Ana sayfa GÜNDEM Saklı Cennetlerimiz; “Çıralı”

Saklı Cennetlerimiz; “Çıralı”

327
0
PAYLAŞ

3 km’lik upuzun Çıralı sahilinin bir ucu ünlü Olimpos, diğer ucu Yanartaş. Çıralı, koruma altındaki Beydağları ( Olympos ) milli parkı sınırları içinde olduğundan tatil köyü yapılaşmalarından uzak, yeşillikler içinde doğası ve harika bir denizi olan bir yer.

Çıralı, Antalya Kemer yakınlarında; Kemer’e 40 km, Antalya’ya 80 km uzaklıkta. Antalya’ya yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Kemer Kumluca ana yolundan ayrıldıktan sonra orman içinden giden hafif virajlı yoldan arabayla yaklaşık on dakikada Çıralı’ya ulaşılıyor.

Çıralı sahili aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtladığı bir yer. Yaz aylarında kafesle koruma altına alınmış birçok yuva görmek mümkün. Kaplumbağaların yolunu bulabilmeleri için plajda gece ışıklandırma yasak ve denizin hemen kıyısına şezlong konulmuyor.

Çıralı sahilinin bir diğer ucu da Yanartaş. Bir dağ tepesindeki Yanartaş’ta doğal gaz çıkışından kaynaklanan, taş içinden çıkan alevler geörmek çok ilginç. Yürüyerek çıkılan Yanartaş’a çıkmak biraz yorucu olsa da çok eğlenceli. Beycik, yükseklerde hava sıcaklığının birkaç derece düştüğü çok net hissedilebilen yerlerden. Ağaç dallarına kurulmuş olan restoranlarda bir şeyler yiyip içmek huzurlu…

Çıralı, sırtını koruma altındaki ve yerleşim olmayan bir dağa yaslamış, dolayısıyla etrafta ışık kirliği olmadan yıldızları izlemek mümkün. Çıplak gözle bile geceleri cırcır böcekleri eşliğinde neredeyse tüm Samanyolu görülebiliyor. Üstelik geceleri hiç sivrisinek de yok. Bir hamağa uzanıp şöyle bir yıldızları izlemeyeli ne kadar oluyor, sadece onun için bile Çıralı’ya tatile gidilir…