Ana sayfa GÜNDEM Yanımızdaki Osmanlı Tarihi Hazinesi : BÖLÜM-8 II.Murat(1404-1451)

Yanımızdaki Osmanlı Tarihi Hazinesi : BÖLÜM-8 II.Murat(1404-1451)

872
0

Geçen sayımızdan itibaren Osmanlı Tarihimizi ve padişahlarımızı sizlere tanıtmaya başladık. Bu konudaki ilk araştırmamızı, Osmanlı Devleti’nin fikir babası ve manevi kurucusu olarak addedilen Şeyh Edebali’yi sizlere tanıtacak ilimiz Bilecik’ten başlattık. Bilecik şehri Polatlı’ya iki buçuk saat mesafede bir kent. Osmanlı’nın kurulduğu ve dirildiği başkent olarak geçen bu il özellikle Şeyh Edebali Türbesi’ne ev sahipliği etmesi ve Ahilik biliminin yaşatıldığı bir yer olarak tarihte yer alıyor.

Bu yazı dizimizde Osmanlı’nın kuruluşundaki ilginç anekdotlar ve tarih sahnesinden aldığımız notlarla padişahlarımızı da  sizlere kısaca tanıtacağız. Bu arada her bölümde Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye verdiği nasihatten çeşitli bölümleri sizlere aktaracağız.

ŞEYH EDEBALİ’NİN OSMAN BEYE NASİHATI

“- Ey Oğul!

Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı.. Allah (c.c.) yardımcın olsun. Beyliğini mübarek kılsın. Hakkın yoluna yararlı etsin. Işığını parıldatsın. Uzaklara iletsin. Sana yükünü taşıyacak güç, ayağını sürçtürmeyecek akıl ve kalp versin.”

II.Murat (1404-1451)

Altıncı Osmanlı Padişahı II.Murat , 1404’te Amasya’da doğdu.Babası I.Mehmed (Çelebi Mehmed) , annesi ise Dulkadiroğlularından Emine Hatun idi.Şehzadeliği Bursa , Edirne ve Amasya’da geçti.Eğitimini devrin önemli alimlerinden aldı.11 yaşında iken devlet idaresi öğrenmesi ve askeri tecrübe kazanması için Yörgüç Paşa’nın lalalığında Amasya’ya gönderildi.Babası , I.Mehmed’in av sırasında rahatsızlanması üzerine I.Bayezid , İbrahim ve Hacı İvazlar Paşalar Amasya Valisi olan II.Murat’a haber verdiler.I.Mehmed 26 Mayıs 1421’de vefat etmesi üzerine şehzadenin gelip tahtına oturmasına kadar bir süre bu olay gizli tutuldu.II.Murat , henüz 17 yaşındayken 25 Haziran 1421’de , Bursa’da Osmanlı tahtına geçti.40 yaşına geldiğinde 12 Temmuz 1444’te Macarlarla yaptığı 10 yıl süreli bir Barış Antlaşması imzaladı.Bu antlaşmadan sonra Anadolu’da ve Balkanlarda güvenliği sağlayan II.Murat tahtını henüz 12 yaşındaki II.Mehmet’e  (Fatih Sultan Mehmet) bıraktı.Haçlı tehdidinin yeniden doğması üzerine ise yeniden tahta geçmek zorunda kaldı.17 Ekim 1448’de yapılan Kosova Savaşının , 20 Ekimde Osmanlı’nın kazanması üzerineyse Balkanlar kesin olarak Türk yurdu haline geldi , Selanik şehrini geri aldı ve haçlılar bir daha Osmanlılara saldırmayı göze alamadılar. II. Murad’ın , 6 oğlu ve 4 kızı vardı.Eşleri , Hüma Hatun , Hatice Halime Hatun , Mara Hatun’du.ERKEK ÇOCUKLARI : Şehzade Büyük Ahmed , Şehzade Alaaddin , Şehzade Mehmed , Şehzade Orhan , Şehzade Hasan , Şehzade Küçük Ahmed .

KIZ ÇOCUKLARI : Hatice Hatun , Fatma Hatun , Şehzâde Hatun , Erhundi Hatun idi.

İşte onun deyimleriyle söyledikleri : Ben , Osmanlıların balkanlarda kalıcılığını sağlayan Varna ve II.Kosova savaşlarında haçlıları büyük hezimete uğratan II.Murat Han’ım.Bursa , Edirne ve başka şehirlerde camiler ve imaretler yaptırdığım için Ebü’l Hayrat ile anıldım.

Türk diline ve kültürüne büyük önem verdim.Nice eserleri Türkçeye çevirttirdim.En büyük övüncüm İstanbul Fatihini yetiştirmek oldu.Onun her bakımdan yetişebilmesi , idari kabiliyet ve beceri kazanabilmesi için tahtımdan feragat ettim.

Bize mi ısmarladılar bu yalan dünyayı

Varalım zikir edelim bir iki gün Mevla’yı

Diyerek Manisa’ya çekildim.Sonra karışıklar üzerine tekrar tahta çıktım ise de oğlum Mehmet tam anlamıyla feth-i mübine hazır hale gelmişti.

II.Murat’ın merak edilen özelliği :  Müzik ve şiirden zevk alan padişah, sanatçılara ayrı bir önem vermiştir.

Osman Gazi’nin hastalığından dolayı oğlu Orhan’a yerini bırakması istisna edilirse bir padişahın kendi isteğiyle tahtını başkasına bıraktığı tek örnek ona aittir. Tahtı oğlu Mehmed’e iki defa bırakmasında görüldüğü gibi olgunluk ve bilgelik dolu davranışları yüzünden bazı kaynaklarda Padişah-ı hâkim (Bilge Padişah) olarak yazılmıştır.