Ana sayfa GÜNDEM Uluslararası Gençlik Çalıştayı’nın ilk günü

Uluslararası Gençlik Çalıştayı’nın ilk günü

501
0

Kahramankazan Belediyesi Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen Uluslararası Gençlik Çalıştayı başladı.

30 ülkeden 130’a yakın yabancı öğrencinin katıldığı çalıştayın ilk gününde Türk milletinin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadele katılımcılara anlatılırken, Türkiye’nin tanıtımı yapıldı.

Törene Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, TBMM İdare Amiri ve Ankara Milletvekili Orhan Yeğin ile davetliler katıldı. Çalıştaya İspanya, Hollanda, Kosova, Polonya, Hindistan, Arnavutluk, Azerbaycan’ın da aralarında bulunduğu 30 ülkeden 130’a yakın öğrenci katıldı.

Sizlerin şahsında tüm dünya

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, törende yaptığı konuşmada, belediye başkanı seçildiği 2004 yılından bu yana geride kalan 14 yılda büyük bir değişim ve gelişim gösterdiğini söyledi. Ertürk, şöyle konuştu:

“Kazan köyü diye tabir dilen ilçemiz bugün metropol bir ilçe. Artık sadece küçük ölçekte etkinlikler yapmakla kalmıyoruz uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Yerel yönetim noktasında bir şehrin sadece alt yapı, üst yapı, sosyal alanlarıyla değil, azim ve kararlılıkla beraber katılımcıya şeffaf, hesap verilebilir bir yönetimin nasıl olabileceğini gösterdiğimizi ifade etmek istiyorum. 28 üniversiteye tez konusu olmuş Kahramankazan’daki değişim ve gelişim bizleri mutlu ediyor. Biz hep beraber gelişen ve değişen dünya şartlarında sevgi dilini kullanarak dünyanın acımasızlıkları karşısında gençler olarak, hep birlikte el ele vererek farklı renklerle beraber bizden sonraki nesillere yaşanabilir, sevgi dolu, barış dolu bir dünya bırakma noktasındaki çabalarımız sürecek. Yalnızca aziz milletimizin değil İslam aleminin vee mazlum milletlerin de umudu olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti 2023 hedeflerine ulaşacaktır. Dünyaya barış ve sevgi dilinin hakim olması için çalışmalarını sürdürecektir. Çalıştayımızın sizlerin şahsında tüm dünyaya Türkiye’nin doğru anlatılması ve ön yargıların ortadan kaldırılmasına yarar getirmesini temenni ediyorum.”

Kahramankazan’a övgü

Rektör Haberal da, Kahramankazan Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Gençlik Çalıştayı’nın son derece önemli olduğunu belirterek, Kahramankazan’ın Ankara’daki ilçeler içinde en hızlı gelişen, değişen ve teknolojiyi takip eden ilçe haline geldiğini söyledi.

Türkiye’yi tanıdılar

Törende öğrencilere Türkiye’nin tanıtıldığı bir sinevizyon gösterisi izlettirildi. Törende seymen ekibinin Ankara yöresi halkoyunlarına dair sunduğu gösteri yabancı öğrencilerden büyük alkış aldı. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nin öncülüğünde gerçekleştirilen çalıştaya Türkiye Belediyeler Birliği, Türk Kızılayı, Başkent Üniversitesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı,  AB Başkanlığı da destek verdi.

15 Temmuz’u anlattılar

Çalıştayın ilk gününde Prof. Dr. Ruşen Keleş ve Avrupa Komisyonu’ndan Gaye Doğanoğlu öğrencilere Avrupa Komisyonu ve demokrasi hakkında bilgi verdi. Türk milletinin 15 Temmuz hain darbe girişiminin engellenmesinde verdiği destansı mücadelenin anlatıldığı “15 Temmuz Gecesi” isimli toplantı düzenlendi. Toplantıya Kahramanakazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, 15 Temmuz gazileri Derya Can ve Yusuf Yıldırım ile Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör konuşmacı olarak katıldı. Başkan Ertürk ve gaziler Can ile Yıldırım toplantıda yabancı öğrencilere Türk milletinin destansı zaferini ve verilen mücadeleyi anlattı. Hayrettin Güngör

Renkli etkinlikler

9 Eylül’e tarihine kadar sürecek çalıştayda gönüllülük ve sivil topluma katılım, katılımcı demokrasi, gençlik faaliyetlerine mültecilerin entegrasyonu, gençler arasında ayrımcılık ve aşırılık başlıkları gibi konular da masaya yatırılacak.