Ana sayfa GÜNDEM Polatlı, 35 dereceyi gördü

Polatlı, 35 dereceyi gördü

608
0

Sıcak hava hafta sonuna kadar sürecek

Polatlı, yoğun sıcak havanın etkisi altında 35 derece sıcaklığı gördü, zorunlu olmadıkça saat 11.00-15.00 arası dışarı çıkılmamasını öneren uzmanlar güneş çarpmasına karşı da uyardı.

Hava sıcaklıklarının etkisini göstermesiyle birlikte insanlar güneşin tepede olduğu saatlerde gölgeliklere akın etti, kuşlar ve diğer hayvanlar ise su olan yerleri tercih etti. Polatlı’da hava sıcaklıkları 35 dereceyi gördü. Sıcaklıkların 35 dereceyi bulması ile bunalan insanlar, ağaç gölgelerinde sıcaktan korunmaya çalıştı. Serinlemek isteyen kuşlar da meydanda bulunan su kaplarına akın etti. Uzmanlar, zorunlu olmadıkça öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması gerektiğini belirtirken, vatandaşlar güneş çarpması yaşamaması için önlem anlamalarını önerdi. Hava sıcaklıklarının hafta sonuna kadar 32-35 derecelerde seyredeceği tahmin ediliyor.

Güneş Çarpması Nedir?

Güneş çarpması; aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması (%70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir. Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 1100-1500 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir.

Belirtileri

Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilen belirtiler güneş çarpmasını işaret eder. Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir. Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur. Kalp atışları düzensizdir. Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir.

Nasıl Korunmalı?

Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilen tavsiyelere uymak gerekmektedir. Meteoroloji Genel Müdürlüğünce sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 1100-1500 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır. Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır. İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır. İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır. Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir.