Ana sayfa GÜNDEM Dereköy: “15 Temmuz Türk Milletin Zaferiyle Sonuçlanmıştır”

Dereköy: “15 Temmuz Türk Milletin Zaferiyle Sonuçlanmıştır”

434
0

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, 15 Temmuz mesajında; “”Türkiye 15 Temmuz 2016’da Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu bazı generallerin ve askeri personelin içinde olduğu darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. İhanet girişimi halkın sokağa çıkması ve TSK içindeki çoğunluğun destek vermemesi üzerine akamete uğradı. Bu cunta girişiminin bilançosu ise çok ağır oldu. Türkiye’nin en uzun 48 saatinde 251 kişi şehit oldu, 2194 vatandaş ise yaralandı. Türkiye, darbe girişimi karşısındaki kararlı direnişiyle dış aktörlerin oyununu bozarken İslam dünyası için de bir umut ışığı olduğunu gösterdi.”dedi. Dereköy, konuşmasının devamında şunları söyledi:

15 Temmuz’da Yaşananlar

“15 Temmuz darbe girişimi Milli İstihbarat Teşkilatı’nın darbe girişimi istihbarat olarak bilgi edinmesiyle mecburi olarak erken saatlere çekildi. İstanbul Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bir grup Jandarma Genel Komutanlığı askeri tarafından trafiğe kapatıldı. Ankara’da F-16 tipi savaş uçakları alçak uçuş yapmaya başladı.Milliİstihbarat Teşkilatı binasına askeri bir helikopterle ateş açıldı, teşkilatta bulunan güvenlik görevlileri tarafından ateşe karşılık verildi. İstanbul’da ise Atatürk Havalimanı, sadece iniş yapacak olan uçaklara izin verilme şartıyla hava trafiğine kapatıldı. Yaşanan bu hareketlilikle eş zamanlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri e-posta adresinden basın mensuplarına “ülke yönetimine Yurtta Sulh Konseyi tarafından bütünüyle el konulmuştur” olarak bir mesaj gönderildi. Mesajın gönderildiği esnada TRT 1 canlı yayını kesildi, Yurtta Sulh Konseyi adına bir darbe metni okutuldu.”

“Türk Milletinin kararlı duruşu neticesinde darbe girişimi önlendi”

“Askeri hareketlilik esnasında Marmaris’ta bulunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, CNN canlı yayınına görüntülü telefon görüşmesi ile katılarak, girişimin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılmadığını belirterek tüm halkı meydanlara, köprülere ve hava limanlarına davet etti. Tüm ilçelerde camiilerden Diyanet İşleri Başkanlığı’nın emriyle sela okundu. Halk meydanlara indi ve askeri karargahların, tesislerin önünde bekledi. Türk Milletinin kararlı duruşu neticesinde darbe girişimi önlendi. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından tehlikenin tam olarak geçmediği ve ikinci bir darbe girişimine karşı halkın sokak ve meydanlardan evlerine girmemesi söylendi. Yaklaşık 1 aylık bir süre boyunca halk geceleri meydanlarda nöbet tuttu. Cenab-ı Allah bir daha böyle sıkıntılar yaşatmasın.15 Temmuz’da şehit olan kardeşlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Şehitlerimizin ruhları  şad mekanları cennet olsun.”