Ana sayfa GÜNDEM Ovacık: “Üretim ekonomisi terk edilmiş, borçla borç çevirmenin sonuna gelinmiştir”

Ovacık: “Üretim ekonomisi terk edilmiş, borçla borç çevirmenin sonuna gelinmiştir”

748
0

CHP, danışma kurul toplantısı yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı, geçtiğimiz gün danışma kurul toplantısını gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığınca, Ankara İl Yönetiminden isimlerin katılımıyla danışma kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıya, CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık ve Yönetiminin yanı sıra; CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, İl Başkan Yarımcıları Feramuz Şaşkın ve Celalettin Özgen ile çok sayıda partili katıldı. Toplantının gündeminde, 24 Haziran seçimleri, kurultay tartışması ve yerel seçimler vardı.

“Yatırımların betona yapılmasının sonucunu görmekteyiz”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantının açılış konuşmasını CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık yaptı. Ovacık, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “16 Nisan Referandum ile alt yapısı oluşturulan, 24 Haziranda Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi adıyla tek adam rejimine evirilen ülkemiz, son ekonomik krizle beraber, siyaseten ve ekonomik olarak savrulur hale getirilmiştir. Dövizin önü alınamamaktadır. Cari açık ve borç yükü ekonomiyi son derece kırılgan hale getirmiş, 16 senedir ülkeyi yöneten AKP zihniyeti maalesef ki duvara toslamıştır. Değerli arkadaşlar deniz bitti, maalesef ki bir zihniyetin hatasını şimdi hep birlikte sancılı bir şekilde çekmek durumundayız. Yatırımların betona yapılmasının sonucunu görmekteyiz. Üretim ekonomisi terk edilmiş, borçla borç çevirmenin sonuna gelinmiştir. Acil olarak, bu durumdan çıkış için, ülkemizin kritik sorunlarının çözümü için TBMM’nin olağanüstü toplanıp krize çözüm bulunması sağlanmalıdır. CHP olarak tüm bu olumsuz havada kendi iç tartışmalarımızdan hızla çıkıp, birlik bütünlük mesajının hem başta Genel Başkanımızca ve de çağrı kanadı olarak bir araya gelip ortak açıklama yapılmalıdır.”

“Belediye başkan adayımızı erken çıkarmak bizlerin elini güçlendirecektir”

“Partimizin 45 gündür tartışılan kurultay tartışmalarına son verilmelidir. Ortak bir deklarasyonla, iç tartışmalar yerel seçim sonrasına bırakılmalıdır.Artık içinde bulunduğumuz siyasi konjonktür, bir olmanın beraber olmanın zorunlu ve elzem olduğu bir dönemdir. Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe olarak, gerek 16 Nisan Referandum olsun, gerek 24 Haziran seçimlerinde olsun elimizden gelen çalışmayı gösterdik, maalesef Polatlı oylarımız % 3.7 gerilemeyle 11.617 oya geriledi, % olarak da 15.6 oya tekabül ediyor. 1 Kasım seçimlerinde %19.20 oyumuz var idi. Önceki toplantımızı yerel seçimlere bir sene kala düzenlemiştik. Bu gün de vurgulamak isterim ki Belediye başkan adayımızı erken çıkarmak bizlerin elini güçlendirecektir. Adaylık düşünen arkadaşlarımızın en kısa sürede ilçemize müracaatlarını yapmaları gerekiyor.”

“Ankara genelinde de puan kaybederek bu seçimlerden çıkmış bulunmaktayız”

Daha sonra CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener kürsüye geldi. Güvener, yaptığı konuşmada şu ifadeler yer verdi: “Polatlı’ya her geldiğimizde buradan enerji alıp gidiyoruz, değerli fikirler alıp gidiyoruz.Aslında ben sorunlarımız hakkında hepinizin düşüncelerini alarak, bütün Ankara’daki üyelerimizin,ilçelerimizin görüşlerini alarak, arkadaşlarımızın isteği doğrultusunda ilerlemeyi düşünüyorum.24 Haziran’da biz erken seçime gitmedik, baskına çevrilmiş bir erken seçime gittik.Seçim sonuçları da hem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, hem milletvekilliği seçimlerinde arzu ettiğimiz başarıyı yakalayamadık Türkiye genelinde bunu söyleyebilirim.Ankara özelinde de 25 ilçemizin 25’ininde dolayısıyla Ankara genelinde de puan kaybederek bu seçimlerden çıkmış bulunmaktayız.Öncelikle 24 Haziran Seçimleri’nin analizini iyi yapmamız gerekmektedir.Nerde hata yaptık ? Niye hata yaptık ? Neye hazırlanmadık ? Bunca yoksulluğa,bunca yolsuzluğa,eğitimde içinden bu kadar çıkılmaz durumları,dış politikadaki rezaletlere rağmen,demokrasideki gerilememize rağmen ve de toplumdaki bütün kutuplaşmaya rağmen biz 24 Haziran’da neden iyi bir adım atamadık, sorunumuz nerede öncelikle iyi analiz edilmesi lazım.Geçmişi doğru çözümlemezsek, önümüzdeki yerel seçim sürecinde olumlu bir şey görme şansımız az. İlk amacımız 24 Haziran Seçimleri’ni iyi bir şekilde değerlendirmekken yaşadığımız kurultay istemi nedeniyle, biz parti olarak,genel merkezimiz olarak da,ilçeler olarak da,il olarak da bu süreci maalesef geciktirmiş bulunmaktayız.Yaptığımız dayanışma toplantılarıyla 24 Haziran seçimlerini iyi analiz ederek, doğru bir yerel seçim stratejisi çizmemiz gerekiyor.”

