Ana sayfa GÜNDEM Dereköy: “İsmail Gaspralı’yı vefatının 104.yılında rahmetle anıyoruz”

Dereköy: “İsmail Gaspralı’yı vefatının 104.yılında rahmetle anıyoruz”

462
0
PAYLAŞ

Dereköy, Gaspralı’yı andı

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, İsmail Gaspralı’nın vefatının 104. Yıl dönümü nedeniyle anma mesajı yayımladı.

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, Milliyetçi ünlü fikir adamı İsmail Gaspralı’yı vefatının 104.yılında andı. Dereköy, mesajında şunları söyledi:

“İsmail Gaspıralı, 20 Mart 1851 tarihinde Kırım’ın Bahçesaray şehri yakınlarındaki Avcıköy’de doğdu. Moskova Harp Okulu’nda öğrenim gördü. Daha sonra arkadaşı Mustafa Mirza Davidoviç ile birlikte Rum asilerine karşı mücadele eden Osmanlı güçlerine katılmak için İstanbul’a gitti. Fakat yolculuğu sırasında yakalanarak alıkonuldu. 1868’de Bahçesaray’da bulunan Zincirli Medresesi’nde Rusça öğretmenliğine başladı. 1872’de buradan ayrılarak Paris’e gitti. 1874’de de Osmanlı Devleti’nde zabit olmak amacıyla İstanbul’a geçti. Ancak bu hayalini gerçekleştiremeyerek Kırım’a geri döndü. 1878’de Bahçesaray belediye başkan yardımcısı seçildi. 1 yıl sonra da başkanlık makamına getirildi. Beş yıl boyunca da bu görevini sürdürdü. Öte yandan Tercüman-ı Ahval-i Zaman gazetesini de çıkardı. İsmail Gaspıralı, 24 Eylül 1914 tarihinde Kırım Bahçesarayda hayatını kaybetti.”

“Bu Harekete Güç Veren Ruh Milliyetçiliktir”

“Gaspıralı’nın  ilk hamlesi cehalet ile mücadele olmuştur.  Gaspıralı çıktığı yolda çeşitli engellerle karşılaşmış fakat bunlara akılcı çözümler üretmiştir. Gaspıralı sadece fikir adamı  değil, aksiyon ve mücadele adamıdır. Gaspıralı milli şuurun inşasını amaçlamıştır. Bu amaçla Tercüman Gazetesini çıkarmış ve bu gazete Türk Dünyasında çok derin bir karşılık bulmuştur. Gaspıralı zorluklar karşısında yılmayan bir yapıya sahiptir.  Gaspıralı dil konusuna büyük önem veriyordu. Gaspıralı  mutlak suretle herkesin Türkçe bilmesini istiyordu . Ayrıca Ruslara karşı kendi haklarını savunmak için Rusçanın da bilinmesini istiyordu. Gaspıralı giriştiği mücadelede en önemli gücü milletten alıyordu. Bu harekete güç veren ruh milliyetçilikti. Dilde,fikirde,işte birlik sloganı Gaspıralı’nın yürüttüğü mücadelenin en veciz anlatımıdır.Gayesi İdil Türklerini ,Özbekleri, Kırgız ve Kazakları, Oğuz Lehçesiyle konuşan Türkmenlerle, Azerbaycanlıları ve  Kırımlı Tatarları ile Osmanlı Türkleriyle ortak bir dil etrafında buluşturmaktı. İsmail Gaspıralıyı vefatının 104.senesinde rahmetle anıyoruz.”