Ana sayfa GÜNDEM Vatandaş, sinek ilacını etkisiz buluyor

Vatandaş, sinek ilacını etkisiz buluyor

1311
0

Polatlı Halkının Karasinekler hakkındaki düşünceleri…

Sokaktaki vatandaşa sinek ve haşere mücadelesi hakkında düşündüklerini sorduk; vatandaşlar mücadelede kullanılan ilaçların etkisiz kaldığını düşündüklerini belirttiler.

Bilindiği üzere ilçemizde özellikle Temmuz ayı başından bu yana karasinek ve haşere problemi artış gösterdi. Hem Polatlı Belediyesi hem de Ankara Büyükşehir Belediyesince yer yer ilaçlama yapıldığı görülürken özellikle karasinek konusunda azalma gözlemlenemiyor. Sokaktaki vatandaşa konu hakkında görüşlerini sorduk. Vatandaşların çoğunluğu ilaçlama yapıldığına bizzat şahit olduklarını belirterek ilaçlama yapılmasına rağmen sineklerde azalma görülmemesini kullanılan ilaçların yetersiz olduğuna bağladılar. Yetkililerce kullanılan ilaçlar yeterli mi yetersiz mi resmi bir bilgi olmaması ile birlikte, sinek sorunu özellikle meyve ağaçlarının sıkça bulunduğu mahalle, cadde ve sokaklarda artarak devam ediyor. Bu sıcak yaz günlerinde kapısını penceresini açamamaktan şikayet eden vatandaşlar, sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor.

“Belediye ilacı sıkıyor, sinek ölmüyor, sadece uzaklaşıyor”

Cemil Kara isimli vatandaş; “İlaçlamaları bazen yapıyorlar bazen yapmıyorlar. Karasineklerden çok şikâyetçiyiz.”diyerek şikayetini dile getirirken bir başka vatandaş Soner Genç ise ilaçlama yapıldığına bizzat şahit olduğunu belirterek; “Ben canlı şahidiyim Belediye buradan günlük ilaçlamasını yapıyor. Ama bu Çankırı tarafından Ankara’nın Çubuk tarafından berhanelerin buraya gelmesinden dolayı sinekler oradan geliyor. Tuğla ocaklarına gittiğiniz zaman oralarda çok oluyor. Belediye çalışıyor ama sineklerin üstüne ilacı sıkıyor bizde baktık sinekler ölmüyor sadece uzaklaşıyor. Belediyenin ilacı tesirli değil, tesirli yaptıkları zamanda insanlara zara veriyor. Ağaçların üstüne sıkınca ağaçların yapraklarına zarar veriyor. Buna başka bir çözüm yolu bulmalılar.”dedi.

“İlaçlamalar ara sıra oluyor etkisi olmuyor”

Karasinekler yüzünden pencerelerini bile açamadıklarını belirten Saliha Şahin isimli vatandaş ise; “Karasinek çok var. Pencerelerimizi açamıyoruz. İlaçlamalar ara sıra oluyor etkisi olmuyor. Çöpleri sularıyla atıyorlar sinekler toplanıyor. Çöplerin sık sık toplanmasını istiyorum.”diyor. Önceki senelerde bu kadar çok sinek gözlemlenmediğini belirten vatandaş Muzaffer Yıldırım ise “Rahatça oturamıyoruz sıkıntı var tabi ki… Önceki seneler bu kadar yoktu mücadele verilmesi gerekiyor.”dedi. Şule Ergün isimli bir başka vatandaş ise bu soruna ilişkin düşüncelerini; “İlaçlamaları görüyoruz ama sadece ağaçlar üstten ilaçlanıyor ve yeterli olmuyor. Açıkçası canlı oldukları için kıyamıyorum. Yiyeceklerin üstüne çok geliyorlar mecburen bir şeyleri yapılması gerekiyor.”şeklinde konuştu.

“Yemeklere kadar giriyorlar. Çok şikâyetçiyiz”

Bu sene daha çok sinek olduğunu belirten başkan bir vatandaş Ayşen Toprak ise; “Bu sene sinekler diğer senelere göre çok fazla var. Özellikle köyler oturulacak durumda değiller. Yemeklere kadar giriyorlar. Çok şikâyetçiyiz. Sivrisinekler fazla değil ama karasineklerden kurtulmak için günde üç kez ilaçlama yapılması gerekiyor.”şeklinde önerisini dile getirdi. İlaçlamaların sıklaştırılmasını talep eden bir diğer kişi Sibel Öncü de; “Bu sene sinekler yüzünden rahatça oturamıyoruz. İlaçlamaların sıklaşmasının gerektiğini düşünüyorum. Daha etkili ilaçların kullanılması lazım.”diye konuştu. Şentepe mahallesi sakinlerinden Fatma Gökkuş isimli vatandaş ise; “3-4 günde bir ilaçlama yapıyorlar ondada hızlıca geçiyorlar. Faydası olmuyor. Biz yeni adliyenin orda oturuyoruz. Orada tarlalar çok sineklerde fazla oluyor.  Herkes pencereleri kapatıyor kimse açamıyor.”dedi.