“Kaybettiğimiz mahallelerdeki oy kayıplarının temel sebeplerini araştırmalıyız”

“Biz Türkiye’nin en demokratik partisiyiz ve en üst seviyede eleştiriler olacak öneriler olacak biz de bunları değerlendireceğiz.Kaybettiğimiz mahallelerdeki oy kayıplarının temel sebeplerini araştırmalı aynı zamanda kazandığımız yerlerde de neler yaptığımız ortaya koymalıyız.Bunlar toplumsal sebepler mi ? Siyasetten kaynaklanan sebepler midir ? Partimizin tercihlerinden kaynaklanan sebepler midir ? Bunların oranlarını il il, ilçe ilçe belirlemeliyiz.”

“Örgütsel anlamda zayıfız, örgütlerimiz var ama gerekli şeyleri yapamıyoruz”

“25 ilçede kadın kollarımız,gençlik kollarımız,ilçe koordinasyon merkezlerimiz var, resmen seçilmiş görev başında 750 arkadaşımız var, ama örgütsel anlamda zayıfız örgütlerimiz var ama gerekli şeyleri yapamıyoruz.Seçimde oy kaybetmemizin sebeplerinden bir tanesi de örgütün çalışma yöntemi ve örgütün maddi sorunlarından kaynaklanan sebepleri. Eylülden itibaren yerel seçim stratejisi belirlenerek, bu yolda çalışmalarımız başlayacak. Sizler de Polatlı olarak Polatlı özelinde yerel seçimlerde neler yapmamız gerektiğini, nasıl bir aday çıkarmamız gerektiğini, kazanacak adayda nasıl özellikler olması gerektiğini, kişiden ziyade bu özellikleri ve seçimi kazanacak adayın nasıl özelliklere sahip olacağı önemli.Biz Polatlı’da belediye başkanlığını mutlaka kazanmalıyız, üzerimizdeki ölü toprağını atmanın yollarından biri de yerel seçimlerde göstereceğimiz başarı olacaktır.”

“68 senedir tek başına iktidara gelemeyen bir partiyiz”

“Büyükşehirlerde başarı göstermemiz lazım, ilçelerde başarı göstermemiz lazım başka türlü bu gidişe dur diyemeyiz.Kim ne derse desin Cumhuriyet Halk Partisi karamsarlığı iyimserliğe, karanlığı aydınlığa çevirme potansiyeli olan yerel bir partidir,geleceği kazanmak için adım atacağız,birlikte yan yana omuz omuza savaşacağız.Çok çalışıp partimizi iktidara taşımaktan başka bir çaremiz yok. 68 senedir tek başına iktidara gelemeyen bir partiyiz, yapısal sorunlarımız var, değişimden dönüşüme ihtiyacımız var.Dolayısıyla bu partinin temel sorunlarını çözmeliyiz, bu çözüm yolu iki günlük bi kurultaydan geçmez,aday yarışına dönecek bir kurultaydan geçmez, belki de aylarca sürecek konferans ve toplantılarla bunun yanında içeriden ve dışarıdan iyi analiz ve etütlerle oluşacak bir tüzükten, neden 1950’den beri iktidar olamıyoruz ? İşte bunların konuşulması lazım tartışılması lazım ve sürekli çalışmalar yapılması lazım. Örneğin tüzüklere nitelikli üyelik getirilmeli, birinin referansıyla partiye geldiğin zaman bir müddet aday üye olarak kalacaksın, parti içi eğitimleri alacaksın, aidatını ödeyeceksin, bir defa sandık kurulu üyeliği yapacaksın, bu üçünü yaptığın zaman aday üyelikten, nitelikli üyeye geçeceksin. Ne yaparsak birlikte yapacağız, imza toplamı olayı sıkıntılı bir durumdur geçmişte diğer partilerde ve kendi partimizde buna şahitlik ettik, kim seçilirse seçilsin yarısı destekleyecek yarısı karşısında olacaktır.Gündemimizde ABD ve Suriye sorunları varken,ekonomi böyleyken ve yerel seçim öncesinde gündemimizin bu olmaması gerektiğini söyledik, ihtiyaç kurultay değildir ortak akıldır.Bizim açıklamamız her iki tarafında ortak bir akıl ile yerel seçimlere hazırlanması gerektiğidir.Umarım yeterince açıklamışımdır,sizin de görüşlerinizi tekrardan önemsiyorum,çok aydınlatıcı görüşlerde bulacağımı biliyorum,hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum, çok teşekkür ediyorum.”