Ana sayfa GÜNDEM Toydemir Kırım Türkleri “Derviza” hazırlığında

Toydemir Kırım Türkleri “Derviza” hazırlığında

840
0
PAYLAŞ

Kırım Türkleri Derneği, Üyelerini Bilgilendirdi

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Toydemir Şube Başkanlığınca dün Toydemir Köyü Hatıra Ormanı sosyal tesislerinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Şubat ayında yapılan olağan genel kurul ile yönetime gelen Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Toydemir Şubesi Başkanı Vecdi Özgey ve Yönetim Kurulunca, üyelere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Başkanı Ümit Şilit, Toydemir Mahallesi Muhtarı İbrahim Harmankuyu ile dernek üyeleri katıldı. Toplantıda, ekim ayında yapılması planlanan, tatarların hasat bayramı etkinliği “Derviza” hakkında konuşuldu. Etkinlik için kesin tarih önümüzdeki günlerde açıklanacak. Programda ayrıca Kırım hatıra ormanında yeni yönetim tarafından yapılan çalışmalar ve değişimler oldukça dikkat çekerken, önümüzdeki aylarda yeniden fidan dikim etkinliği yapılacağı da edinilen bilgiler arasında yer aldı.

Özgey: “Toydemir’i Polatlı’nın örnek köyü yapmak için mücadele ediyoruz”

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Toydemir Şubesi Başkanı Vecdi Özgey, programda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Öncelikle 2018 yılının 12 Şubatında yapılan kongre neticesinde görevi devir aldık. Size isim isim ekibimi söylemek istiyorum. Başkan Yardımcım Havva, Genel Sekreterim Selçuk, Muhasibimiz Nihat, Veznedarımız Sedat, Yönetim Kurulumuzda Soner Akgül kardeşim, Denetleme Kurulumuz Başkanımız Gökmen. Görevi devir aldıktan sonra yoğun bir faaliyet içine girdik. Kısaca söyleyeyim öncelikle orman içi yollarımızı yaptırdık.  Belediye Başkanımıza müracaatımızla beraber bütün ağaçlarımızın çukurlarını açtırdık. Budamalarını yaptırdık. Odalarımızın komple mescidimiz tuvaletlerimiz, tesislerimiz dahil iç cephe dış cephe boyalarını yaptırdık. Bütün levhalarımız yenilendi. Yeni çeşmemizi yaptık. Faaliyetlerimize devam edeceğiz. Bugün burada toplanmamızın amacı bu çalışmalarımızı duyurmak. Bu yemeğin tertiplenmesinde, çalgılarımızın getirilmesinde bize tam destek veren Denetim Kurulu üyemiz Tayfun Toraman kardeşime, huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Burada fayans işlerinde olsun diğer sponsorlarımızda olsun baş sponsorlarımızdan biri Soner kardeşim hem yönetim kurulumuzda burada ona da teşekkür ediyorum. Biz de burada yapılan sponsorların gönderdiklerini yerli yerine koyduk. Bu hale geldik inşallah bundan sonra daha iyisini daha güzelini yapacağız. Burada fikirlerimizi bir araya getiriyoruz ortak noktada buluşuyoruz. Uğraşıyoruz didiniyoruz güzel bir emek çıkartıyoruz. Toydemir’i Polatlı’nın örnek köyü yapmak için mücadele ediyoruz.  İnşallah bundan sonra Genel Merkezimizin de desteğiyle, platformumuzun da desteğiyle güzel etkinlikler yapacağız.”

Şahin: “Toydemir şubemiz, ağaçlandırma çalışmalarıyla Türkiye’ye örnektir”

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ise yaptığı konuşmada; “Öncelikle Vecdi beyi tebrik ediyorum. Bu normal bir dernek çalışması veya köylerle çalışması falan değil yani Türkiye’de böyle bir şey yok. Ben her tarafı biliyorum. Hiç bir köyde bu şekilde bir çalışma, bir orman çalışması ben görmedim. Çünkü biz millet olarak ağaç düşmanı olan bir milletiz. Yani ağaçları biz keseriz ormanları yok ederiz. Ama orman kurmak gibi bir zihniyetimiz maalesef  yok. O bakımdan burada yapılan şey ben biliyorum aşağı yukarı kuruluşundan beri Vecdi beyin üstün gayreti ve arkadaşlarımızın da ona desteğiyle beraber yapıldı. O bakımdan burada yapılan çalışma örnek bir çalışmadır. Bir kere bunun altının net olarak çizilmesi lazım. Ve bunu yaşatılması ve devam ettirilmesi gerekiyor. Biz Kırım Dernekleri olarak aslında köylerde bir şube açmıyoruz. Türkiye’de otuza yakın şubemiz var. Ama köy derneği olarak şube yetkisi verdiğimiz bir balıkpınar var  gölbaşında. Balıkpınar da bir kırım köyü. İkinci olarak burası verildi ve başka yerde sadece temsilcilik veriyoruz. Ama buraya bir şube kurulma yetkisi verildi ve bu yapılan çalışmalar göz önüne alındı. Ben bundan şahsen çok memnunum. Ve bundan sonra buranın çok farklı şekilde gelişeceğini düşünüyorum. Burada ağaç dikme kampanyası her sene yapılıyor bu da zaten çok önemli bir hadise. Şimdi bunun tanıtılması bunun geliştirilmesi ve bunun kamuoyuna bir örnek teşkil edecek şekilde, bu örnek çalışmanın duyurulması lazım.  Burada daha önce tepreşler yapılıyordu ama karar aldık bundan sonra burada hiç yapılmayan, Kırımda çok yapılan Türkiye’de yapılmayan Derviza etkinliği yapacağız. Derviza bizim hasat bayramıdır, yani hasatlar toplandıktan sonra köylerde yapılan bir kültürel etkinliktir. Burada at yarışları olur güreşler olur folklor danslar yapılır. İnşallah bunu bu sene hayata geçiririz. Buranın sadece kırım köyü olması ötesinde, Kırım Kültürü yaşatılmasının ötesinde bir de tarihi bir yeri ve önemi var. Burası İstiklal savaşında Sakarya savaşının olduğu cephelerden birisi, burada bir karargah vardı. Bu bakımdan tarihimizin, cumhuriyet tarihimizin de önemli bir tarihi noktalarından birisi ve buradaki şehitlerimizin de rahmetle anılacağı güzel bir ortam olacaktır. Tekrardan tebrik ediyorum,  Türkiye Kırım dernekleri olarak bu şehir içerisinde hep beraber el birliğiyle güzel işler yapacağız.”dedi. Konuşmaların ardından çevre il ve ilçelerden gelen katılımcılara, canlı müzik eşliğinde çeşitli ikramlar sunuldu.