“Pencerelerde tel olmasına rağmen aralarından girip, çoğalıyorlar”

Sineklerin artık sineklik tellerinden de geçtiğini belirten Hanife Yıldırım isimli vatandaş ise; “Ben ilaçlarını hiç görmedim ama bu mahallede çok sinek var. Dallar çok ama şimdi de dalları kestiler diyorlar. Her yıl ilaçladıklarını görüyorduk fakat bu yıl göremedik, tabi geceleri ilaçlamıyorlarsa orasını bilmiyorum. Özellikle bu yıl çok sinek var; evlerde, kapı önlerinde çok fazlalar. Pencerelerde tel olmasına rağmen aralarından girip, çoğalıyorlar. Bu yüzden pencereleri açamıyoruz.”şeklinde konuştu. Şehitlik mahallesi sakinlerinden Şükran Aydemir isimli vatandaş ise; “İlaçlamaları görüyoruz fakat evlerimizde hala uçuşuyorlar. Ben şehitlikte oturuyorum ama hiç bir faydası olmuyor. Evin içi hep sinek fakat pek sivrisinek yok daha çok karasinekler var etrafta. İlaçlamanın biraz etkisi olmuştur tabii ama yeterince azalma göremiyoruz. O kadar fazlalar ki uyuyamıyoruz. Bu ilaçlar pek etkili olmuyor, daha etkilisini kullansalar daha iyi olur.”dedi.

“İlaçlama araçlarının geçtiğini görüyoruz ama ne zaman pencereyi açsak içeri doluyorlar”

Hatice Özgür isimli vatandaş da ilaçlamanın yapıldığını gördüğünü belirterek; “Vallahi bizim evin önünde bir sürü karasinek var, hiç gitmiyor. İlaçlıyorlar bazen akşamları bazen sabahları görüyoruz ilaçlama araçlarının geçtiğini ama ne zaman kapıyı, pencereyi açsak içeriye doluyorlar. Sivrisineklere karşı faydalı olduğunu düşünüyorum ama karasineklerde azalma yerine daha da bir çoğalma var.”dedi. Bir diğer vatandaş Nazife Öztürk ise; “İlaçlama yapmıyorlar, sinekler çok fazlalar. Zaten köyleri ilaçlamıyorlarmış bile dolayısıyla orada daha da fazlalar, insanlar o sinekler yüzünden yemeklerinin yiyemiyorlarmış. Ben belediyenin oradaki tren yolunun üstünde, bahçe katında oturuyorum. Geçen belediyeden geldiler temizlediler fakat ilaçlamaya geldiklerinde karşı tarafı yaparlarken benimde evimin önünü yapmalarını söyledim. Daha sonra çalışan ilaçlama arabasının mazotunun bittiğini söyledi, belediyenin mazotu mu bitti yani, hiç bir şey anlamadık. Dolayısıyla yapmadılar ilaçlamayı.”şeklinde konuştu.

“Gece, gündüz sinek ilaçları sıkıyoruz fakat o bile fayda etmiyor. Perişan bir haldeyiz…”

Bu sorunu çözecek bir çalışmayı yetkililerden beklediğini belirten Nebahat Güner isimli vatandaş ise; “Sineklerden duramıyoruz. Gece, gündüz sinek ilaçları sıkıyoruz fakat o bile fayda etmiyor. Perişan bir haldeyiz özellikle belediyenin üstü, ilaçlanmadı bile. Hiç rahat değiliz, sinekler ısırdığında acayip rahatsız edici bir durum ortaya çıkıyor. Özellikle karasinekler çok kötü durumda, çok fazla, çok şikâyetçiyiz. Bu durum için keşke kesin çözümlü çalışmalar yapsalar.”dedi. Bir diğer vatandaş Hacı Balcı da kullanılan ilaçların etkili olmadığını düşündüğünü belirterek; “Sinekler çok fazlalar fakat bunun yaz mevsimin getirisi olduğunu düşünüyorum. Zaten sineklik takınca pek girmiyorlar. Sivrisinekler yok denecek kadar azlar zaten ama karasinekler kapıdan bile bir şekilde giriyorlar. İlaçlama yapıyorlar fakat karasinekler üzerinde hiç bir etkisi olduğunu düşünmüyorum.”şeklinde konuştu.