Ana sayfa GÜNDEM Tarhan: “Çocuklarınızı meslek odamıza kayıtlı servislere verin”

Tarhan: “Çocuklarınızı meslek odamıza kayıtlı servislere verin”

1217
0

Tarhan: “Çocuklarımızın güvenliğinden hepimiz sorumluyuz

Polatlı Şoförler Odası Başkanı İsmail Tarhan, dün bir basın toplantısı düzenleyerek okul servis araçlarındaki güvenlik önlemleri ve yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgi verdi, aileleri meslek odasına kayıtlı olan servis aracı tercih etmeleri konusunda uyardı.

Polatlı Şoförler Odası Başkanı İsmail Tarhan, dün düzenlediği toplantı ile okul servisi firmaları ve basın mensupları ile bir araya geldi. Polatlı Şoförler Odası Başkanı İsmail Tarhan, okulların açılmasına sayılı günler kala bir toplantı düzenleyerek servis araçları konusunda önemli hususlarda bilgilendirmede bulundu. Tarhan; “Çocuklarımız ülkemizin geleceğidir. Onların güvenliğinden hepimiz sorumluyuz. Odamıza kayıtlı olmayan servis araçları tercih edilmemelidir.”şeklinde uyarıda bulundu.

“Meslek odasına kayıtlı araçlar tercih edilmelidir”

Çocukların mutlaka Şoförler Odasına kayıtlı servis araçlarına yazdırılması gerektiğini vurgulayan Tarhan; “Yeni bir eğitim öğretim dönemi yaklaşıyor. Çocuğunun güvenli şekilde okula gidip eve dönmesini her anne baba istiyor. Veliler daha uygun fiyat olsun ya da şu kişi nasılsa tanıdık diye düşünerek rastgele bir servis aracı ile anlaşıyor. Çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır. Onların başına herhangi bir şey geldiğinde servis aracı kimin üzerine kayıtlı, şoför kimdir her şeyi öğrenebilmek ve işlem yapabilmek için mutlaka ilgili meslek odasına kayıtlı araçlar tercih edilmelidir” diye konuştu.

Ulusal meslek standardı ile mesleğin tanımı yapıldı

Bu alanda servis aracı şoförü ulusal meslek standardının 2013 yılında hazırladıklarını ve bu standardın Resmi Gazetede yayınlandığını belirten Tarhan; “Söz konusu ulusal meslek standardı ile mesleğin tanımı yapıldı. Buna göre, öğrenciler servis araçlarına rehber personel eşliğinde bindirilerek yaş gruplarına ve fiziksel özelliklerine göre oturtulacak, her öğrencinin emniyet kemeri takması sağlanacak. Servis aracı şoförü trafikte kurallara uygun bir şekilde güvenli bir sürüş gerçekleştirecek. Öğrenciler rehber personel yardımıyla araçtan indirilecek. Servis aracı şoförü öğrencileri araçtan indirdikten sonra araçta unutulan malzeme olup olmadığını kontrol edecek, Öğrenciler servis aracına alınırken mevcut listeye göre öğrenci sayısının tam olup olmadığı kontrol edilecek. Servis aracı şoförleri ilgili meslek kuruluşları tarafından verilecek eğitimleri de takip etmekten sorumlular. İlgili kurumlar okul servis araçlarına ilişkin yapacakları düzenlemelerde, servis aracı şoförü ulusal meslek standardını göz önüne almaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Başkan Tarhan, konuşmasının sonunda öğrencileri güvenle teslim edebileceğiniz, odaya kayıtlı tur şirketlerini şu şekilde sıraladı: Mesut Tur, Yavuzer Tur, Güler Tur, Kocabay Tur, Halis Tur, Gül Tur, Öz Yaman Tur, Öz Doğuş Tur, Mercan Tur, Doğuş Tur, Sedef Tur.