Ana sayfa GÜNDEM Özel: “Çocuğa; bedenini aklıyla buluşturma fırsatı vermeliyiz”

Özel: “Çocuğa; bedenini aklıyla buluşturma fırsatı vermeliyiz”

637
0

Özel’den “Eğitici oyun alanları” önergesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi MHP Meclis Üyesi Mahir Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisine, çocuklara eğitici öğretici park alanları yapılması konusunda önerge verdi.

MHP Meclis Üyesi Mahir Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisine, çocuk oyun alanları hakkında önerge verdi. Özel’in önergesinde; çocuklar için ufuk açıcı oyunların yer aldığı oyun alanlarının Ankara ve tüm ilçelerine yapılması yer aldı. Özel, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu ciddi konuyu gündeme taşıdık”

“Çocuklarımızda oyunu eğitime dönüştüren, oynarken eğiten ve öğreten, çocuğun bu düzen içinde kendisinin kurguladığı heyecanı, yarışı ve serüveni; keyifle oynanan, ufuk açıcı oyunlar oluşturmasını hedefleyen sistemler düşünülmelidir. Çocuklarımıza artık Ali yat yat uyu değil; “Ali ara, bul, sor, sorgula, aklı kullan ve uygula” eğitiminin temelini oluşturmak adına, temel oyun uygulamalarına geç kalmadan başlamamız gerektiği açıktır. 3 Eylül 2018 tarihli Polatlı Belediye Meclisi ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclislerine verdiğimiz önergelerle” bu ciddi konuyu gündeme taşıdık. Bilim insanı hedefliyorsak, Geleceğimiz çocuklarımıza nasıl sağlam sınırları olan,  güvenilir vatan topraklarını bırakmayı hedefliyorsak, aynı hedefi varlık nedenimiz çocuklarımıza temel eğitimde ve öncesinde henüz oyun çağındaki genç beyinlerini, dünya milletler liginin üst düzey toplumundaki sistemlerle donatmak durumundayız. Bilim ve ileri teknoloji üretmenin ve adı geçen toplumlarla başa baş mücadele etmenin başkaca çaresi bulunmamaktadır. Çocuklarımızda oyunu eğitime dönüştüren, oynarken eğiten ve öğreten, çocuğun bu düzen içinde kendisinin kurguladığı heyecanı, yarışı ve serüveni; keyifle oynanan, ufuk açıcı oyunlar oluşturmasını hedefleyen sistemler düşünülmelidir.

“Kreş ve anaokulları bünyesinde de destek olunmalıdır”

“Çocuğa bedenini aklıyla buluşturma fırsatları sunan, özgüvenin oluşması sağlamalı, beyinsel hiç bir gelişim kazandırmayan gereksiz tekrarlardan kurtarılmalıdır. Yaratıcı – keşfedici, beceriler kazandıran, tasarımlar yanında; tırmanma, yol bulma, denge sağlama gibi yetenekleri geliştiren iç içe düzeneklerden oluşan sistemlerde olmalıdır. Çocuğun oyun sırasında aklı ve bedeni aktif kılmayı temel hedef alan  oyun alanlarını, bu konuda (gerekirse) Milli Eğitim Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve diğer ilgili  kuruluşlarla işbirliği yaparak sağlanacak eğitimci yada uzmanlarca çocuklarımıza, oyun alanları dışında, kreş ve ana okulları bünyesinde de destek olunmalıdır Bu doğrultuda eğiten, yönlendiren oyun parkları ve alanları kompleksinin; Ankara Büyükşehir Belediyemizin tüm ilçeleri de dahil olmak üzere kurulması ve oluşturulması hususundaki  önergemin gündeme alınmasını arz ederim.”