı söylüyorum. Keşke bu yetki bende olsa çünkü Polatlıyı en iyi biz biliriz. Polatlı’yı Ankara’da oturarak yönetmek kolay değildir ve nitekim 6360 sayılı yasanın aksayan yönleri de herkesçe görülmektedir. Belirli dar bir çerçevede, şahsımı yıpratmak isteyen, hedef alan bir kitlenin bu konudaki tevziatlarına ben kulağımı tıkadım. Muhatap almadım, işime baktım. Keşke yaptıklarımızı görselerdi. Keşke bizim seçim sathında halka verdiğimiz bugün hayata geçirdiğimiz insanların içinde olduğu projeleri görselerdi. Halka dokunan yanında olan anlayışımızı hissetselerdi. Keşke öyle bir siyaset yapsalardı.”

Siyaset bugün dedikodu noktasında yapılmak isteniyor”

“Polatlı’da bilenler bildiklerini, siyaset yapacaklar da siyasetlerini halka açık yapmalılar. 4 tane günlük yerel gazetemiz var, haftalık gazeteler var, Radyolar var, Sosyal medya diye bir olgu var şuanda… Keşke herkes çıksaydı buradan görüşlerini, kanaatlerini, tespitlerini, eleştirilerini açık açık yapsalardı. Biz de bunlara cevap verebilseydik veya veremeseydik. Siyaset bugün bu noktada değil, maalesef siyaset bugün dedikodu noktasında yapılmak isteniyor. Ben bunu doğru bulmuyorum. Biz açık şeffaf bir anlayış sergiledik. Allaha şükür halkımızın yanındayız. Halkın da gözündeki ışığı görebiliyoruz, vatandaşlarımızın bize olan hürmetini sevgisini görebiliyoruz, zaten bizi ayakta tutan budur. Belediye Başkanı tabi ki zor bir görev ama hemşerilerimizin bize olan desteği, onların gözlerindeki ışık, onların sevgisi, bizim gücümüze güç katıyor, hizmetlerimizin devamlılığını sağlıyor.”

“%60’ı geçeceğini düşünüyorum”

“Bu seçimde de bir önceki seçimde olduğu gibi her kesimden oy alacağız inşallah, ben bunu gözlemleyebiliyorum. Hatta elimizde veriler var, dünden daha çok oy alacağız. 2014 Mahalli seçimlerinde %48 civarında bir oyla seçilmiştik ki bu aldığımız oy Polatlı Belediyesinin Belediye başkanları içerisinde en yüksek orana ulaşan oydur. Hatırlarsınız biz burada %20lerle 25lerle belediye başkanını seçiyorduk. %48le seçilen bir belediye başkanıyım ben ama önümüzdeki dönem Allah nasip ederse bunun %60’ı geçeceğini düşünüyorum. Bunu da mübalağa etmiyorum elimizde veriler var. Başka partilerin yaptırdığı kamuoyu yoklamaları var. Biz 2014 yılından bu yana edindiğimiz tecrübemizle, birikimimizle, konuya olan ilgimizle, şehrimize daha çok hizmet edebileceğimizi düşünüyoruz.”

>>>Diğer siyasi partilerde de aday adayları konuşulmaya başlandı. Rakiplerinize karşı nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz?

“Onların önlem almasını tavsiye ediyorum. Onlara karşısında 4 buçuk 5 yıldır belediye başkanlığı yapan, verdiği sözleri tutmuş, halk ile bütünleşmiş, halkını Polatlı’yı çok seven, halkın da onu sevdiği bir belediye başkanı var. Tabi ki bu bir yarıştır, ben herkese başarılar dilerim. Ama ben hiç bir parti adayı ile ilgilenmiyorum. Hangi partide kimin olacağı beni ilgilendirmiyor, ben yoluma çıktım, yoluma devam ediyorum ve herkesin desteğini bekliyorum. Tavsiyem biran önce işe koyulsunlar.”

>>>Partinizle birlikte adaylığınız açılandıktan sonra hazırlıklarınıza hemen başladınız mı?

“Tabi ki başladık ve bu konuda çalışmalarımız da vardı. Seçim beyannamemiz, programların yapılması, Teşkilatlarımızın eğitim alması, hedef kitlelere ulaşılması, seçim müziğine kadar planlamalarımız var şuanda. Biz çalışıyoruz biz alandayız. Zaten bu olmadan da biz alandaydık, işimizi yapıyoruz. İddia ediyorum; son dönemlerde halkla bu kadar iç içe, halkın yanında bir dönem Polatlı yaşamadı. Bundan dolayı son derece mutluyuz.”